Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքին կվերադարձվի 13.7 հա մակերեսով հողատարածք. Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի օգոստոսի 2-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ 2022 թվականի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 15-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 5.2 հա և 8.5 հա մակերեսով հողամասերի վերաբերյալ 2022 թվականի հունիսի 27-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2022 թվականի հուլիսի 14-ին կնքված անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագրերն ու սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքին կվերադարձվեն 5.2 հա և 8.5 հա մակերեսով հողամասերը:

Общине Шамирам Арагацотнской области будет возвращен земельный участок площадью 13,7 га. Иск генеральной прокуратуры был удовлетворен
Генеральная прокуратура, в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных интересов, 2 августа 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд с требованиями признать аукцион 2022 года недействительным и применить последствия недействительности.
Решением был признан недействительным аукцион, проведенный 27 июня 2022 года в отношении земельных участков площадью 5,2 га и 8,5 га, и, как следствие недействительности, недействительными были признаны договоры купли-продажи недвижимости и государственные регистрации прав собственности, заключенные между общиной Шамирам Арагацотнской области и физическим лицом 14 июля 2022 года.
После вступления решения в законную силу общине Шамирам Арагацотнской области будут возвращены земельные участки площадью 5,2 га и 8,5 га.