Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Սևանի փողոցի 1/3/3 հասցեում գտնվող հողամասը. Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է
2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կ.Գ.-ն, անտեսելով Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումը (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողեր), Աբովյանի համայնքապետարանի իրավասու անձանց օժանդակությամբ, աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է մի շարք հողատարածքներ:
Վերոնշյալ հողատարածքների ցանկում է եղել Կոտայքի մարզի քաղաքի Սևանի փողոցի 1/3/3 հասցեում գտնվող հողամասը, որն օտարվել է Աբովյանի քաղաքապետ Կ.Գ.-ի 2011 թվականի սեպտեմբերի 20-ի թիվ 1180 որոշմամբ:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում, 2025 թվականի հուլիսի 2-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Աբովյան համայնքի՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջի մասին։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 14-ի վճռով՝ Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Աբովյան համայնքի կողմից կայացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2011 թվականի սեպտեմբերի 23-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Սևանի փողոցի 1/3/3 հասցեում գտնվող՝ 1 միլիոն 452 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը:
Հիշեցնենք նաև, որ Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանում գտնվող գործով Կ.Գ.-ն մեղադրվում է հողատարածքներ ապօրինի օտարելու (65 դրվագ), պաշտոնեական կեղծիքի (49 դրվագ), փողերի լվացման (2 դրվագ) և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ:

Общине Абовян будет возвращен земельный участок, расположенный по адресу: улица Севана, 1/3/3. Иск Генеральной прокуратуры удовлетворен
С 8 октября 2008 года по 30 апреля 2015 года К.Г., занимавший должность главы города Абовяна, игнорируя положение, предусмотренное статьей 60 Земельного кодекса (земельные участки, не подлежащие отчуждению физическими и юридическими лицами), при содействии уполномоченных лиц администрации общины Абовян отчуждал ряд земельных участков у различных физических и юридических лиц посредством аукционов и прямых продаж.
В список вышеупомянутых земельных участков входил земельный участок, расположенный по адресу: Котайкская область, город Абовян, ул. Севана, 1/3/3, который был отчужден решением № 1180 мэра г. Абовяна К.Г. от 20 сентября 2011 года.
Генеральная прокуратура, в рамках своих полномочий по возбуждению дел в защиту государственных интересов, 2 июля 2025 года обратилась в Антикоррупционный суд с исковым заявлением к общине Абовян с требованием признать аукцион недействительным и применить последствия недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 14 ноября 2025 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен.
Решением признаны недействительными аукцион, проведенный общиной Абовян, и, как следствие, недействительными договор купли-продажи земельного участка, заключенный между общиной Абовян и физическим лицом 23 сентября 2011 года, и государственная регистрация права собственности, основанная на этом договоре.
После вступления решения в законную силу земельный участок, расположенный по адресу: улица Севана, 1/3/3, кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, которого составляет 1 млн 452 тыс. драм, будет возвращен общине Абовян.
Напомним, что в деле, рассматриваемом Антикоррупционным уголовным судом, К.Г. обвиняется в незаконном отчуждении земельных участков (65 пунктов), должностном подлоге (49 пунктов), отмывании денег (2 пункта) и злоупотреблении должностными полномочиями.