Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին. կստորագրվի Փոխըմբռնման հուշագիր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և, որպես Հայաստանում 2024 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունք, կարևորել Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի զինվորական գլխավոր դատախազության միջև Համագործակցության խորացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
«Զինվորական դատախազության արդյունավետ աշխատանքը բացառիկ նշանակություն ունի ժողովրդավարական հասարակությունում: Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում զինվորական դատախազների հմտությունների ամրապնդման և կատարելագործման ուղղությամբ: Պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ ենք իրականացնում Մարդու իրավունքի եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների արգելում) հոդվածների, ինչպես նաև 5-րդ (ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք) հոդվածների շուրջ: Այս հոդվածներով ամրագրված իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունն առավելապես կարևոր է զինված ուժերում մարդու իրավունքների ամրապնդման տեսանկյունից», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու կարևորել կառուցողական մասնագիտական երկխոսություններն ու զինվորական դատախազների մասնագիտական փոխգործակցությունն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ զինվորական արդարադատության և կարգապահության, զինվորական գործերի քննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության իրականացման առանձնահատկությունները:
Աննա Վարդապետյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմում ներգրավվելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցություն ուղղությունները խորացնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Prosecutor General Anna Vardapetyan met with Maurizio Block, Military Prosecutor General of the Italian Republic. A Memorandum of Understanding will be signed
On November 6, 2025, within the framework of her working visit to the Italian Republic, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, met with Maurizio Block, Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic.
Anna Vardapetyan expressed her gratitude for the warm reception and, as a result of the agreement reached in 2024 in Armenia, emphasized the importance of signing a Memorandum of Understanding on Enhancing Cooperation between the Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Office of the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic.
“The effective work of the Military Prosecutor’s Office is of exceptional importance in a democratic society. We are taking measures to strengthen and further develop the skills of military prosecutors. Regular training courses are conducted on Articles 2 (right to life) and 3 (prohibition of torture) of the European Convention on Human Rights, as well as Article 5 (right to liberty and security). The effective protection of the rights enshrined in these articles is of particular importance from the perspective of strengthening human rights within the armed forces,” noted the Prosecutor General of the Republic of Armenia, emphasizing the importance of constructive professional dialogue and cooperation among military prosecutors on issues such as military justice and discipline, and the specific features of prosecutorial supervision over the legality of investigations in military cases. Anna Vardapetyan also expressed her gratitude to Maurizio Block, Italy’s Military Prosecutor General, for joining the Editorial Board of the “Legality” scientific-practical journal of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia.
During the meeting, the parties discussed a number of issues related to deepening the directions of cooperation.