Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 1 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ
2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Սարավան բնակավայրում գտնվող՝ 1 հեկտարը գերազանցող մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի մայիսի 8-ին բավարարել էր Վայոց ձորի մարզի դատախազության` պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրի նախկին համայնքապետի կողմից 2008 թվականի փետրվարի 8-ին կազմակերպված՝ 1 հա մակերեսով հողամասի աճուրդը: Որպես հողամասի աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր է ճանաչվել Սարավան բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2008 թվականի հունիսի 26-ին կնքված՝ հողամասի վաճառքի պայմանագիրը, անշարժ գույքի պետական գրանցումը, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց միջև այդ հողամասի վերաբերյալ 2019 թվականին կնքված նվիրատվության պայմանագիրը:
2025 թվականի մայիսի 8-ին վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրում գտնվող հողամասի նկատմամբ կատարվել է Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցում:

Ownership rights restored to the Vayk Community of Vayots Dzor region over a 1-hectare land plot
On December 23, 2025, ownership rights of the Vayk community of Vayots Dzor region were restored over a land plot with an area exceeding 1 hectare, located in the settlement of Saravan.
It should be recalled that on May 8, 2025, the Anti-Corruption Court granted the claim filed by the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region for the protection of state (community) interests. By a decision, the auction of a 1-hectare land plot organized on February 8, 2008, by the former head of the Saravan community of the Vayk municipality in Vayots Dzor region was declared invalid.
As a consequence of declaring the land auction invalid, the land sale agreement concluded on June 26, 2008, between the Saravan community and a private individual was also declared invalid, along with the state registration of the immovable property, as well as the deed of gift concluded in 2019 between private individuals concerning the same land plot.
The court decision entered into legal force on May 8, 2025.
On December 23, 2025, the state registration of ownership rights of the Vayk community of Vayots Dzor region over the land plot located in the Saravan settlement was carried out.