Պետական շահերի պաշտպանության 21 հայցադիմում՝ 1074 հա հողամասերի, 550 քմ մակերեսով նախկին մսուր մանկապարտեզի շենքի և դրամական պահանջների վերաբերյալ. ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 13-ին ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Կոտայքի մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության պետ Հովհաննես Չալաբյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Կարեն Սուքիասյանը, ներկայացնելով Կոտայքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Կոտայքի մարզում նախաձեռնվել է 4488 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 4204 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1456 քրեական վարույթ՝ 1507 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1190 քրեական վարույթ՝ 1276 անձի վերաբերյալ):
Մարզի դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1131 քրեական գործ՝ 1158 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1116 քրեական գործ՝ 1150 անձի վերաբերյալ):
Կարեն Սուքիասյանի տեղեկացմամբ, Կոտայքի մարզում 2025 թվականին գրանցված սպանության բոլոր 11 դեպքերը բացահայտված են:
Քրեական վարույթներով պետությանը և համայնքին պատճառված վնասը կազմել է 841 միլիոն 104 հազար դրամ: 2025 թվականին պետությանը և համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 786 միլիոն 49 հազար դրամը:
Կարեն Սուքիասյանի խոսքով՝ 2025 թվականին պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքների արդյունքում, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից իրավասու դատարան է ներկայացվել 21 հայցադիմում, որոնք վերաբերում են շուրջ 1074 հա մակերեսով հողամասերին, 550 քմ մակերեսով նախկին մսուր մանկապարտեզի շենքին, 528 միլիոն 599 հազար դրամ գումարի պահանջներին:
Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից հաշվետու ժամանակահատվածում իրավասու մարմիններին ուղարկվել է 49 միջնորդագիր՝ ուղղված հանցանքների պատճառների և պայմանների վերացմանը:
Միջնորդագրերի արդյունքում, ի թիվս այլնի՝
- Երևան-Սևան մայրուղու Աբովյանի կամուրջ հատվածում տեղադրվել է երկկողմանի լուսավորություն, ինչպես նաև տեղադրվել են համապատասխան հիշողության կրիչներով տեսախցիկներ:
- Երեք անձ զրկվել է վարորդական իրավունքից:
- Մեկ անձի՝ զենք պահելու և կրելու թույլտվությունն ուժը կորցրած է ճանաչվել:
- Իրավաբանական անձի մեկ աշխատակից ենթարկվել է կարգապահական տույժի, ինչպես նաև մեկ իրավաբանական անձի տնօրեն ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության:
- Սահմանազատվել են Ջրվեժ համայնքի թիվ 3 գերեզմանատան և Շրջակա միջավայրի նախարարության «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ի «Ջրվեժ» անտառպարկի տարածքները:
- Առանձնացվել է Հրազդանի կենտրոնական գերեզմանատան տարածքը՝ պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային նշանակության հողամասերից:
- Հանցագործությունների կանխման և նախականխման նպատակով՝ Կոտայքի մարզի դատախազի կողմից մի շարք գրավոր հանձնարարություններ են տրվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Կոտայքի մարզային գումարտակին և ոստիկանության ՀՈԳՎ բաժիններին՝ կոնկրետ մատնանշված օրերին մարզի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ մայրուղիներին, կատարելու ուժեղացված ծառայություն և իրականացնելու ստուգողական գործողություններ, անձանց կուտակումներ և կասկածելի վարքագիծ ցուցաբերող անձանց հայտնաբերելու դեպքում ստուգել նրանց մոտ շրջանառությունն արգելված իրերի առկայությունը, վարորդների սթափ լինելը, ինչպես նաև ցուցաբերել հետևողականություն՝ նշված ստուգողական գործողությունները պատշաճ կատարելու նկատմամբ: Հանձնարարության կատարման արդյունքում ապօրինի կերպով քաղաքացիական ողորկափող հրազեն, գազային, օդաճնշիչ, սառը զենք կրելու, ինչպես նաև ապօրինի հրազեն ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտ, ձեռք բերելու և պահելու, թմրամիջոց ապօրինի ձեռքբերելու և պահելու կասկածանքով ձերբակալվել են մի շարք անձինք: Նման պայմաններում նկատի ունենալով, որ նշված հանձնարարությունները տվել են որոշակի դրական արդյունք՝ 2026 թվականի ընթացքում նախատեսվել է առավել ակտիվացնել նման հանձնարարությունները:
Բացի այդ, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝
- Ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա՝ Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձանի տարածքում օտարված՝ 0.10519 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ: Կառավարության՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ի որոշմամբ՝ գույքն ամրացվել է Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությանը։
- Դատարանի դատավճռով անվավեր է ճանաչվել 1700 քմ մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2008 թվականի օգոստոսի 16-ի կրկնաճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2008 թվականի օգոստոսի 27-ին կնքված անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագիրն ու սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները: Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի շուրջ 58 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ներառված 1700 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կոտայքի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, մարզում հանցագործությունների կանխարգելման ու բացահայտման ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելուն:

21 исковое заявление о защите государственных интересов — по земельным участкам общей площадью 1074 га, зданию бывшего детского сада «Мсур» площадью 550 кв.м. и денежным требованиям. Подведены итоги работы Прокуратуры Котайкской области за 2025 год
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 13 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Котайкской области за 2025 год.
В обобщении приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, Прокурор Котайкской области Карен Сукиасян, начальник Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА Оганес Чалабян, Генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, прокуроры Прокуратуры Котайкской области и другие.
Карен Сукиасян, представляя отчет о работе Прокуратуры Котайкской области за 2025 год, отметил, что в 2025 году в Котайкской области было возбуждено 4 488 уголовных дел (в 2024 году — 4 204 уголовных дела).
В отчетном периоде прокурорами было направлено в суд с утвержденными обвинительными заключениями 1 456 уголовных дел в отношении 1 507 лиц (в 2024 году — 1 190 дел в отношении 1 276 лиц).
По словам прокурора области, в 2025 году в судах было завершено 1 131 уголовное дело в отношении 1 158 лиц (в 2024 году — 1 116 дел в отношении 1 150 лиц).
По информации Карена Сукиасяна, все 11 случаев убийств, зарегистрированных в Котайкской области в 2025 году, раскрыты.
Ущерб, причиненный государству и общинам в результате уголовных дел, составил 841 млн 104 тыс. драмов. В 2025 году было восстановлено 786 млн 49 тыс. драмов ущерба, причиненного государству и общинам.
По словам Карена Сукиасяна, в результате работы по защите государственных (общинных) интересов в 2025 году Прокуратура Котайкской области направила в компетентный суд 21 исковое заявление, которые касаются около 1 074 га земель, здания бывшего детского сада «Мсур» площадью 550 кв.м. и денежных требований на сумму 528 млн 599 тыс. драмов.
В отчетном периоде Прокуратура Котайкской области направила в компетентные органы 49 ходатайств, направленных на устранение причин и условий преступлений.
В результате исполнения этих ходатайств, среди прочего:
- На участке моста в Абовяне на трассе Ереван–Севан была установлена двусторонняя подсветка, а также камеры видеонаблюдения с соответствующими носителями информации.
- Три человека лишены водительских прав.
- Лицензия на хранение и ношение оружия одного лица была аннулирована.
- Один сотрудник юридического лица подвергнут дисциплинарному взысканию, а один директор юридического лица — административной ответственности.
- Были разграничены территории кладбища №3 в общине Джрвеж и «лесного парка Джрвеж» ГНКО «Заповедно-парковый комплекс» Министерства охраны окружающей среды.
- Территория центрального кладбища города Раздан выделена из земель лесного назначения, находящихся в государственной собственности.
- В целях предотвращения и предупреждения преступлений прокурором Котайкской области были даны письменные поручения Батальону патрульной службы полиции Котайкской области МВД РА и отделам Главного управления общинной полиции. Поручения предусматривали проведение усиленного патрулирования и проверочных мероприятий в конкретные дни в различных городах области, включая трассы. В случае выявления скоплений людей или лиц с подозрительным поведением проверялось наличие запрещенных предметов, трезвость водителей, а также соблюдалась строгость исполнения указанных проверок. В результате выполнения этих поручений были задержаны несколько лиц по подозрению в незаконном ношении гражданского огнестрельного оружия, газового, пневматического, холодного оружия, а также незаконном приобретении и хранении боевого оружия, бронебойных патронов и наркотических веществ. С учетом того, что данные инструкции дали определенный положительный результат, в 2026 году планируется активизировать их выполнение.
Кроме того, по результатам проведенных Прокуратурой Котайкской области расследований:
- На основании поданного ходатайства было восстановлено право собственности общины Гарни на земельный участок площадью 0,10519 га, отчужденный на территории природного памятника «Базальтовый орган» («Симфония камней»). Решением Правительства от 4 декабря 2025 года имущество закреплено за Министерством охраны окружающей среды РА.
- Судом признан недействительным повторный аукцион 16 августа 2008 года на земельный участок площадью 1 700 кв.м., и, как следствие недействительности, признаны недействительными договор купли-продажи недвижимости от 27 августа 2008 года между общиной Абовян Котайкской области и физическим лицом, а также государственные регистрации права собственности. После вступления решения в законную силу земельный участок площадью 1 700 кв.м., включенный в перечень участков по статье 60 Земельного кодекса, с кадастровой стоимостью около 58 млн драмов будет возвращен общине Абовян.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян дала ряд поручений прокурору Котайкской области и прокурорам Прокуратуры, направленных на защиту государственных и общинных интересов, а также на активизацию работы по предотвращению и раскрытию преступлений в регионе.