Ամփոփվել են Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 12-ին ամփոփվել են Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազ Ժորա Թովմասյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Ժորա Թովմասյանը, ներկայացնելով Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 2578 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2256 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 705 քրեական վարույթ՝ 729 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 549 քրեական վարույթ՝ 574 անձի վերաբերյալ):
Ժորա Թովմասյանի խոսքով՝ դատարաններում ավարտվել է 473 քրեական գործ՝ 492 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 538 քրեական գործ՝ 571 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 16 միլիոն 948 հազար դրամ. պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Ժորա Թովմասյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազությունում ուսումնասիրվել են վարչական շրջանի տարածքում գործող մանկապարտեզներին, մասնավորապես՝ թիվ 14 մսուր-մանկապարտեզին և թիվ 255 (144) մսուր-մանկապարտեզին հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի նկատմամբ գույքային իրավունքների գրանցման ընթացակարգերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ օրենսդրական նորմերի պահանջների խախտմամբ մանկապարտեզի շինություններից երրորդ անձանց օտարվել են տարածքներ: Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ վարչական դատարան են ներկայացվել վարչական ակտը և դրա գործողության արդյունքում առաջացած հետևանքները վերացնելու պահանջի մասին հայցադիմումներ:
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազությունում ուսումնասիրվել է նաև նույն վարչական շրջանում՝ Արշակունյաց պողոտայի 34/16 հասցեում գտնվող հեղուկացված ածխաջրածնային գազի լցակայանը և բենզալցման կայանը: Ուսումնասիրության արդյունքում՝ հայցադիմում է ներկայացվել Վարչական դատարան:

Подведены итоги работы Прокуратуры административного района Шенгавит города Еревана за 2025 год
Под руководством заместителя генерального прокурора Республики Армения Лилит Григорян 12 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры административного района Шенгавит за 2025 год.
На подведении итогов присутствовали прокурор города Еревана Рафаел Манукян, прокурор административного района Шенгавит Жора Товмасян, руководители Следственного комитета, территориальных подразделений Министерства внутренних дел, прокуроры прокуратуры административного района и другие.
Жора Товмасян, представляя отчет о работе Прокуратуры административного района Шенгавит за 2025 год, отметил, что в 2025 году было возбуждено 2578 уголовных производств (в 2024 году-2256 уголовных производств).
За отчетный период обвинительным заключением, утвержденным прокурорами, в суд было передано 705 уголовных производств в отношении 729 лиц (в 2024 году- 549 уголовных производств в отношении 574 лиц).
По словам Жоры Товмасяна, в судах завершено 473 уголовных дела в отношении 492 лиц (в 2024 году- 538 уголовных дел в отношении 571 лица).
Ущерб, причиненный государству в результате уголовных производств, составил 16 миллионов 948 тысяч драмов. Нанесенный ущерб полностью восстановлен:
Жора Товмасян сообщил, что в 2025 году в Прокуратуре административного района Шенгавит были изучены процедуры регистрации имущественных прав на земельный участок, являющийся государственной собственностью, в отношении детских садов, действующих на территории административного района, в частности, яслей-детского сада № 14 и яслей-детского сада № 255 (144). Учитывая вышеизложенное, в административный суд были поданы исковые заявления с требованием об устранении административного акта и последствий, возникших в результате его действия.
В Прокуратуре административного района Шенгавит также были изучены заправочная станция и заправочная станция сжиженного углеводородного газа, расположенные в том же административном районе по адресу проспект Аршакуняц 34/16.