Կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ պայքարում են մեր դեմ, հաճախ՝ առանց բարոյական գծերի ու կանոնների. Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ԵՊՀ ուսանողներին
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը միակողմանի չէ: Կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ հետադարձ պայքարում են մեր դեմ ու պայքարում են շատ հաճախ առանց որևէ կանոնների, առանց որևէ բարոյական գծերի: Այդ պայքարում կա նաև մեկ հանգամանք, որի մասին ոչ մի դասագրքում, ցավոք, մեզ չեն ասում. կոռուպցիան իրենց կյանքի իմաստը դարձրած մարդիկ փորձում են հարվածել քո հավասարակշռությանը, կասկած մտցնել քո մեջ՝ արդյո՞ք արժի քո կյանքը, ժամանակն ու առողջությունը զոհաբերես հանուն այդ պայքարի: Իրենց կարծիքով՝ հավասարակշռությունից հանելու ամենակարճ ճանապարհը արժանապատվությանը հարվածելն է. հարվածել՝ ստով, ապատեղեկատվությամբ: Իսկ ո՞նց ենք արձագանքում ապատեղեկատվությանը՝ փաստով», – այս մասին ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը, Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի շուրջ 4 տասնյակը գերազանցող ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Աննա Վարդապետյանն ուսանողների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկման ընթացքում անդրադարձել է մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի գույքի վերադարձի ուղղությամբ Դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքներին ու դրանց արդյունքներին, կոռուպցիայի վտանգավորությանը, դրա դրսևորման ձևերին, բարեվարքությանն ու կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ուսանողներին հանդիպումը նախաձեռնելու և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերներից ու խոչընդոտներից խոսելու առիթի համար:
Անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ 3 մանկապարտեզ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ, և դրամական միջոցներ:
«Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցերից ներկայում դատարանում քննության փուլում է 155-ը: Այդ հայցադիմումներով պահանջում ենք հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող 1463 անշարժ գույք, 325 շարժական գույք և 440 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: Բռնագանձման ենթակա գումարի չափը կազմում է 518 միլիարդ 471 միլիոն 605 հազար դրամ: 2021-2025 թվականների ընթացքում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 595 միլիարդ 873 միլիոն 393 հազար դրամ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու հավելել, որ 1 վճիռ արդեն մտել է օրինական ուժի մեջ, որի արդյունքում ավելի քան 300 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով երկու անշարժ գույքերի նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը, 23 միլիոն 150 հազար դրամ բռնագանձվել է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության (կատարման փուլում է գտնվում 55 միլիոն 788 հազար դրամի բռնագանձման գործընթացը):
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում 2023 թվականին կնքվել է 4 հաշտության համաձայնություն, ևս 4-ը կնքվել է 2024 թվականին: 2023 թվականին հաշտության համաձայնությունների կնքման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 6 անշարժ, 1 շարժական գույք, որոնց շուկայական արժեքը կազմում է 2 միլիարդ 120 միլիոն դրամ, իսկ փոխանցված դրամական միջոցները՝ շուրջ 80 միլիոն դրամ: «2024 թվականին կնքված 4 հաշտության համաձայնություններով Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 1 անշարժ գույք (շուկայական արժեքը՝ 2 միլիարդ 18 միլիոն 400 հազար դրամ), 1 շարժական գույք (շուկայական արժեքը՝ 15 միլիոն 900 հազար դրամ), ինչպես նաև 845 միլիոն 134 հազար դրամ: 2025 թվականին կնքվել է 1 հաշտության համաձայնություն, որով Հայաստանի Հանրապետությանը տարաժամկետ վճարմամբ պետք է փոխանցվի 87 միլիոն 622 հազար դրամ: 87 միլիոն 622 հազար դրամից 59 միլիոն 405 հազար դրամն արդեն իսկ փոխանցվել է»,- եզրափակել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայում:

People who have made corruption the meaning of their lives are fighting against us, often without moral principles and rules. Anna Vardapetyan received students from YSU
“The fight against corruption is not one-sided. People who have made corruption the meaning of their lives are fighting against us and very often they are fighting without any rules, without any moral principles. There is also one circumstance in that fight, which, unfortunately, is not written in any textbook: people who have made corruption the meaning of their lives are trying to strike your balance, to make you doubt whether it is worth sacrificing your life, time and health for the sake of that fight. In their opinion, the shortest way to throw you off balance is to strike your dignity. To strike with lies, with misinformation. "And how do we respond to disinformation, with facts?" - underlined the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan during a meeting with more than 40 students of the Faculty of Law of Yerevan State University on December 9, 2025, International Anti-Corruption Day.
During the discussion with the students in a question-and-answer format, Anna Vardapetyan spoke about number of issues related to the work carried out by the Prosecutor's Office to protect state interests and return illegal property and their results, the dangers of corruption, its forms of manifestation, good conduct and the effectiveness of the fight against corruption crimes.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia thanked the students for initiating the meeting and for making the opportunity to talk about the challenges and obstacles encountered on the way to the fight against corruption.
Referring to the work carried out in the field of protection of state and community interests, Anna Vardapetyan noted that from January 1, 2025 up to date, the Prosecutor's Office, within the framework of the exclusive authority to initiate a lawsuit for the protection of state (community) interests, as well in the result of prosecutorial interaction, property worth of AMD 66 billion 250 million, equivalent to 174 million 545 thousand US dollars, including 3 kindergartens, a cultural center, a stadium, a natural monument, parks, land plots, and monetary funds have been returned to the state or community.
“Currently, 155 claims from the claims submitted to the Anti-Corruption Court by the Department for the Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General's Office, are under examination in the court. With these claims, we demand the confiscation of 1463 immovable properties, 325 movable properties, and participation in 440 legal entities of illegal origin in favor of the Republic of Armenia. The amount subject to confiscation is AMD 518 billion 471 million 605 thousand. During 2021-2025, the total claim value in cases of confiscation of property of illegal origin is about AMD 595 billion 873 million 393 thousand,” noted Anna Vardapetyan and added that a judgment has already entered into legal force, as a result of which the ownership right of the Republic of Armenia to two real estate properties with a market value of more than AMD 300 million was registered, AMD 23 million 150 thousand was confiscated in favor of the Republic of Armenia (the process of confiscation of AMD 55 million 788 thousand is in the stage of implementation).
According to the Prosecutor General, 4 settlement agreements were concluded in 2023 within the framework of confiscation of property of illegal origin, and 4 more were concluded in 2024. In the result of the conclusion of reconciliation agreements in 2023, 6 immovable and 1 movable property were transferred to the Republic of Armenia, the market value of which is AMD 2 billion 120 million, and the transferred funds were about AMD 80 million. “With 4 reconciliation agreements concluded in 2024, 1 immovable property (market value: AMD 2 billion 18 million 400 thousand), 1 movable property (market value: AMD 15 million 900 thousand), as well as AMD 845 million 134 thousand monetary means were transferred to the Republic of Armenia. In 2025, a reconciliation agreement was signed, according to which AMD 87 million 622 thousand should be transferred to the Republic of Armenia in installments. Out of AMD 87 million 622 thousand, AMD 59 million 405 thousand has already been transferred.”
In the scope of the visit to the Prosecutor General's Office, students of the Faculty of Law of Yerevan State University also toured the Museum of the Prosecutor General's Office, as well as the YSU Legal Laboratory located in the administrative building of the Prosecutor General's Office.