Դատախազը դատարան է հանձնել նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտած՝ Գ.Ն.-ի և Հ.Ն.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը, 2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ի՝ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների՝ Ոսկեհատ բնակավայրում նախապես պլանավորված նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտած՝ Գ.Ն.-ի և Հ.Ն.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Գ.Ղ.-ն, հանդիսանալով 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ի՝ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ընտրական ցուցակի թեկնածու, Ընտրական օրենսգրքով սահմանված նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ին, սահմանված կարգով նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու, ինչպես նաև ավտոերթ իրականացնելու նպատակով, կուսակցության աջակցի հետ ժամանել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի Ոսկեհատ բնակավայր: Ժամը 14:00-ի սահմաններում, Ոսկեհատ բնակավայրի Գ.Լուսավորիչ փողոցի բնակիչ Հ.Ն.-ն, իր տան մոտ հանդիպելով Գ.Ղ.-ին, տեղեկացել է, որ նա իրականացնում է նախընտրական քարոզչություն՝ տարածում է «Հանրապետություն» կուսակցության վերաբերյալ քարոզչական տպագիր նյութեր: Հ.Ն.-ն տեղեկացել է նաև, որ վերոնշյալ կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն նախընտրական քարոզչություն կատարելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու նպատակով, նույնպես ժամանելու է Ոսկեհատ բնակավայր: Հ.Ն.-ն, նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ, հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել՝ պահանջելով, որ Գ.Ղ.-ն հեռանա՝ նշելով, որ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն չի մտնելու Ոսկեհատ բնակավայր:
Այդ ընթացքում, Հ.Ն.-ի հայրը՝ Գ.Ն.-ն, լսելով Գ.Ղ.-ի և իր որդու խոսակցությունը, մոտեցել է նրանց և հայհոյանքներ ու անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել Գ.Ղ.-ի հասցեին՝ նույնպես պահանջելով հեռանալ:
Չցանկանալով վիճաբանել Հ.Ն.-ի և Գ.Ն.-ի հետ, դադարեցնելով նախընտրական քարոզչությունը՝ Գ.Ղ.-ն վերադարձել է նախընտրական քարոզչական պաստառների տեղադրման վայր:
Հ.Ն.-ն և Գ.Ն.-ն, շարունակելով վերջնական արդյունքի հասնելուն ուղղված գործողությունները, իրենց ավտոմեքենաներով շրջել են «Հանրապետություն» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի իրականացման՝ ընտրողների հետ հանդիպման՝ նախապես որոշված վայրում՝ Ոսկեհատ բնակավայրի Բարեկամության փողոցում: Գ.Ն.-ն, իջնելով ավտոմեքենայից, զրուցել է «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածուի հետ հանդիպմանը սպասող անձանց հետ, որից հետո նշված անձինք հեռացել են:
Դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 2-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Հ.Ն.-ի և Գ.Ն.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելը):

Прокурор представила в суд материалы уголовного производства в отношении Г.Н. и А.Н., препятствовавших проведению предвыборной агитации
17 ноября 2025 года прокурор с утвержденным обвинительным заключением представил в суд материалы уголовного производства в отношении Г.Н. и А.Н., которые воспрепятствовали заранее запланированной предвыборной агитации представителей партии «Республика», участвовавших в выборах в органы местного самоуправления укрупненной общины Вагаршапат Армавирской области 16 ноября 2025 года.
«В рамках уголовного производства, возбужденного Следственным комитетом, установлено, что Г.Х., являясь кандидатом в избирательном списке партии «Республика», участвующей в выборах в органы местного самоуправления укрупненного общины Вагаршапат Армавирской области 16 ноября 2025 года, вместе со сторонником партии 1 ноября 2025 года в период предвыборной агитации, определенный Избирательным кодексом, прибыл в населенный пункт Воскеат общины Вагаршапат Армавирской области для проведения в установленном порядке предвыборной агитации, встреч с избирателями, а также для проведения автопробега. Около 14:00 житель улицы Григора Лусаворича в населенном пункте Воскеат А.Н. встретил Г.Х. возле его дома и узнал, что тот проводит предвыборную агитацию, распространяя агитационные печатные материалы о партии «Республика». А.Н. также узнал, что кандидат от указанной партии Х.М. также прибудет в населенный пункт Воскеат для проведения предвыборной агитации и встречи с избирателями. А.Н., намереваясь помешать проведению предвыборной агитации, нецензурно выражался, требуя от Г.Х. удалиться, отметив, что кандидат от партии «Республика» Х.М. в населенный пункт Воскеат не въедет.
В это время отец А.Н., Г.Н., услышал разговор Г.Х. и своего сына, подошел к ним и стал выкрикивать ругательства и нецензурные выражения в адрес Г.Х., также требуя, чтобы он ушел.
Не желая спорить с А.Н. и Г.Н., Г.Х. прекратил агитацию и вернулся к месту, где расклеивали агитационные плакаты.
А.Н. и Г.Н., продолжая действия, направленные на достижение конечного результата, направились на своих автомобилях на встречу с избирателями для предвыборной агитации партии «Республика» в заранее определенное место – на улицу Барекамутюн в насаленном пункте Воскеат. Г.Н., выйдя из автомобиля, пообщался с людьми, ожидавшими встречи с кандидатом от партии «Республика», после чего указанные лица уехали.
2 ноября 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.Н. и Г.Н. по пункту 5 части 2 статьи 211 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению пропагандистской деятельности группой лиц).