Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 786.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունվարի 23-ի վճռով բավարարվել է: Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 786 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 297 միլիոն 980 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակով պողոտայում գտնվող՝ 1.4514 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Դատարանը, բավարարելով Գլխավոր դատախազության հայցը, անվավեր է ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրն ու, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք, վճռել՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հողամասի արժեքը՝ 297 միլիոն 980 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскана сумма, эквивалентная 786.000 долларов США. Очередной иск Прокуратуры по защите государственных интересов удовлетворен
Очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворен решением Антикоррупционного суда от 23 января 2026 года. После вступления решения в законную силу в пользу Республики Армения будет взыскано 297 млн 980 тыс. драм, что эквивалентно 786 тыс. долларов США.
Напомним, что Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд, требуя признать недействительным договор купли-продажи земельного участка площадью 1,4514 га, расположенного на проспекте Адмирала Исакова в общине Малатия-Себастия города Еревана, заключенный между бывшим министром обороны РА Сержем Саргсяном и физическим лицом 17 декабря 2005 года.
Суд, удовлетворив иск Генеральной прокуратуры, признал недействительным договор купли-продажи и, как следствие недействительности договора, постановил взыскать с физического лица в пользу Республики Армения стоимость земельного участка в размере 297 млн 980 тыс. драм.