Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին. կստորագրվի Փոխըմբռնման հուշագիր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և, որպես Հայաստանում 2024 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունք, կարևորել Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի զինվորական գլխավոր դատախազության միջև Համագործակցության խորացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
«Զինվորական դատախազության արդյունավետ աշխատանքը բացառիկ նշանակություն ունի ժողովրդավարական հասարակությունում: Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում զինվորական դատախազների հմտությունների ամրապնդման և կատարելագործման ուղղությամբ: Պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ ենք իրականացնում Մարդու իրավունքի եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների արգելում) հոդվածների, ինչպես նաև 5-րդ (ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք) հոդվածների շուրջ: Այս հոդվածներով ամրագրված իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունն առավելապես կարևոր է զինված ուժերում մարդու իրավունքների ամրապնդման տեսանկյունից», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու կարևորել կառուցողական մասնագիտական երկխոսություններն ու զինվորական դատախազների մասնագիտական փոխգործակցությունն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ զինվորական արդարադատության և կարգապահության, զինվորական գործերի քննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության իրականացման առանձնահատկությունները:
Աննա Վարդապետյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմում ներգրավվելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցություն ուղղությունները խորացնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян встретилась с Главным военным прокурором Итальянской Республики Маурицио Блоком. Будет подписан Меморандум о взаимопонимании
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Итальянскую Республику 6 ноября 2025 года встретилась с Главным военным прокурором Верховного Кассационного суда Итальянской Республики Маурицио Блоком.
Анна Вардапетян выразила благодарность за теплый прием и в результате достигнутой в Армении в 2024 году договоренности подчеркнула важность подписания Меморандума о взаимопонимании по углублению сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Военной прокуратурой Кассационного суда Итальянской Республики.
«Эффективная работа Военной прокуратуры имеет исключительное значение в демократическом обществе. Мы принимаем меры по укреплению и повышению квалификации военных прокуроров. Мы регулярно проводим обучающие курсы по статьям 2 (право на жизнь) и 3 (запрет пыток), а также статье 5 (право на свободу и личную неприкосновенность) Европейской конвенции о правах человека. «Эффективная защита прав, закрепленных в этих статьях, особенно важна с точки зрения укрепления прав человека в вооруженных силах», - отметила Генеральный прокурор РА и подчеркнула важность конструктивного профессионального диалога и профессионального взаимодействия военных прокуроров по таким вопросам, как военная юстиция и дисциплина, а также особенности прокурорского контроля за законностью расследования воинских дел.
Анна Вардапетян также выразила благодарность Главному военному прокурору Италии Маурицио Блоку за вхождение в состав редакционной коллегии научно-практического журнала «Законность» Прокуратуры Республики Армения.