Դատախազությունը հորդորում է Աննա Պողոսյանի գործողություններից տուժած քաղաքացիներին դիմել իրավապահ մարմիններին
2021 թվականի հուլիսի 21-ին քաղաքացի Ջ.Խ.-ն հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ Աննա Աշոտի Պողոսյանը խաբեությամբ տիրացել է իր բնակարանին։
Նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2014 թվականին Աննա Պողոսյանը, նախնական համաձայնության գալով իր մոր հետ, նպատակադրվել է Ջ.Խ.-ից կատարել հափշտակություն: Մասնավորապես՝ Աննա Պողոսյանի մայրը, օգտագործելով իր և Ջ.Խ.-ի, ինչպես նաև Աննա Պողոսյանի և Ջ.Խ.-ի միջև ձևավորված միջանձնային հարաբերությունները, Ջ.Խ.-ին ներկայացրել է Աննա Պողոսյանի ֆինանսական խնդիրները՝ առաջարկելով 25.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց գրավադրել Ջ.Խ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլբեկյան փողոցում գտնվող բնակարանը: Աննա Պողոսյանի մայրը Ջ.Խ.-ին խոստացել է վաճառել սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող՝ Երևան քաղաքի Կոմիտաս պողոտայում գտնվող բնակարանը և մարել Ջ.Խ.-ի պարտքը: Այնուհետև, Աննա Պողոսյանը Ջ.Խ.-ի հետ գնացել է նոտարական գրասենյակ, որտեղ 2014 թվականի հուլիսի 8-ին կնքել է փոխառության պայմանագիր՝ գույքի գրավադրմամբ՝ 25.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց: Գրավադրման արդյունքում Աննա Պողոսյանը ստացել է 25.000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ հետո չի մարել նախապես խոստացված՝ փոխառության պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունը՝ այդ կերպ Ջ.Խ.-ից հափշտակելով 25.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք՝ 10.175.000 դրամ:
Դատախազը 2026 թվականի հունվարի 12-ին Աննա Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու համար:
2026 թվականի հունվարի 23-ին Աննա Պողոսյանի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
Նախաքննության ընթացքում` 2025 թվականի նոյեմբերի 27-ին, ստացվել է մեկ այլ քաղաքացու՝ Ս.Կ.-ի դիմումն այն մասին, որ շուրջ 5 տարի առաջ Աննա Պողոսյանին օգնելու նպատակով, առձեռն փոխանցել է 20.000 ԱՄՆ դոլար՝ բանավոր պայմանավորվածություն ունենալով, որ գումարը կվերադարձնի. առ այսօր գումարը չի վերադարձվել:
Հաղորդման հիման վրա՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն):
Հաշվի առնելով նույն անձի վերաբերյալ նույնանման եղանակով գրեթե նույն ժամանակահատվածում կատարված առերևույթ խարդախության կրկնվող դեպքի առկայությունը՝ Դատախազությունը հորդորում է Աննա Պողոսյանի գործողություններից տուժած քաղաքացիներին դիմել իրավապահ մարմիններին:

Прокуратура призывает граждан, пострадавших от действий Анны Погосян, обратиться в правоохранительные органы
21 июля 2021 года гражданин Дж.Х. подал заявление о том, что Анна Ашотовна Погосян незаконно завладела его квартирой.
В ходе возбужденного уголовного производства выяснилось, что в 2014 году Анна Погосян, достигнув предварительной договоренности со своей матерью, намеревалась совершить хищение у Дж.Х. В частности, мать Анны Погосян, используя сложившиеся между ней и Дж.Х. межличностные отношения, а также отношения между Анной Погосян и Дж.Х., представила Дж.Х. финансовые проблемы Анны Погосян, предложив заложить принадлежащую Дж.Х. квартиру на улице Гюльбекяна в городе Ереване за 25.000 долларов США. Мать Анны Погосян пообещала Дж.Х. продать принадлежащую ей квартиру на проспекте Комитаса в Ереване и погасить долг Дж.Х. Затем Анна Погосян вместе с Дж.Х. отправилась к нотариусу, где 8 июля 2014 года они подписали договор займа с залогом имущества на сумму 25.000 долларов США. В результате закладывания (залога) квартиры Анна Погосян получила 25.000 долларов США, а затем не вернула ранее обещанное обязательство, принятое по договору займа, тем самым присвоив у Дж.Х. 10.175.000 драм, что эквивалентно 25.000 долларов США.
12 января 2026 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Анны Погосян за совершение мошенничества в особо крупных размерах.
23 января 2026 года публичное уголовное преследование, возбужденное в отношении Анны Погосян, было прекращено на неоправдательном основании по истечению срока давности.
В ходе предварительного расследования 27 ноября 2025 года поступило заявление от другого гражданина, С.К., о том, что около 5 лет назад, чтобы помочь Анне Погосян, он лично в руки ей передал 20.000 долларов США, имея устную договоренность о возврате денег. До настоящего времени деньги не были возвращены.
На основании сообщения 28 ноября 2025 года возбуждено уголовное производство по пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах).
Учитывая наличие повторяющегося случая очевидного мошенничества, совершенного аналогичным образом одним и тем же лицом почти в одно и то же время, Прокуратура призывает граждан, пострадавших от действий Анны Погосян, обратиться в правоохранительные органы.