Կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ պայքարում են մեր դեմ, հաճախ՝ առանց բարոյական գծերի ու կանոնների. Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ԵՊՀ ուսանողներին
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը միակողմանի չէ: Կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ հետադարձ պայքարում են մեր դեմ ու պայքարում են շատ հաճախ առանց որևէ կանոնների, առանց որևէ բարոյական գծերի: Այդ պայքարում կա նաև մեկ հանգամանք, որի մասին ոչ մի դասագրքում, ցավոք, մեզ չեն ասում. կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ փորձում են հարվածել քո հավասարակշռությանը, կասկած մտցնել քո մեջ՝ արդյո՞ք արժի քո կյանքը, ժամանակն ու առողջությունը զոհաբերես հանուն այդ պայքարի: Իրենց կարծիքով՝ հավասարակշռությունից հանելու ամենակարճ ճանապարհը արժանապատվությանը հարվածելն է. հարվածել՝ ստով, ապատեղեկատվությամբ: Իսկ ո՞նց ենք արձագանքում ապատեղեկատվությանը՝ փաստով», – այս մասին ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը, Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի շուրջ 4 տասնյակը գերազանցող ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Աննա Վարդապետյանն ուսանողների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկման ընթացքում անդրադարձել է մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի գույքի վերադարձի ուղղությամբ Դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքներին ու դրանց արդյունքներին, կոռուպցիայի վտանգավորությանը, դրա դրսևորման ձևերին, բարեվարքությանն ու կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ուսանողներին հանդիպումը նախաձեռնելու և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերներից ու խոչընդոտներից խոսելու առիթի համար:
Անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ 3 մանկապարտեզ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ, և դրամական միջոցներ:
«Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցերից ներկայում դատարանում քննության փուլում է 155-ը: Այդ հայցադիմումներով պահանջում ենք հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող 1463 անշարժ գույք, 325 շարժական գույք և 440 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: Բռնագանձման ենթակա գումարի չափը կազմում է 518 միլիարդ 471 միլիոն 605 հազար դրամ: 2021-2025 թվականների ընթացքում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 595 միլիարդ 873 միլիոն 393 հազար դրամ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու հավելել, որ 1 վճիռ արդեն մտել է օրինական ուժի մեջ, որի արդյունքում ավելի քան 300 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով երկու անշարժ գույքերի նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը, 23 միլիոն 150 հազար դրամ բռնագանձվել է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության (կատարման փուլում է գտնվում 55 միլիոն 788 հազար դրամի բռնագանձման գործընթացը):
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում 2023 թվականին կնքվել է 4 հաշտության համաձայնություն, ևս 4-ը կնքվել է 2024 թվականին: 2023 թվականին հաշտության համաձայնությունների կնքման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 6 անշարժ, 1 շարժական գույք, որոնց շուկայական արժեքը կազմում է 2 միլիարդ 120 միլիոն դրամ, իսկ փոխանցված դրամական միջոցները՝ շուրջ 80 միլիոն դրամ: «2024 թվականին կնքված 4 հաշտության համաձայնություններով Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 1 անշարժ գույք (շուկայական արժեքը՝ 2 միլիարդ 18 միլիոն 400 հազար դրամ), 1 շարժական գույք (շուկայական արժեքը՝ 15 միլիոն 900 հազար դրամ), ինչպես նաև 845 միլիոն 134 հազար դրամ: 2025 թվականին կնքվել է 1 հաշտության համաձայնություն, որով Հայաստանի Հանրապետությանը տարաժամկետ վճարմամբ պետք է փոխանցվի 87 միլիոն 622 հազար դրամ: 87 միլիոն 622 հազար դրամից 59 միլիոն 405 հազար դրամն արդեն իսկ փոխանցվել է»,- եզրափակել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայում:

Люди, которые превратили коррупцию в смысл своей жизни, борются с нами, часто без моральных принципов и правил
«Борьба с коррупцией не является односторонней. Люди, для которых коррупция стала смыслом жизни, дают отпор нам, и очень часто они борются без каких-либо правил, без каких-либо моральных принципов». В этой борьбе есть также одно обстоятельство, о котором, к сожалению, ни в одном учебнике нам не говорится: люди, которые превратили коррупцию в смысл своей жизни, пытаются вывести вас из равновесия, заставить вас усомниться в том, стоит ли жертвовать своей жизнью, временем и здоровьем ради этой борьбы. По их мнению, кратчайший путь к тому, чтобы вывести вас из равновесия, — это поколебать ваше достоинство. Поколебать ложью, дезинформацией. А как мы отвечаем на дезинформацию? Фактами» — подчеркнула Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 9 декабря 2025 года, в Международный день борьбы с коррупцией, во время встречи с более чем 40 студентами юридического факультета Ереванского государственного университета.
Анна Вардапетян в ходе обсуждения со студентами в формате вопросов и ответов затронула ряд вопросов, которые касались работ, проводимых Прокуратурой в направлении защиты государственных интересов и возвращения незаконного имущества, и их результатов, опасности коррупции, форм ее проявления, добропорядочности и эффективности борьбы с коррупционными преступлениями.
Генеральный прокурор Республики Армения поблагодарила студентов за инициирование встречи и возможность поговорить о вызовах и препятствиях, с которыми они сталкиваются на пути борьбы с коррупцией.
Обращаясь к работе, проводимой в сфере защиты государственных и общественных интересов, Анна Вардапетян отметила, что с 1 января 2025 года по настоящее время Прокуратура в рамках исключительных полномочий по возбуждению дел о защите государственных (общественных) интересов, а также в результате действий Прокуратуры вернула государству или сообществу имущество на сумму 66 миллиардов 250 миллионов драмов, что эквивалентно 174 миллионам 545 тысячам долларов США, включая 3 детских сада, дом культуры, стадион, природный памятник, парки, земельные участки и фонды.
«Из исков, поданных Управлением Генеральной прокуратуры в Антикоррупционный суд по делам о конфискации имущества незаконного происхождения, в настоящее время в суде находятся на рассмотрении 155 исков. Этими исковыми заявлениями мы требуем конфискации в пользу Республики Армения 1463 объектов недвижимости незаконного происхождения, 325 объектов движимого имущества и 440 юридических лиц. Сумма, подлежащая конфискации, составляет 518 миллиардов 471 миллион 605 тысяч драмов. В течение 2021-2025 годов общая сумма исковых требований по делам о конфискации имущества незаконного происхождения составляет около 595 миллиардов 873 миллионов 393 тысяч драмов»,- отметила Анна Вардапетян и добавила, что 1 судебное решение уже вступило в законную силу, в результате чего право собственности Республики Армения было зарегистрировано на два объекта недвижимости рыночной стоимостью более 300 миллионов драмов, 23 миллиона 150 тысяч драмов были конфискованы в пользу Республики Армения (на стадии исполнения находится решение о взыскании 55 миллионов 788 тысяч драмов).
По словам генерального прокурора, в рамках взыскания имущества незаконного происхождения в 2023 году было заключено 4 мирового соглашения, еще 4 было заключено в 2024 году. В результате заключения мировых соглашений в 2023 году в Республику Армения было передано 6 объектов недвижимого и 1 объект движимого имущества рыночной стоимостью 2 миллиарда 120 миллионов драмов, а переведенные средства составили около 80 миллионов драмов. «В соответствии с четырьмя мировыми соглашениями, заключенными в 2024 году, Республике Армения было передано 1 объект недвижимого имущества (рыночная стоимость: 2 миллиарда 18 миллионов 400 тысяч драмов), 1 объект движимого имущества (рыночная стоимость: 15 миллионов 900 тысяч драмов), а также 845 миллионов 134 тысячи драмов. В 2025 году было заключено одно мировое соглашение, согласно которому Республике Армения должны быть переданы в рассрочку 87 миллионов 622 тысячи драмов. Из 87 миллионов 622 тысяч драмов уже передано 59 миллионов 405 тысяч драмов», — заключила генеральный прокурор Республики Армения.
В рамках визита в Генеральную прокуратуру студенты юридического факультета Ереванского государственного университета осмотрели также музей Прокуратуры, а также юридическую лабораторию ЕГУ, действующую в административном здании Генеральной прокуратуры.