Գլխավոր դատախազի տեղակալը ՄԱԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին է ներկայացրել ապօրինի գույքի բռնագանձման ոլորտում կատարված աշխատանքը
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը և Գլխավոր դատախազության վարչության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանը Կատարի Պետությունում մասնակցել են ՄԱԿ‑ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի (UNCAC) անդամ երկրների համաժողովի 11‑րդ նստաշրջանին։
Այցի ընթացքում Էդգար Արսենյանն ու Ծովակ Մնացականյանը հանդիպել են Մոլդովայի գլխավոր դատախազի ղեկավարած պատվիրակությանը, քննարկել ընտրական հանցագործությունների քննության մեթոդիկան՝ նկատի ունենալով Մոլդովայի Հանրապետության լավագույն փորձն այս տեսակի հանցանքների քննության ոլորտում։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կոռուպցիոն հանցագործությունների բնագավառում երկու երկրների կողմից կիրառվող գործիքակազմերը, ինչպես նաև այդ ոլորտում երկկողմ համագործակցության  արդյունավետությունը բարձրացնելու մեխանիզմները։
Դատախազության ներկայացուցիչները մասնակցել են «Ֆինանսական հանցագործությունների քննության բնագավառում արհեստական բանականության կիրառման հնարավորությունները» թեմայով քննարկմանը: Ներկայացվել են արհեստական բանականության կիրառմամբ նախաքննության իրականացման հնարավորությունները:
Էդգար Արսենյանն ու Ծովակ Մնացականյանը հանդիպել են նաև Արաբական Միացյալ էմիրությունների իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին և քննարկել ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ԱՄԷ ուղարկված իրավական օգնության միջնորդությունները:
Կատարի Պետություն կատարած այց շրջանակում Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչները մասնակցել են «Համագործակցություն կոռուպցիայի և հանցավորության դեմ» թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում ծանոթացել են մասնակից երկրների կոռուպցիայի դեմ պայքարի լավագույն փորձին, քննարկել են միջազգային համագործակցության առավել արդյունավետ համագործակցության հնարավորությունները։
Դատախազության ներկայացուցիչները հանդիպել են նաև Ինտերպոլի գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ, քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
ՄԱԿ‑ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի (UNCAC) անդամ երկրների համաժողովի շրջանակում Էդգար Արսենյանն ու Ծովակ Մնացականյանը մասնակցել են «Սեփականության իրական շահառուների թափանցիկություն․ պարտավորությունից դեպի ազդեցություն» թեմայով լսումների, որի ընթացքում ՀՀ պատվիրակության ներկայացուցչի կողմից ներկայացվել է ոլորտում կատարված աշխատանքը։
Դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը COSP11 գլխավոր միջոցառման ընթացքում ՄԱԿ անդամ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին է ներկայացրել ապօրինի գույքի բռնագանձման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության գրանցած արդյունքները, առկա մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:

Заместитель генерального прокурора представил представителям стран-членов ООН работу, проделанную в сфере конфискации незаконного имущества
Заместитель генерального прокурора РА Эдгар Арсенян и старший прокурор Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Цовак Мнацаканян приняли участие в 11‑й сессии Конференции стран‑членов Конвенции ООН против коррупции (UNCAC) в Государстве Катар.
В ходе визита Эдгар Арсенян и Цовак Мнацаканян встретились с делегацией, возглавляемой генеральным прокурором Молдовы, обсудили методологию расследования избирательных преступлений, имея в виду передовой опыт Республики Молдова в расследовании преступлений такого рода. В ходе встречи были обсуждены инструменты, используемые двумя странами в области коррупционных преступлений, а также механизмы повышения эффективности двустороннего сотрудничества в этой области.
Представители Прокуратуры приняли участие в обсуждении на тему «Возможности применения искусственного разума в сфере расследования финансовых преступлений». Были представлены возможности реализации предварительного следствия с применением искусственного разума.
Эдгар Арсенян и Цовак Мнацаканян встретились также с представителями правоохранительных органов Объединенных Арабских Эмиратов и обсудили ходатайства о правовой помощи, направленные Генеральной прокуратурой РА в ОАЭ.
В рамках визита в Государство Катар представители Генеральной прокуратуры приняли участие в тематической дискуссии «Сотрудничество против коррупции и преступности», в ходе которой ознакомились с передовым опытом стран-членов в борьбе с коррупцией, обсудили возможности более эффективного международного сотрудничества.
Представители Прокуратуры также встретились с представителями офиса Интерпола, обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
В рамках конференции стран‑членов Конвенции ООН против коррупции (UNCAC) Эдгар Арсенян и Цовак Мнацаканян приняли участие в слушаниях на тему «Прозрачность реальных бенефициаров собственности: от обязательств к влиянию», в ходе которых представитель делегации Армении представил проделанную в этой области работу.
18 декабря заместитель генерального прокурора РА Эдгар Арсенян в ходе главного мероприятия COSP11 представил представителям стран-членов ООН и международных организаций результаты, достигнутые Республикой Армения в сфере конфискации незаконного имущества, существующие вызовы и работы, проводимые в направлении их преодоления.