Դատախազությունը հորդորում է Աննա Պողոսյանի գործողություններից տուժած քաղաքացիներին դիմել իրավապահ մարմիններին
2021 թվականի հուլիսի 21-ին քաղաքացի Ջ.Խ.-ն հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ Աննա Աշոտի Պողոսյանը խաբեությամբ տիրացել է իր բնակարանին։
Նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2014 թվականին Աննա Պողոսյանը, նախնական համաձայնության գալով իր մոր հետ, նպատակադրվել է Ջ.Խ.-ից կատարել հափշտակություն: Մասնավորապես՝ Աննա Պողոսյանի մայրը, օգտագործելով իր և Ջ.Խ.-ի, ինչպես նաև Աննա Պողոսյանի և Ջ.Խ.-ի միջև ձևավորված միջանձնային հարաբերությունները, Ջ.Խ.-ին ներկայացրել է Աննա Պողոսյանի ֆինանսական խնդիրները՝ առաջարկելով 25.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց գրավադրել Ջ.Խ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլբեկյան փողոցում գտնվող բնակարանը: Աննա Պողոսյանի մայրը Ջ.Խ.-ին խոստացել է վաճառել սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող՝ Երևան քաղաքի Կոմիտաս պողոտայում գտնվող բնակարանը և մարել Ջ.Խ.-ի պարտքը: Այնուհետև, Աննա Պողոսյանը Ջ.Խ.-ի հետ գնացել է նոտարական գրասենյակ, որտեղ 2014 թվականի հուլիսի 8-ին կնքել է փոխառության պայմանագիր՝ գույքի գրավադրմամբ՝ 25.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց: Գրավադրման արդյունքում Աննա Պողոսյանը ստացել է 25.000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ հետո չի մարել նախապես խոստացված՝ փոխառության պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունը՝ այդ կերպ Ջ.Խ.-ից հափշտակելով 25.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք՝ 10.175.000 դրամ:
Դատախազը 2026 թվականի հունվարի 12-ին Աննա Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու համար:
2026 թվականի հունվարի 23-ին Աննա Պողոսյանի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
Նախաքննության ընթացքում` 2025 թվականի նոյեմբերի 27-ին, ստացվել է մեկ այլ քաղաքացու՝ Ս.Կ.-ի դիմումն այն մասին, որ շուրջ 5 տարի առաջ Աննա Պողոսյանին օգնելու նպատակով, առձեռն փոխանցել է 20.000 ԱՄՆ դոլար՝ բանավոր պայմանավորվածություն ունենալով, որ գումարը կվերադարձնի. առ այսօր գումարը չի վերադարձվել:
Հաղորդման հիման վրա՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն):
Հաշվի առնելով նույն անձի վերաբերյալ նույնանման եղանակով գրեթե նույն ժամանակահատվածում կատարված առերևույթ խարդախության կրկնվող դեպքի առկայությունը՝ Դատախազությունը հորդորում է Աննա Պողոսյանի գործողություններից տուժած քաղաքացիներին դիմել իրավապահ մարմիններին:

The Prosecutor’s Office urges citizens who have been affected by the actions of Anna Poghosyan to contact law enforcement authorities
On July 21, 2021, citizen J.Kh. filed a report stating that Anna Ashot Poghosyan had fraudulently taken possession of her apartment.
Within the framework of the initiated criminal proceedings, it was established that in 2014 Anna Poghosyan, having reached a prior agreement with her mother, intended to commit theft against J.Kh. In particular, Anna Poghosyan’s mother, taking advantage of the interpersonal relationships established between herself and J.Kh., as well as between Anna Poghosyan and J.Kh., presented Anna Poghosyan’s financial difficulties to J.Kh., proposing that, in exchange for USD 25,000, J.Kh.’s apartment located on Gyulbekyan Street in Yerevan and owned by J.Kh. be pledged as collateral. Anna Poghosyan’s mother promised J.Kh. that she would sell an apartment owned by her on Komitas Avenue in Yerevan and repay J.Kh.’s debt. Subsequently, Anna Poghosyan and J.Kh. went to a notary’s office, where on July 8, 2014, a loan agreement secured by property collateral was concluded for the amount of USD 25,000. As a result of the collateral arrangement, Anna Poghosyan received USD 25,000, but later failed to fulfill the obligation assumed under the loan agreement, thereby misappropriating from J.Kh. an amount equivalent to USD 25,000, namely AMD 10,175,000.
On January 12, 2026, the prosecutor initiated public criminal prosecution against Anna Poghosyan under point 3 of part 3 of Article 255 (fraud in an especially large scale).
On January 23, 2026, the public criminal prosecution initiated against Anna Poghosyan was terminated on non-exonerating grounds, due to the expiration of the statute of limitations.
In the course of the preliminary investigation, on November 27, 2025, a report was received from another citizen — S.K., stating that approximately five years earlier, for the purpose of assisting Anna Poghosyan, he/she had personally handed over USD 20,000 under a verbal agreement that the amount would be repaid, but to date the money has not been returned.
On the ground of the report, on November 28, 2025, criminal proceedings were initiated under point 3 of part 3 of Article 255 of the Criminal Code (fraud in an especially large scale).
Taking into account the existence of a repeated case of alleged fraud committed in a similar manner and within approximately the same time period by the same individual, the Prosecutor’s Office urges citizens who have been affected by the actions of Anna Poghosyan to contact law enforcement authorities.