Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 1 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ
2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Սարավան բնակավայրում գտնվող՝ 1 հեկտարը գերազանցող մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի մայիսի 8-ին բավարարել էր Վայոց ձորի մարզի դատախազության` պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրի նախկին համայնքապետի կողմից 2008 թվականի փետրվարի 8-ին կազմակերպված՝ 1 հա մակերեսով հողամասի աճուրդը: Որպես հողամասի աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր է ճանաչվել Սարավան բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2008 թվականի հունիսի 26-ին կնքված՝ հողամասի վաճառքի պայմանագիրը, անշարժ գույքի պետական գրանցումը, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց միջև այդ հողամասի վերաբերյալ 2019 թվականին կնքված նվիրատվության պայմանագիրը:
2025 թվականի մայիսի 8-ին վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրում գտնվող հողամասի նկատմամբ կատարվել է Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցում:

Восстановлено право собственности общины Вайк Вайоцдзорской области на земельный участок площадью 1 гектар
23 декабря 2025 года было восстановлено право собственности общины Вайк Вайоцдзорской области на земельный участок площадью более 1 гектара, расположенный в населенном пункте Сараван.
Напомним, что 8 мая 2025 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск прокуратуры Вайоцдзорской области о защите государственных (общинных) интересов. Решением суда был признан недействительным аукцион по продаже земельного участка площадью 1 гектар, организованный 8 февраля 2008 года бывшим главой общины населенного пункта Сараван общины Вайк Вайоцдзорской области.
В качестве последствия признания аукциона недействительным были также признаны недействительными договор купли-продажи земельного участка, заключенный 26 июня 2008 года между общиной Сараван и физическим лицом, государственная регистрация права собственности на недвижимое имущество, а также договор дарения, заключенный в 2019 году между физическими лицами в отношении указанного земельного участка.
Решение суда вступило в законную силу 8 мая 2025 года.
23 декабря 2025 года была осуществлена государственная регистрация права собственности общины Вайк Вайоцдзорской области на земельный участок, расположенный в населенном пункте Сараван.