Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքին կվերադարձվի 13.7 հա մակերեսով հողատարածք. Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի օգոստոսի 2-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ 2022 թվականի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 15-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 5.2 հա և 8.5 հա մակերեսով հողամասերի վերաբերյալ 2022 թվականի հունիսի 27-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2022 թվականի հուլիսի 14-ին կնքված անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագրերն ու սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքին կվերադարձվեն 5.2 հա և 8.5 հա մակերեսով հողամասերը:

Plots of land with the area of 13.7 ha will be returned to Shamiram community of Aragatsotn Region. The claim of the Prosecutor General’s Office was granted
On August 2, 2025, the Prosecutor General’s Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court within the framework of its authority to initiate a lawsuit for the protection of state interests demanding to declare the auction invalid and apply the consequences of the invalidity.
The Anti-Corruption Court granted the Prosecutor General's lawsuit on December 15, 2025. The auction held on June 27, 2022 for the plots of land with the area 5.2 ha and 8.5 ha invalid by the verdict, and, in the result of the invalidity, the real estate purchase and sale agreements signed on July 14, 2022 between Shamiram community of Aragatsotn Region and an individual, as well as the state registration of ownership rights were declared invalid.
After the verdict enters into legal force, the plots of land with the area of 5.2 and 8.5 will be returned to Shamiram community of Aragatsotn Region.