Ամփոփվել են Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազ Հայկ Մանանդյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Հայկ Մանանդյանը, ներկայացնելով Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններում նախաձեռնվել է 3534 քրեական վարույթ, որից Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում՝ 2447 (2024 թվականին՝ 2490 քրեական վարույթ), իսկ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում՝ 1087 (2024 թվականին՝ 1275 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 581 քրեական վարույթ՝ 609 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 582 քրեական վարույթ՝ 627 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 556 քրեական գործ՝ 560 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 590 քրեական գործ՝ 599 անձի վերաբերյալ):
Հայկ Մանանդյանի տեղեկացմամբ, քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 17 միլիոն 697 հազար դրամ, որը նույն ժամանակահատվածում ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին դատախազների կողմից 16 միջնորդագիր է ուղարկվել պետական մարմիններին՝ ուղղված հանցանքների պատճառների և պայմանների վերացման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելուն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում, Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության 2 հայց է ներկայացվել իրավասու դատարան. հայցերն ընդունվել են դատարանի վարույթ:
Գլխավոր դատախազն Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ ուղղված զբոսայգիների տարածքներում օտարումների և վարձակալությունների, մանկապարտեզների շենքերի օտարումների, օրենքի խախտմամբ գործող բենզալցակայանների և գազալցակայանների վերաբերյալ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում ուսումնասիրություններ իրականացնելուն և դատարան հայցեր ներկայացնելուն:

Подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана за 2025 год
Под руководством генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 11 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана за 2025 год.
На подведении итогов присутствовали заместитель генерального прокурора РА Егиазар Авакян, прокурор города Еревана Рафаел Манукян, прокурор административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Айк Манандян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители территориальных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры прокуратуры административного района и другие.
Айк Манандян, представляя отчет о работе Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун за 2025 год, отметил, что в 2025 году в административных районах Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана было возбуждено 3534 уголовных производства, из которых в Следственном отделе административного района Арабкир-2447 (в 2024 году-2490 уголовных производств), а в следственном отделе административного района Канакер-Зейтун- 1087 (в 2024 году-1275 уголовное производство).
За отчетный период обвинительным заключением, утвержденным прокуратурой, в суд было передано 581 уголовное производство в отношении 609 лиц (в 2024 году-582 уголовных производства в отношении 627 лиц).
В судах завершено 556 уголовных дел в отношении 560 лиц (в 2024 году- 590 уголовных дел в отношении 599 лиц).
По словам Айка Манандяна, ущерб, причиненный государству в результате уголовных производств, составил 17 миллионов 697 тысяч драмов, которые за тот же период были полностью восстановлены.
По словам прокурора административных районов Арабкир и Канакер - Зейтун, в 2025 году прокурорами в государственные органы было направлено 16 ходатайств, направленных на принятие мер по устранению причин и условий преступлений.
За отчетный период Прокуратурой административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун в компетентный суд было подано 2 иска о защите государственных (общинных) интересов: иски были приняты к рассмотрению в суде.
Генеральный прокурор дала прокурору административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун и прокурорам прокуратуры ряд поручений, направленных на проведение исследований в области защиты государственных (общественных) интересов в отношении отчуждения и аренды территорий парков, отчуждения зданий детских садов, бензозаправочных станций и газозаправочных, действующих с нарушением закона, и представление исков в суд.