Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում ապօրինի կառուցված շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները շարունակվում են. քանդվել են ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի առանձնատանը կից ապօրինի շինությունները
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում, ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները: Դատախազությունը միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
2026 թվականի փետրվարի 2-ին ապամոնտաժվել են ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատան (Դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցով, ի թիվս այլնի, պահանջում է Վլադիմիր Գասպարյանից ու նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել այս առանձնատունը)՝ բացարձակ նիշից ցածր գտնվող պարիսպը, բետոնե հենապատերը, թեքահարթակը և այլ շինություններ:
2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 14 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական շուրջ 40 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել է) 2 պայմանագիր:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ միջնորդագրերից բացի, 2025 թվականի ընթացքում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից հասցեագրվել է ևս 8 միջնորդագիր:
Վերոնշյալ միջնորդագրերը և, դրանցից բացի, Դատախազության կողմից դատարան ներկայացված հայցերը, ի թիվս այլոց, վերաբերում են.
• Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 97 հասցե),
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե), «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջներին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
• Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե),
• ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցե),
• «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արման Հակոբջանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 88 հասցե):

Работы по демонтажу незаконно построенных зданий на прибрежных территориях озера Севан продолжаются. Снесены незаконные постройки, примыкающие к особняку бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна
30 декабря 2025 года Генеральная прокуратура объявила, что начаты работы по демонтажу незаконно построенных зданий и сооружений на участках ниже абсолютной отметки на прибрежных территориях озера Севан. В то же время Прокуратура сообщила, что работы по сносу незаконных построек продолжатся в 2026 году.
2 февраля 2026 года были демонтированы забор, бетонные подпорные стены, пандус и другие сооружения особняка в Севане (Прокуратура в иске о конфискации имущества незаконного происхождения, среди прочего, требует от Владимира Гаспаряна и аффилированных с ним лиц конфисковать этот особняк), незаконно построенного бывшим начальником Полиции РА Владимиром Гаспаряном, ниже абсолютного предела.
С декабря 2025 года по сегодняшний день в результате выполнения ходатайств Прокуратуры на 14 участках побережья озера Севан ниже абсолютной отметки было демонтировано (снесено) около 40 зданий и сооружений, незаконно построенных различными лицами, основных и второстепенных, ГНКО «Национальный парк Севан» 2 договора были расторгнуты (приостановлены).
Напомним, что помимо вышеуказанных ходатайств, в течение 2025 года Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области в Министерство окружающей среды и ГНКО «Национальный парк Севан» было направлено еще 8 ходатайств.
Вышеупомянутые ходатайства и, в дополнение к ним, иски, поданные Прокуратурой в суд, касаются, среди прочего:
- Особняка в Севане, незаконно построенного бывшим начальником полиции Владимиром Гаспаряном (адрес: Гегаркуникская область, община Драхтик, 1-я улица, 97);
- Административному комплексу гостиницы «Арснакар» (адрес: город Севан, Ереванское шоссе, 50), коттеджам гостиницы «Арснакар» (адрес: город Севан, Ереванское шоссе, 48/6);
- Особняка в Севане, незаконно построенного бывшим президентом Футбольной федерации Армении, бывшего депутата Национального собрания РА Рубеном Айрапетяном (город Севан, Зона отдыха, 3-я улица, 38);
- Особняка в Севане, незаконно построенного бывшим министром обороны РА Сейраном Оганяном (адрес: Гегаркуникская область, микрорайон Драхтик, 1-я улица, 71);
- Особняка в Севане, незаконно построенного Арманом Акобджаняном, председателем совета директоров ООО «Капавор» (адрес: Гегаркуникская область, микрорайон Драхтик, 1-я улица, 88).
В результате исследований, проведенных Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных интересов, сообщения о преступлении были направлены в органы предварительного следствия, возбуждены уголовные производства.