Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել Լոռու մարզում քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարը. ամփոփվել են Լոռու մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 14-ին ամփոփվել են Լոռու մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Լոռու մարզի դատախազ Մովսես Անտոնյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Մովսես Անտոնյանը, ներկայացնելով Լոռու մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 3832 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 3947 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 770 քրեական վարույթ՝ 822 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 561 քրեական վարույթ՝ 604 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 587 քրեական գործ՝ 641 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 454 քրեական գործ՝ 490 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 1 միլիարդ 468 միլիոն դրամ: 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 71 միլիոն 892 հազար դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Մովսես Անտոնյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին քրեական վարույթի շրջանակում դատախազի կողմից Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարին հասցեագրված միջնորդագրի արդյունքում, համայնքին են վերադարձվել գյուղատնտեսական նշանակության 4 հողամասեր՝ 0.13572 հա, 0.708749 հա, 0.45116 հա և 0.446412 հա մակերեսներով, ինչպես նաև 1 միլիոն 305 հազար դրամ:
Աննա Վարդապետյանը Լոռու մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված մարզում քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարը խստացնելուն, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ակտիվացմանն ու մարզում հանցագործությունների կանխարգելմանը և բացահայտմանը:

Генеральный прокурор поручила усилить борьбу с криминальной субкультурой в Лорийской области. Подведены итоги работы Прокуратуры Лорийской области за 2025 год
Под руководством генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 14 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Лорийской области за 2025 год.
На подведении итогов присутствовали заместитель генерального прокурора РА Егиазар Авагян, прокурор Лорийской области Мовсес Антонян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных структур Министерства внутренних дел, Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Мовсес Антонян, представляя отчет о работе Прокуратуры Лорийской области за 2025 год, отметил, что в 2025 году было возбуждено 3832 уголовных производства (в 2024 году-3947 уголовных производств).
За отчетный период обвинительным заключением, утвержденным прокурорами, в суд было передано 770 уголовных производств в отношении 822 лиц (в 2024 году- 561 уголовное производство в отношении 604 лиц).
В 2025 году в судах было завершено 587 уголовных дел в отношении 641 лица (в 2024 году- 454 уголовных дела в отношении 490 лиц).
Ущерб, причиненный государству в результате уголовных производств, составил 1 миллиард 468 миллионов драмов.
Коснувшись работ, проведенных в сфере защиты государственных (общинных) интересов, Мовсес Антонян сообщил, что в 2025 году в рамках уголовного производства в результате ходатайства, направленного прокурором главе общины Гюлагарак Лорийской области, общине были возвращены 4 земельных участка сельскохозяйственного назначения площадью 0,13572 га, 0,708749 га, 0,45116 га и 0,446412 га, а также 1 миллион 305 тысяч драмов.
Анна Вардапетян дала прокурору Лорийской области и прокурорам прокуратуры ряд поручений, направленных на усиление борьбы с криминальной субкультурой в области, активизацию защиты государственных и общественных интересов, предотвращение и раскрытие преступлений в области.