Գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում անդրադարձել է «Մարտի 1»-ի գործով 2022 թվականից մինչ օրս Դատախազության կողմից մեղադրանքի, պետական շահերի պաշտպանության շրջանակներում կատարված գործողություններին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր մասնակցել է Ազգային ժողովում հրավիրված՝ ««Մարտի 1-ի գործի» քննությունը նախորդող ժամանակահատվածում, «Մարտի 1-ի գործի» վերաիմաստավորումը «Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռի լույսի ներքո» թեմայով հանրային քննարկմանը:
Հանրային քննարկման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես է եկել «Մարտի 1-ի գործով դատարանում մեղադրանքի պաշտպանություն» թեմայով ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Իմ ելույթի շրջանակներում կանդրադառնամ «Մարտի 1»-ի գործով 2022 թվականից մինչ օրս Դատախազության կողմից մեղադրանքի պաշտպանության, պետական շահերի պաշտպանության և այլ, այդ թվում՝ գլխավոր դատախազի բացառիկ լիազորությունների շրջանակներում կատարված գործողություններին: Այսպես.
1. Հիշեցնեմ, որ Սահմանադրական դատարանի 2021 թվականի մարտի 26-ի որոշմամբ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը (սահմանադրական կարգը տապալելը) ճանաչվել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր: Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա՝ Առաջին ատյանի դատարանը 2021 թվականի ապրիլի 6-ին մեղադրյալներ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի և Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ նախկին Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով և Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 38-300.1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցրել է՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով, և այդ մասով քրեական գործի վարույթը կարճվել է:
Վերոնշյալ որոշման դեմ ներկայացված բոլոր վերաքննիչ բողոքները մերժվել են, իսկ Առաջին ատյանի դատարանի 2021 թվականի ապրիլի 6-ի որոշումը թողնվել է անփոփոխ։
Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ խնդրելով բեկանել ստորադաս դատական ատյանների որոշումները և քրեական գործն ուղարկել նոր քննության։
Վճռաբեկ դատարանի 2022 թվականի մարտի 18-ի որոշմամբ ՀՀ գլխավոր դատախազի վճռաբեկ բողոքն ընդունվել է վարույթ։
Վճռաբեկ դատարանը 2024 թվականի հունվարի 19-ի որոշմամբ դիմել է Սահմանադրական դատարան նախկին Քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք հոդվածների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու համար:
Սահմանադրական դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 22-ի որոշմամբ նախկին Քրեական դատավարության օրենսգրքի 309.1-ին հոդվածի 3-րդ մասը ճանաչվել է Սահմանադրությանը համապատասխանող այն մեկնաբանությամբ, որ մեղադրողը կարող է մինչև դատարանի՝ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը փոխել ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքը (նրան մեղսագրվող արարքի իրավական որակումը)՝ ամբաստանյալի արարքում քրեական օրենքով նախատեսված այլ արարքի հատկանիշների առկայության պարագայում՝ անկախ դատական քննության ընթացքում ապացույցների հետազոտումից:
Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշման հիման վրա՝ գործը քննող դատավորի լիազորությունները դադարեցվել են և քրեական գործը 2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի մեկ այլ դատավորի:
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2021 թվականի ապրիլի 16-ի որոշումը և այն անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի որոշումը և գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան` նոր քննության:
Ի թիվս այլնի Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ Սահմանադրական դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 22-ի որոշման լույսի ներքո, եթե մեղադրողը գտնում է, որ կատարված արարքը կարող է որակվել Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածով, ապա իրավասու է մեղադրանքի լրացմանը կամ փոփոխմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել:
2024 թվականի հոկտեմբերի 11-ին հանրային մեղադրողի կողմից կայացվել են Ռոբերտ Քոչարյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին և Արմեն Գևորգյանին՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով վերագրված արարքի իրավական գնահատականը փոխելու և նրանց նոր՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) մեղադրանք ներկայացնելու մասին որոշումներ:
2025 թվականի նոյեմբերի 24-ին դատարանը հանրային մեղադրողին ժամկետ է տրամադրել նշված որոշումները Քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջների պահպանմամբ կազմելու և ներկայացնելու համար: Առաջիկայում փոփոխված մեղադրանքները կներկայացվեն դատարան:
1. 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացրել հայցադիմում ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմից հատուցված 670 միլիոն դրամը՝ որպես հետադարձ պահանջ, համապարտության կարգով բռնագանձելու պահանջի մասին:
Հետադարձ պահանջի չափը հաշվարկվել է՝ հիմք ընդունելով՝
- Ազգային ժողովի կողմից 2009 թվականի հունիսի 4-ին ընդունված՝ «2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» ՀՀ օրենքը, որի հիման վրա Կառավարության կողմից 2019 թվականի օգոստոսի 8-ին ընդունվել է թիվ 990-Ն որոշումը:
- Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ի գրությունը, որի համաձայն՝ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց մինչ 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ը տրամադրված աջակցության չափը կազմում է 670 միլիոն դրամ:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը ներկայացրել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ խնդրելով հայցագնի՝ 670 միլիոն դրամի չափով արգելանք դնել պատասխանողներ Ռոբերտ Քոչարյանին, Արմեն Գևորգյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին պատկանող գույքերի վրա:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ, իսկ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը բավարարվել է:
1. Նույն օրը՝ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Գլխավոր դատախազի որոշմամբ վերացվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ Ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը:
«Մարտի 1»-ի գործով հիմնավորվել էր, որ Սաշա Աֆյանը, ով 2008 թվականի փետրվարի 12-ին նշանակվել էր Կառավարությանն առընթեր Ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնում, 2008 թվականի մարտի 1-ին, անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, կազմակերպել է ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված՝ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու գործողությունները, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ արձանագրվել է, որ. «(…) Ոստիկանության պետ Հայկ Հարությունյանը 2008 թվականի փետրվարի 29-ին՝ երեկոյան, հրավիրել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ստորաբաժանումների ղեկավարներին հրամայել է ցրել Երևան քաղաքի «Ազատության« հրապարակում գտնվող խաղաղ ցուցարարներին և արգելել հիշյալ հրապարակում հավաքների անցկացումը:
Նշված խորհրդակցությունից հետո փետրվարի 29-ի լույս մարտի 1-ի գիշերը Ոստիկանության պետի տեղակալ Սաշա Աֆյանը տագնապով Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդում է հավաքել հիշյալ գնդի ծառայողներին, որից հետո գնդի ղեկավարությանը կարգադրել է անձնակազմին զինել հատուկ միջոցներով և «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու համար անձնակազմը տեղափոխել հիշյալ հրապարակ:
Ժամը 06:30-ի սահմաններում, ոստիկանության շուրջ 1200 ծառայողներ, այդ թվում՝ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի ծառայողները, տեղակայվել են Ազատության հրապարակին հարակից փողոցներում, որից հետո ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի ծառայողները Սաշա Աֆյանի կազմակերպմամբ, «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածով նախատեսված ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի բացակայության պայմաններում, մուտք են գործել հրապարակ, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, որը զուգորդվել է բռնության (ֆիզիկական ուժի) ու հատուկ միջոցների ապօրինի գործադրմամբ, ցրել են նստացույց իրականացնող հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներին և հարկադրաբար դուրս հանել հիշյալ հրապարակից: Նույն ժամանակ ոստիկանության մյուս ստորաբաժանումները, քաղաքացիների հետագա կուտակումներն ու հավաքները հրապարակում կանխելու նպատակով, շրջափակել են «Ազատության» հրապարակը և թույլ չեն տվել քաղաքացիների մուտքը հրապարակ: Նստացույց անող անձանց Ազատության հրապարակից բռնությամբ տարհանելուց հետո, Սաշա Աֆյանի և այլ անձանց կազմակերպմամբ ոստիկանական ուժերը շարունակել են բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ հետապնդել քաղաքացիներին քաղաքի կենտրոնական հատվածներում՝ նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու համար: Ոստիկանության կողմից «Ազատության» հրապարակում և հարակից փողոցներում կատարված գործողությունների արդյունքում երեք տասնյակից ավել քաղաքացիների առողջությանը պատճառվել է թեթև և միջին աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
2019 թվականի հոկտեմբերի 26-ին որոշում է կայացվել Սաշա Աֆյանին Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նույն օրն առաջադրվել է մեղադրանք:
2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսել պաշտոնատար անձի կողմից դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելու համար, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել նրա լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը):
Հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված է լիազորություններն անցնելու որակյալ հանցակազմը, այն է՝ նույն արարքը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով:
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ արձանագրվել է նաև, որ. «Մեղադրյալ Սաշա Աֆյանն իր ցուցմունքով խնդրել է իր նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնել վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
Գտնելով, որ մեղադրյալ Սաշա Աֆյանի կողմից բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելն ավարտվել է 2008 թվականի մարտի 1-ին, հետևաբար՝ Սաշա Աֆյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված վաղեմության ժամկետն անցել է, վարույթն իրականացնող քննիչ՝ Հատուկ քննչական ծառայության կոռուպցիոն, կազմակերպված և պաշտոնեական հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Հրաչյա Մուշեղյանի կողմից 2020 թվականի հունվարի 30-ին որոշում է կայացվել թիվ 62202608 քրեական գործով Սաշա Աֆյանի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Թիվ 62202608 քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկող դատախազի կողմից չի վերացվել վերոգրյալ որոշումը՝ այդ կերպ հաստատելով դրա օրինականությունը»:
Գլխավոր դատախազի որոշման համաձայն՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին վարույթն իրականացնող քննիչի 2020 թվականի հունվարի 30-ին որոշումը, այն չվերացնելու մասին հսկող դատախազի վարութային ակտը օրինական և հիմնավոր չեն ու ենթակա են վերացման:
Գլխավոր դատախազի որոշման հիմքում, ի թիվս ներպետական օրենսդրության, միջազգային փաստաթղթերի ու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով վճռի, դրված է Վճռաբեկ դատարանի 2023 թվականի դեկտեմբերի 23-ի որոշումը, որի համաձայն՝ առնվազն 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրվա՝ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ առկա է եղել խոշտանգման կամ դրան հավասարեցված վերաբերմունքի, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձի կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորություններն անցնելու դեպքում վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք:
Հետևաբար, Սաշա Աֆյանին մեղսագրված է եղել արարք, որը, որպես վատ վերաբերմունքի դրսևորում, հավասարեցված է խոշտանգմանը, ինչով պայմանավորված՝ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը չէր կարող դադարեցվել վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելքի առկայության պատճառով:

Генеральный прокурор в Национальном собрании коснулась действий, предпринятых прокуратурой по делу «1 марта» с 2022 года по настоящее время в рамках обеспечения уголовного преследования и защиты интересов государства
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла участие в созванном в Национальном собрании общественном обсуждении на тему «Переосмысление «Дела 1 марта» в свете решения суда по делу «Фарманян и другие против Армении».
В ходе общественного обсуждения Генеральный прокурор РА выступила с речью на тему «Защита обвинения в суде по делу 1 марта», отметив, в частности:
«В рамках своего выступления я расскажу о действиях, предпринятых прокуратурой по делу «1 марта» с 2022 года по настоящее время, в том числе в рамках исключительных полномочий Генерального прокурора, в целях защиты обвинения, защиты государственных интересов и других действий. И так:
1. Напомню, что постановлением Конституционного суда от 26 марта 2021 года статья 300.1 Уголовного кодекса (подрыв конституционного строя) признана противоречащей статьям 78 и 79 Конституции и недействительной. На основании постановления Конституционного суда от 6 апреля 2021 года Суд первой инстанции прекратил уголовное преследование в отношении подсудимых Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и Юрия Хачатурова по части 1 статьи 300.1 прежнего Уголовного кодекса и в отношении Армена Геворгяна по статье 38-300.1 Уголовного кодекса за отсутствием состава преступления, в связи с чем производство по уголовному делу прекращено.
Все апелляционные жалобы на вышеуказанное постановление отклонены, а решение Суда первой инстанции от 6 апреля 2021 года оставлено без изменения.
Генеральный прокурор РА подала кассационную жалобу на постановление Апелляционного суда, требуя отменить постановления нижестоящих судов и направить уголовное дело на новое расследование.
Постановлением Кассационного суда от 18 марта 2022 года кассационная жалоба Генерального прокурора РА принята к производству.
Кассационный суд постановлением от 19 января 2024 года обратился в Конституционный суд с просьбой определить соответствие Конституции ряда статей прежнего Уголовно-процессуального кодекса.
Постановлением Конституционного суда от 22 июля 2024 года часть 3 статьи 309.1 прежнего Уголовно-процессуального кодекса признана соответствующей Конституции в том толковании, что прокурор вправе изменить предъявленное подсудимому обвинение (юридическую квалификацию инкриминируемого ему деяния) до удаления суда из совещательной комнаты в случае, если в деянии подсудимого содержатся признаки иного деяния, предусмотренного уголовным законом, независимо от исследования доказательств в ходе судебного следствия.
Постановлением Высшего судебного совета от 2 сентября 2024 года полномочия судьи, рассматривавшего дело, были прекращены, а уголовное дело передано другому судье Уголовного суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана.
12 сентября 2024 года Кассационный суд отменил постановление Ереванского городского суда первой инстанции общей юрисдикции от 16 апреля 2021 года и постановление Уголовного апелляционного суда от 26 ноября 2021 года об оставлении его без изменения и направил дело в Антикоррупционный суд на новое рассмотрение.
Среди прочего, Кассационный суд зафиксировал, что в свете постановления Конституционного суда от 22 июля 2024 года, если прокурор сочтет, что совершенное деяние может быть квалифицировано по другой статье Уголовного кодекса, то он вправе принять меры по дополнению или изменению обвинения.
11 октября 2024 года государственный обвинитель вынес постановления об изменении правовой оценки деяний, инкриминируемых Роберту Кочаряну, Сейрану Оганяну, Юрию Хачатурову и Армену Геворгяну по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, и предъявлении им обвинения по новой части 3 статьи 309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (соответствует пункту 5 части 2 статьи 441 действующего Уголовного кодекса).
24 ноября 2025 года суд предоставил общественному обвинителю для подготовки и представления указанных постановлений в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса. Измененное обвинение будет направлено в суд в ближайшее время.
1. 11 августа 2025 года Генеральная прокуратура предоставила в Антикоррупционный суд исковое заявление против Роберта Кочаряна, Армена Геворгяна, Сейрана Оганяна и Юрия Хачатурова с требованием взыскать в совместном иске 670 млн драм, выплаченных Республикой Армения в порядке обратного требования.
Рассчитана сумма обратного требования на основании:
- Закон РА «О помощи лицам, пострадавшим во время событий, произошедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 года», принятый Национальным Собранием 4 июня 2009 года, на основании которого Правительство приняло Постановление № 990-Н от 8 августа 2019 года.
- Письмо Генерального секретаря Министерства юстиции от 25 октября 2024 года, согласно которому размер помощи лицам, пострадавшим во время событий, произошедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 года по 25 октября 2024 года, составляет 670 млн драм.
Одновременно Генеральная прокуратура подала ходатайство о применении меры обеспечения иска, прося наложить арест на сумму иска, которая составляет 670 млн драм, на имущество, принадлежащее ответчикам Роберту Кочаряну, Армену Геворгяну, Сейрану Оганяну и Юрию Хачатурову.
Постановлением Антикоррупционного суда от 13 августа 2025 года исковое заявление принято к производству, ходатайство о применении меры обеспечения иска удовлетворено.
1. В тот же день, 11 августа 2025 года, постановлением Генерального прокурора было отменено постановление от 30 января 2020 года о прекращении уголовного преследования в отношении Саши Афяна, занимавшего должность заместителя начальника полиции с 1 марта 2008 года.
По делу «1 марта» установлено, что Саша Афян, назначенный на должность заместителя начальника Полиции при Правительстве РА 12 февраля 2008 года, 1 марта 2008 года, превысив свои должностные полномочия, в сговоре с другими лицами организовал действия различных подразделений полиции, сопряженные с применением насилия и спецсредств, по разгону мирных демонстрантов, проводивших сидячую забастовку на площади «Свобода» в Ереване, а затем по недопущению их собраний, возможных демонстраций и собраний в центральных частях города, чем причинил существенный вред правам и законным интересам граждан, законным интересам общества и государства.
В постановлении Генерального прокурора зафиксировано: «(…) Начальник полиции Айк Арутюнян вечером 29 февраля 2008 года созвал совещание, на котором поручил руководителям подразделений разогнать мирных демонстрантов на площади «Свободы» в Ереване и запретить проведение собраний на указанной площади.
После вышеуказанного совещания, в ночь с 29 февраля на 1 марта, заместитель начальника полиции Саша Афян в тревожной обстановке в тревожной обстановке собрал сотрудников указанного полка Службы государственной охраны Управления полиции города Еревана, после чего отдал распоряжение руководству полка вооружить личный состав специальными средствами и перебросить личный состав на указанную площадь для разгона мирных демонстрантов, проводящих сидячую забастовку на площади «Свободы».
Около 06:30 на прилегающих к площади Свободы улицах были размещены около 1200 сотрудников полиции, в том числе сотрудники полка Службы государственной охраны Управления полиции города Еревана, после чего сотрудники полка Службы государственной охраны Управления полиции города Еревана, организованные Сашей Афяном, вошли на площадь, при отсутствии оснований для применения физической силы и специальных средств, предусмотренных статьей 29 Закона РА «О полиции», явно превысив свои полномочия, что сопровождалось незаконным применением насилия (физической силы) и специальных средств, разогнали сотни мирных протестующих, проводивших сидячую забастовку, и силой вывели их с указанной площади.  Одновременно другие подразделения полиции, с целью предотвращения дальнейшего скопления и сбора граждан на площади, перекрыли площадь «Свободы» и не допускали граждан на площадь. После насильственной эвакуации участников сидячей забастовки с площади Свободы силы полиции, организованные Сашей Афяном и другими, продолжили преследовать граждан в центральных районах города, применяя насилие и специальные средства для предотвращения их собраний, возможных демонстраций и митингов. В результате действий полиции на площади «Свободы» и прилегающих улицах более трех десятков граждан получили легкие и средней тяжести телесные повреждения, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, а также законным интересам общества и государства.
26 октября 2019 года было принято решение о привлечении Саши Афяна в качестве обвиняемого по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса, и в тот же день ему было предъявлено обвинение.
Статья 309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, предусматривает уголовную ответственность за умышленные действия должностного лица, явно выходящие за пределы его полномочий и причинившие существенный вред правам и законным интересам граждан, организаций либо законным интересам общества или государства (в случае имущественного ущерба — сумма, превышающая пятьсот минимальных размеров оплаты труда, установленного на момент совершения преступления, или его стоимость).
Часть 2 статьи предусматривает квалификацию преступления «злоупотребление должностными полномочиями», то есть то же деяние, сопряженное с применением насилия, оружия или специальных средств.
Постановлением Генерального прокурора также установлено, что «Обвиняемый Саша Афян в своих показаниях просил прекратить в отношении него уголовное преследование по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, в связи с истечением срока давности.
Установив, что осуществление обвиняемым Сашей Афяном должностных полномочий с применением насилия, оружия или специальных средств прекратилось 1 марта 2008 года, следовательно, истек срок давности привлечения Саши Афяна к уголовной ответственности, установленный пунктом 3 части 1 статьи 75 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, следователь, ведущий производство, заместитель начальника Управления по расследованию коррупционных, организованных и должностных преступлений Специальной следственной службы Грачья Мушегян 30 января 2020 года вынес постановление о прекращении уголовного преследования, возбужденного в отношении Саши Афяна по уголовному делу № 62202608 по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, в связи с истечением срока давности привлечения Саши Афяна к уголовной ответственности.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного расследования по уголовному делу № 62202608, не отменил вышеуказанное постановление, тем самым подтвердив его законность».
Согласно постановлению Генерального прокурора, постановление следователя, осуществляющего производство, от 30 января 2020 года о прекращении публичного уголовного преследования, возбужденного в отношении Саши Афяна по части 2 статьи 309 Уголовного кодекса РА, принятое 18 апреля 2003 года, и процессуальный акт надзирающего прокурора об отказе в его прекращении являются незаконными и необоснованными и подлежат отмене.
В основе решения Генерального прокурора, среди внутригосударственного законодательства, международных документов и решения Европейского суда по правам человека по делу Мушег Сагателян против Армении, лежит постановление Кассационного суда от 23 декабря 2023 года, согласно которому, по крайней мере, с 1 августа 2003 года, дня вступления в силу Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года, действовал законодательный запрет на применение сроков давности в случаях пыток или приравненного к ним обращения, в том числе превышения полномочий должностным лицом, сопряженного с насилием.
Следовательно, Саше Афяну было предъявлено обвинение в совершении деяния, которое как проявление плохого обращения приравнивается к пытке, в связи с чем публичное уголовное преследование в отношении Саши Афяна не могло быть приостановлено в связи с наличием законодательного запрета на применение сроков давности.