Դատախազը դատարան է հանձնել 2009-2014 թվականների ընթացքում Եվրոպական միությունից 972 միլիոն դրամ հափշտակած Հ.Գ.-ի վերաբերյալ վարույթի նյութերը
Ֆինանսների նախարարության Եվրոպական միության հետ աշխատանքների համակարգման բաժնի նախկին ղեկավար Հ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով ԵՄ Հայաստանյան գրասենյակի աշխատակից Մ.Պ.-ի, ԵԱՀԿ գրասենյակների աշխատակիցների և այլ անձանց հետ, ԵՄ պատվիրակության կողմից հայտարարված մրցույթներում տարբեր հասարակական կազմակերպությունների միջոցով կեղծ դրամաշնորհային ծրագրեր ներկայացնելով և դրանց արդյունքում հաղթող ճանաչվելով, 2009-2014 թվականների ընթացքում Եվրոպական միությունից 16 դրվագով խարդախությամբ հափշտակել է շուրջ 972 միլիոն դրամ:
Հ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (16 դրվագ) և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (14 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին դատախազը հաստատել է Հ.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Դատարանին ներկայացվել է միջնորդություն՝ քրեական վարույթին մասնակցելուց խուսափող մեղադրյալ Հ.Գ.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու վերաբերյալ:

Прокурор передал в суд материалы производства по делу о хищении О.Г. 972 миллионов драмов у Европейского союза в период с 2009 по 2014 год
Бывший начальник отдела координации работ с Европейским союзом Министерства финансов О.Г. по предварительному сговору с сотрудник офиса ЕС в Армении М.П., сотрудниками офисов ОБСЕ и другими лицами, представляя поддельные грантовые программы через различные неправительственные организации в конкурсах, объявленных делегацией ЕС, и в результате будучи признанным победителем, в период с 2009 по 2014 год мошенническим путем похитил у Европейского Союза около 972 миллионов драмов по 16 эпизодам.
В отношении него было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 178 (16 эпизодов) и части 2 статьи 325 (14 эпизодов) Уголовного кодекса от 18.04.2003г.
9 декабря 2025 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении О.Г. и передал материалы уголовного производства в компетентный суд.
В суд подано ходатайство о проведении удаленного судебного разбирательства в отношении обвиняемого О.Г., уклоняющегося от участия в уголовном производстве.