Գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում անդրադարձել է «Մարտի 1»-ի գործով 2022 թվականից մինչ օրս Դատախազության կողմից մեղադրանքի, պետական շահերի պաշտպանության շրջանակներում կատարված գործողություններին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր մասնակցել է Ազգային ժողովում հրավիրված՝ ««Մարտի 1-ի գործի» քննությունը նախորդող ժամանակահատվածում, «Մարտի 1-ի գործի» վերաիմաստավորումը «Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռի լույսի ներքո» թեմայով հանրային քննարկմանը:
Հանրային քննարկման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես է եկել «Մարտի 1-ի գործով դատարանում մեղադրանքի պաշտպանություն» թեմայով ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Իմ ելույթի շրջանակներում կանդրադառնամ «Մարտի 1»-ի գործով 2022 թվականից մինչ օրս Դատախազության կողմից մեղադրանքի պաշտպանության, պետական շահերի պաշտպանության և այլ, այդ թվում՝ գլխավոր դատախազի բացառիկ լիազորությունների շրջանակներում կատարված գործողություններին: Այսպես.
1. Հիշեցնեմ, որ Սահմանադրական դատարանի 2021 թվականի մարտի 26-ի որոշմամբ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը (սահմանադրական կարգը տապալելը) ճանաչվել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր: Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա՝ Առաջին ատյանի դատարանը 2021 թվականի ապրիլի 6-ին մեղադրյալներ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի և Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ նախկին Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով և Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 38-300.1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցրել է՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով, և այդ մասով քրեական գործի վարույթը կարճվել է:
Վերոնշյալ որոշման դեմ ներկայացված բոլոր վերաքննիչ բողոքները մերժվել են, իսկ Առաջին ատյանի դատարանի 2021 թվականի ապրիլի 6-ի որոշումը թողնվել է անփոփոխ։
Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ խնդրելով բեկանել ստորադաս դատական ատյանների որոշումները և քրեական գործն ուղարկել նոր քննության։
Վճռաբեկ դատարանի 2022 թվականի մարտի 18-ի որոշմամբ ՀՀ գլխավոր դատախազի վճռաբեկ բողոքն ընդունվել է վարույթ։
Վճռաբեկ դատարանը 2024 թվականի հունվարի 19-ի որոշմամբ դիմել է Սահմանադրական դատարան նախկին Քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք հոդվածների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու համար:
Սահմանադրական դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 22-ի որոշմամբ նախկին Քրեական դատավարության օրենսգրքի 309.1-ին հոդվածի 3-րդ մասը ճանաչվել է Սահմանադրությանը համապատասխանող այն մեկնաբանությամբ, որ մեղադրողը կարող է մինչև դատարանի՝ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը փոխել ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքը (նրան մեղսագրվող արարքի իրավական որակումը)՝ ամբաստանյալի արարքում քրեական օրենքով նախատեսված այլ արարքի հատկանիշների առկայության պարագայում՝ անկախ դատական քննության ընթացքում ապացույցների հետազոտումից:
Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշման հիման վրա՝ գործը քննող դատավորի լիազորությունները դադարեցվել են և քրեական գործը 2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի մեկ այլ դատավորի:
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2021 թվականի ապրիլի 16-ի որոշումը և այն անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի որոշումը և գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան` նոր քննության:
Ի թիվս այլնի Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ Սահմանադրական դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 22-ի որոշման լույսի ներքո, եթե մեղադրողը գտնում է, որ կատարված արարքը կարող է որակվել Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածով, ապա իրավասու է մեղադրանքի լրացմանը կամ փոփոխմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել:
2024 թվականի հոկտեմբերի 11-ին հանրային մեղադրողի կողմից կայացվել են Ռոբերտ Քոչարյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին և Արմեն Գևորգյանին՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով վերագրված արարքի իրավական գնահատականը փոխելու և նրանց նոր՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) մեղադրանք ներկայացնելու մասին որոշումներ:
2025 թվականի նոյեմբերի 24-ին դատարանը հանրային մեղադրողին ժամկետ է տրամադրել նշված որոշումները Քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջների պահպանմամբ կազմելու և ներկայացնելու համար: Առաջիկայում փոփոխված մեղադրանքները կներկայացվեն դատարան:
1. 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացրել հայցադիմում ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմից հատուցված 670 միլիոն դրամը՝ որպես հետադարձ պահանջ, համապարտության կարգով բռնագանձելու պահանջի մասին:
Հետադարձ պահանջի չափը հաշվարկվել է՝ հիմք ընդունելով՝
- Ազգային ժողովի կողմից 2009 թվականի հունիսի 4-ին ընդունված՝ «2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» ՀՀ օրենքը, որի հիման վրա Կառավարության կողմից 2019 թվականի օգոստոսի 8-ին ընդունվել է թիվ 990-Ն որոշումը:
- Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ի գրությունը, որի համաձայն՝ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց մինչ 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ը տրամադրված աջակցության չափը կազմում է 670 միլիոն դրամ:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը ներկայացրել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ խնդրելով հայցագնի՝ 670 միլիոն դրամի չափով արգելանք դնել պատասխանողներ Ռոբերտ Քոչարյանին, Արմեն Գևորգյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին պատկանող գույքերի վրա:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ, իսկ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը բավարարվել է:
1. Նույն օրը՝ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Գլխավոր դատախազի որոշմամբ վերացվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ Ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը:
«Մարտի 1»-ի գործով հիմնավորվել էր, որ Սաշա Աֆյանը, ով 2008 թվականի փետրվարի 12-ին նշանակվել էր Կառավարությանն առընթեր Ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնում, 2008 թվականի մարտի 1-ին, անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, կազմակերպել է ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված՝ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու գործողությունները, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ արձանագրվել է, որ. «(…) Ոստիկանության պետ Հայկ Հարությունյանը 2008 թվականի փետրվարի 29-ին՝ երեկոյան, հրավիրել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ստորաբաժանումների ղեկավարներին հրամայել է ցրել Երևան քաղաքի «Ազատության« հրապարակում գտնվող խաղաղ ցուցարարներին և արգելել հիշյալ հրապարակում հավաքների անցկացումը:
Նշված խորհրդակցությունից հետո փետրվարի 29-ի լույս մարտի 1-ի գիշերը Ոստիկանության պետի տեղակալ Սաշա Աֆյանը տագնապով Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդում է հավաքել հիշյալ գնդի ծառայողներին, որից հետո գնդի ղեկավարությանը կարգադրել է անձնակազմին զինել հատուկ միջոցներով և «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու համար անձնակազմը տեղափոխել հիշյալ հրապարակ:
Ժամը 06:30-ի սահմաններում, ոստիկանության շուրջ 1200 ծառայողներ, այդ թվում՝ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի ծառայողները, տեղակայվել են Ազատության հրապարակին հարակից փողոցներում, որից հետո ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի ծառայողները Սաշա Աֆյանի կազմակերպմամբ, «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածով նախատեսված ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի բացակայության պայմաններում, մուտք են գործել հրապարակ, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, որը զուգորդվել է բռնության (ֆիզիկական ուժի) ու հատուկ միջոցների ապօրինի գործադրմամբ, ցրել են նստացույց իրականացնող հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներին և հարկադրաբար դուրս հանել հիշյալ հրապարակից: Նույն ժամանակ ոստիկանության մյուս ստորաբաժանումները, քաղաքացիների հետագա կուտակումներն ու հավաքները հրապարակում կանխելու նպատակով, շրջափակել են «Ազատության» հրապարակը և թույլ չեն տվել քաղաքացիների մուտքը հրապարակ: Նստացույց անող անձանց Ազատության հրապարակից բռնությամբ տարհանելուց հետո, Սաշա Աֆյանի և այլ անձանց կազմակերպմամբ ոստիկանական ուժերը շարունակել են բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ հետապնդել քաղաքացիներին քաղաքի կենտրոնական հատվածներում՝ նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու համար: Ոստիկանության կողմից «Ազատության» հրապարակում և հարակից փողոցներում կատարված գործողությունների արդյունքում երեք տասնյակից ավել քաղաքացիների առողջությանը պատճառվել է թեթև և միջին աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
2019 թվականի հոկտեմբերի 26-ին որոշում է կայացվել Սաշա Աֆյանին Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նույն օրն առաջադրվել է մեղադրանք:
2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսել պաշտոնատար անձի կողմից դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելու համար, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել նրա լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը):
Հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված է լիազորություններն անցնելու որակյալ հանցակազմը, այն է՝ նույն արարքը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով:
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ արձանագրվել է նաև, որ. «Մեղադրյալ Սաշա Աֆյանն իր ցուցմունքով խնդրել է իր նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնել վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
Գտնելով, որ մեղադրյալ Սաշա Աֆյանի կողմից բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելն ավարտվել է 2008 թվականի մարտի 1-ին, հետևաբար՝ Սաշա Աֆյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված վաղեմության ժամկետն անցել է, վարույթն իրականացնող քննիչ՝ Հատուկ քննչական ծառայության կոռուպցիոն, կազմակերպված և պաշտոնեական հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Հրաչյա Մուշեղյանի կողմից 2020 թվականի հունվարի 30-ին որոշում է կայացվել թիվ 62202608 քրեական գործով Սաշա Աֆյանի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Թիվ 62202608 քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկող դատախազի կողմից չի վերացվել վերոգրյալ որոշումը՝ այդ կերպ հաստատելով դրա օրինականությունը»:
Գլխավոր դատախազի որոշման համաձայն՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին վարույթն իրականացնող քննիչի 2020 թվականի հունվարի 30-ին որոշումը, այն չվերացնելու մասին հսկող դատախազի վարութային ակտը օրինական և հիմնավոր չեն ու ենթակա են վերացման:
Գլխավոր դատախազի որոշման հիմքում, ի թիվս ներպետական օրենսդրության, միջազգային փաստաթղթերի ու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով վճռի, դրված է Վճռաբեկ դատարանի 2023 թվականի դեկտեմբերի 23-ի որոշումը, որի համաձայն՝ առնվազն 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրվա՝ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ առկա է եղել խոշտանգման կամ դրան հավասարեցված վերաբերմունքի, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձի կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորություններն անցնելու դեպքում վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք:
Հետևաբար, Սաշա Աֆյանին մեղսագրված է եղել արարք, որը, որպես վատ վերաբերմունքի դրսևորում, հավասարեցված է խոշտանգմանը, ինչով պայմանավորված՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը չէր կարող դադարեցվել վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելքի առկայության պատճառով:

In the National Assembly, the Prosecutor General referred to the actions taken by the Prosecutor's Office under the “March 1” case from 2022 to the present within the framework of the prosecution and state interests protection
Today, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, took part in a public discussion held in the National Assembly on the topic: the investigation of the “March 1” case in the preceding period and the reinterpretation of the “March 1” case in light of the judgment in the case of “Farmanyan and Others v. Armenia”.
During the public discussion, the Prosecutor General of the Republic of Armenia delivered a speech on the topic “Defense of the Prosecution in Court in the “March 1” Case, particularly noting the following:
1. Let me remind you that by the Constitutional Court’s decision of March 26, 2021, Article 300.1 of the Criminal Code (overthrowing the constitutional order) was declared invalid as it contradicted Articles 78 and 79 of the Constitution. Based on the Constitutional Court’s decision, on April 6, 2021, the Court of First Instance terminated the criminal prosecution under part 1 of Article 300.1 of the former Criminal Code against the defendants Robert Kocharyan, Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov, as well as under Article 38–300.1 of the Criminal Code against Armen Gevorgyan, on the grounds of absence of a crime, and the criminal proceedings were suspended in that part.
All appellate complaints filed against the above-mentioned decision were rejected, and the April 6, 2021 decision of the Court of First Instance was left unchanged.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia filed a cassation appeal against the decision of the appellate court, requesting to overturn of the lower court decisions and to submit the criminal case for a new trial.
By its decision of March 18, 2022, the Court of Cassation accepted the cassation appeal filed by the Prosecutor General of the Republic of Armenia for consideration.
According to its decision of January 19, 2024, the Court of Cassation referred several articles of the former Criminal Procedure Code to the Constitutional Court to determine their compliance with the Constitution.
By its decision of July 22, 2024, the Constitutional Court recognized part 3 of Article 309.1 of the former Criminal Procedure Code as constitutional, interpreting it to mean that the prosecutor may amend the charge (i.e., the legal characterization of the act attributed to the accused) before the court retires to the deliberation room, if the act committed by the accused contains elements of another offense provided by criminal law, regardless of the examination of evidence during the trial.
Based on the decision of the Supreme Judicial Council, the powers of the judge handling the case were terminated, and on September 2, 2024, the criminal case was assigned to another judge of the Court of First Instance of General Jurisdiction of the Yerevan city.
On September 12, 2024, the Court of Cassation overturned the April 16, 2021 decision of the Court of First Instance of General Jurisdiction of the Yerevan city and the November 26, 2021 decision of the Criminal Court of Appeals on leaving the decision abovementioned unchanged and submitting the case to the Anti-Corruption Court for a new trial.
Inter alia, the Court of Cassation noted that, in light of the Constitutional Court’s decision of July 22, 2024, if the prosecutor considers that the committed act may be qualified under another article of the Criminal Code, they are authorized to take steps aimed at supplementing or amending the charge.
On October 11, 2024, the public prosecutor issued decisions to amend the legal assessment of the act previously attributed to Robert Kocharyan, Seyran Ohanyan, Yuri Khachaturov and Armen Gevorgyan under part 1 of Article 300.1 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, and to bring new charges against them under part 3 of Article 309 of the same Code (corresponding to point 5 of part 2 of Article 441 of the current Criminal Code).
On November 24, 2025, the court granted the public prosecutor time for drafting and submitting the aforementioned decisions in compliance with the requirements of the Criminal Procedure Code. The amended charges will be submitted to the court in the near future.
1. On August 11, 2025, the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the Anti-Corruption Court against Robert Kocharyan, Armen Gevorgyan, Seyran Ohanyan, and Yuri Khachaturov, demanding the joint recovery, by way of recourse, of 670 million drams compensated by the Republic of Armenia.
The amount of the recourse claim was calculated on the basis of:
The Law of the Republic of Armenia “On Support to Persons Affected During the Events of March 1–2, 2008 in Yerevan”, adopted by the National Assembly on June 4, 2009, on the basis whereof Government Decision No. 990-N of August 8, 2019 was adopted;
The letter of the Secretary General of the Ministry of Justice dated October 25, 2024, according to which the amount of support provided to persons affected during the events of March 1–2, 2008 in Yerevan up to October 25, 2024 amounts to AMD 670 million.
At the same time, the Prosecutor General’s Office submitted a motion to apply a measure securing the claim, requesting that an attachment in the amount of the claim — AMD 670 million— be imposed on the property belonging to the defendants Robert Kocharyan, Armen Gevorgyan, Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov.
By its decision of August 13, 2025, the Anti-Corruption Court accepted the claim for examination and granted the motion on applying the measure securing the claim.
1. On the same day, August 11, 2025, by decision of the Prosecutor General, the decision of January 30, 2020 to terminate the criminal prosecution against Sasha Afyan, who held the position of Deputy Chief of Police as of March 1, 2008, was revoked.
Under the “March 1” case, it was established that Sasha Afyan, who had been appointed Deputy Chief of Police under the Government on February 12, 2008, exceeded his official authority on March 1, 2008 and, acting in complicity with others, organized the actions carried out by various police units to disperse the peaceful demonstrators holding a sit-in in Yerevan’s Freedom Square through the use of violence and special means, and subsequently to prevent their gatherings and any possible demonstrations in the central areas of the city. These actions caused substantial harm to the rights and lawful interests of individuals, as well as to the lawful interests of society and the state.
According the decision of the Prosecutor General, it was recorded that: “(…) On the evening of February 29, 2008, Chief of Police Hayk Harutyunyan convened a meeting during which he ordered the heads of the subdivisions to disperse the peaceful demonstrators gathered in Yerevan’s Freedom Square and to prohibit the holding of assemblies in the mentioned square.
Following this meeting, during the night of February 29 to March 1, Deputy Chief of Police Sasha Afyan urgently gathered the officers of the Patrol Service Regiment of the Yerevan City Department of the Police, after which he instructed the regiment’s command to equip the personnel with special means and to transfer them to the aforementioned square in order to disperse the peaceful demonstrators holding a sit-in in Freedom Square.
At around 06:30, approximately 1,200 police officers, including officers of the Patrol Service Regiment of the Yerevan City Department of the Police, were deployed in the streets adjacent to Freedom Square. Thereafter, the officers of the Patrol Service Regiment, under the organization of Sasha Afyan and in the absence of grounds for the use of physical force or special means as prescribed by Article 29 of the Law of the Republic of Armenia “On Police”, entered the square, clearly exceeding their authority. Their actions, accompanied by unlawful use of violence (physical force) and special means, resulted in the dispersal of hundreds of peaceful demonstrators holding a sit-in and their forcible removal from the square. At the same time, other police units, with the aim of preventing further gatherings and assemblies in the square, cordoned off Freedom Square and blocked citizens’ access to it. After the demonstrators were forcibly removed from Freedom Square, police forces, organized by Sasha Afyan and others, continued pursuing citizens throughout the central areas of the city, using violence and special means to prevent their gatherings and any possible demonstrations. As a result of the actions carried out by the police in Freedom Square and the adjacent streets, more than thirty citizens sustained minor and moderate bodily injuries, and these actions caused substantial harm to the rights and lawful interests of individuals, as well as to the lawful interests of society and the state.
On October 26, 2019, a decision was made to charge Sasha Afyan under part 2 of Article 38–309 of the Criminal Code, and the charges were brought on the same day.
Article 309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, provided for criminal liability for an official who intentionally commits actions that clearly exceed the scope of their authority and cause substantial harm to the rights and lawful interests of individuals or organizations, or to the lawful interests of society or the state (in the case of property damage — an amount exceeding five hundred times the minimum salary established at the time of the offense, or its value).
Part 2 of the Article provides for a qualified composition of exceeding official authority, namely the same act committed with the use of violence, weapons or special means.
The decision of the Prosecutor General also recorded that: “The defendant Sasha Afyan in his testimony requested that the criminal prosecution initiated against him under part 2 of Article 38–309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, be terminated on the grounds of expiration of the statute of limitations.
Considering that Sasha Afyan’s act of exceeding official authority accompanied by the use of violence, weapons, or special means was completed on March 1, 2008, and therefore the statute of limitations for holding him criminally liable—prescribed by point 3 of part 1 of Article 75 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003—had expired, on January 30, 2020, Hrachya Musheghyan, the investigator conducting the proceedings, Deputy Head of the Department for the Investigation of Corruption, Organized and Official Crimes of the Special Investigative Service, issued a decision to terminate the criminal prosecution initiated against Sasha Afyan under part 2 of Article 38–309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, in criminal case No. 62202608, on the grounds of expiration of the statute of limitations for criminal liability.
The supervising prosecutor responsible for overseeing the legality of the preliminary investigation in criminal case No. 62202608 did not revoke the above-mentioned decision, thereby confirming its legality.
According to the decision of the Prosecutor General, the decision of January 30, 2020 issued by the investigator conducting the proceedings—on terminating the public criminal prosecution initiated against Sasha Afyan under part 2 of Article 309 of the Criminal Code of the Republic of Armenia adopted on April 18, 2003—and the procedural act of the supervising prosecutor not revoking that decision, are unlawful and unsubstantiated and are subject to annulment.
The decision of the Prosecutor General is based, inter alia, on domestic legislation, international instruments and the judgment of the European Court of Human Rights in the case of Mushegh Saghatelyan v. Armenia, as well as on the decision of the Court of Cassation of December 23, 2023, according to which, at least as of August 1, 2003—the date of entry into force of the Criminal Code adopted on April 18, 2003—there existed a legislative prohibition on the application of statutes of limitations in cases involving torture or treatment equivalent to torture, including cases where an official exceeded authority accompanied by violence.
Therefore, the act attributed to Sasha Afyan constituted conduct which, as a form of ill-treatment, is equated with torture, and accordingly the public criminal prosecution initiated against him could not have been terminated due to the existence of a legislative prohibition on applying statutes of limitations.