Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանդիպել է Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազի հետ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Պիերո Գաետային:
Հիշեցնենք, որ այցի շրջանակում նախատեսվում է ստորագրել Համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից Գլխավոր զինվորական դատախազության միջև:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի գործընկերոջը ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հանդիպումն արժեքավոր հնարավորություն է ընդգծելու մինչ օրս համատեղ կատարված աշխատանքը և ընդլայնելու քրեական վարույթներով միջազգային իրավական համագործակցության շրջանակները:
«Շնորհակալ եմ մեր խնդրանքով իրավական օգնության շրջանակներում տրամադրված փաստաթղթերի և կատարված վարութային գործողությունների համար: Դրանք վճռորոշ նշանակություն են ունեցել մի շարք քրեական գործեր մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելու համար: Վստահեցնում եմ, որ նույն ջանասիրությամբ և պատասխանատվությամբ կատարվում են իտալական կողմի իրավական օգնության պահանջները», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:

Prosecutor General of Armenia held a meeting with Prosecutor General of the Court of Cassation of Italy
On November 6, 2025, within the framework of her working visit to the Italian Republic, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, met with Pietro Gaeta, Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of Italy.
It should be recalled that during the visit, a Memorandum of Understanding on Enhancing Cooperation is scheduled to be signed between the Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Office of the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic.
Anna Vardapetyan expressed her gratitude to her Italian colleague for the warm reception and noted that the meeting was a valuable opportunity to highlight the joint work carried out so far and to broaden the scope of international legal cooperation in criminal proceedings.
“I am grateful for the documents and procedural actions provided within the framework of mutual legal assistance upon our request. They have been of decisive importance for submitting several criminal cases to court with indictments. I assure you that the requests for legal assistance from the Italian side are being fulfilled with the same diligence and sense of responsibility,” stated the Prosecutor General of Armenia.