Դատախազը դատարան է հանձնել 2009-2014 թվականների ընթացքում Եվրոպական միությունից 972 միլիոն դրամ հափշտակած Հ.Գ.-ի վերաբերյալ վարույթի նյութերը
Ֆինանսների նախարարության Եվրոպական միության հետ աշխատանքների համակարգման բաժնի նախկին ղեկավար Հ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով ԵՄ Հայաստանյան գրասենյակի աշխատակից Մ.Պ.-ի, ԵԱՀԿ գրասենյակների աշխատակիցների և այլ անձանց հետ, ԵՄ պատվիրակության կողմից հայտարարված մրցույթներում տարբեր հասարակական կազմակերպությունների միջոցով կեղծ դրամաշնորհային ծրագրեր ներկայացնելով և դրանց արդյունքում հաղթող ճանաչվելով, 2009-2014 թվականների ընթացքում Եվրոպական միությունից 16 դրվագով խարդախությամբ հափշտակել է շուրջ 972 միլիոն դրամ:
Հ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (16 դրվագ) և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (14 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին դատախազը հաստատել է Հ.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Դատարանին ներկայացվել է միջնորդություն՝ քրեական վարույթին մասնակցելուց խուսափող մեղադրյալ Հ.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու վերաբերյալ:

The Prosecutor forwarded the materials of the proceedings against H. G. to the court who had embezzled AMD 972 million from the European Union during 2009-2014
The former head of the European Union Coordination Department of the Ministry of Finance, H.G., having reached a preliminary agreement with M.P., an employee of the EU Armenia Office, employees of the OSCE offices and other persons, submitted fake grant programs through various non-governmental organizations in competitions announced by the EU Delegation and was recognized as the winner as a result of them, and during 2009-2014, he fraudulently embezzled about AMD 972 million from the European Union in 16 episodes.
Public criminal prosecution was initiated against H.G. under Article 178, Part 3, Point 3 (16 episodes) and Article 325, Part 2 (14 episodes) of the Criminal Code adopted on 18.04.2003. Arrest was chosen as a preventive measure against him, and an international search was declared.
On December 9, 2025, the prosecutor confirmed the indictment against H.G. and transferred the criminal proceedings materials to the competent court.
A motion was submitted to the court to conduct an in absentia trial against the accused H.G., who was avoiding participating in the criminal proceedings.
The prosecutor submitted to the court the materials of the proceedings against H.G., who embezzled AMD 972 million drams from the European Union during.