Աշտարակ համայնքին է վերադարձվել Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նշանակության 4 հա մակերեսով հողամաս. ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 13-ին ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են Արագածոտնի մարզի դատախազ Նիկոլայ Բարսեղյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Նիկոլայ Բարսեղյանը, ներկայացնելով Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 2060 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 1928 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 566 քրեական վարույթ՝ 573 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 649 քրեական վարույթ՝ 670 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 451 քրեական գործ՝ 460 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 658 քրեական գործ՝ 676 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 185 միլիոն 806 հազար դրամ: 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 59 միլիոն 984 հազար դրամ:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքին է վերադարձվել Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 31 միլիոն 680 հազար դրամ:

A 4 ha land plot designated as a “specially protected area,” located in the settlement of Orgov, has been returned to the Ashtarak community: the activities of the Prosecutor’s Office of Aragatsotnregion for 2025 have been summarized
Under the leadership of Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Aram Aramyan, the activities of the Prosecutor’s Office of Aragatsotnregion for 2025 were summarized on February 13, 2026.
The summary meeting was attended by the Prosecutor of Aragatsotn Rregion Nikolay Barseghyan, the heads of the regional divisions of the Ministry of Internal Affairs, the National Security Service and the Investigative Committee, the prosecutors of the regional prosecutor’s office and others.
While presenting the activity report of the Prosecutor’s Office of Aragatsotn region for 2025, Nikolay Barseghyan noted that 2,060 criminal proceedings were initiated (in 2024 — 1,928 criminal proceedings).
During the reporting period, 566 criminal proceedings against 573 individuals were submitted to court with indictments approved by prosecutors (in 2024 — 649 criminal proceedings against 670 individuals).
In 2025, 451 criminal cases concerning 460 individuals were concluded in courts (in 2024 — 658 criminal cases concerning 676 individuals).
The damage caused to the state under criminal proceedings amounted to AMD 185 million 806 thousand. In 2025, AMD 59 million 984 thousand of the damage caused to the state through criminal proceedings was recovered.
Referring to the work carried out in the field of state (community) interests protection, the Prosecutor of the region informed that in 2025, a 4 ha land plot designated as a “specially protected area,” located in the settlement of Orgov, was returned to the Ashtarak community of Aragatsotn region. The market approximated cadastral value is AMD 31 million 680 thousand.