Աշտարակ համայնքին է վերադարձվել Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նշանակության 4 հա մակերեսով հողամաս. ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 13-ին ամփոփվել են Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են Արագածոտնի մարզի դատախազ Նիկոլայ Բարսեղյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Նիկոլայ Բարսեղյանը, ներկայացնելով Արագածոտնի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 2060 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 1928 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 566 քրեական վարույթ՝ 573 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 649 քրեական վարույթ՝ 670 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 451 քրեական գործ՝ 460 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 658 քրեական գործ՝ 676 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 185 միլիոն 806 հազար դրամ: 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 59 միլիոն 984 հազար դրամ:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքին է վերադարձվել Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 31 միլիոն 680 հազար դրամ:

Земельный участок площадью 4 га целевого назначения «особо охраняемая территория», расположенный в населенном пункте Оргов, возвращен общине Аштарак: подведены итоги работы прокуратуры Арагацотнской области за 2025 год
Под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Армения Арама Арамяна 13 февраля 2026 года подведены итоги работы Прокуратуры Арагацотнской области за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие прокурор Арагацотнской области Николай Барсегян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие.
Представляя доклад о деятельности Прокуратуры Арагацотнской области за 2025 год, Николай Барсегян отметил, что было возбуждено 2060 уголовных производств (в 2024 году — 1928 уголовных производств).
В отчетный период в суд с утвержденными прокурорами обвинительными заключениями направлено 566 уголовных производств в отношении 573 лиц (в 2024 году — 649 уголовных производств в отношении 670 лиц).
В 2025 году в судах завершено 451 уголовное дело в отношении 460 лиц (в 2024 году — 658 уголовных дел в отношении 676 лиц).
Ущерб, причиненный государству по уголовным производствам, составил 185 миллионов 806 тысяч драмов. В 2025 году из причиненного государству ущерба восстановлено 59 миллионов 984 тысячи драмов.
Касаясь работы, проведенной в сфере защиты государственных (общинных) интересов, прокурор области сообщил, что в 2025 году общине Аштарак Арагацотнской области возвращен земельный участок площадью 4 га целевого назначения «особо охраняемая территория», расположенный в населенном пункте Оргов. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 31 миллион 680 тысяч драмов.