Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևանում գտնվող՝ 4 միլիոն 286 հազար ԱՄՆ դոլար արժեքով անշարժ գույքերի նկատմամբ
2025 թվականի նոյեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 2.8 հա մակերեսով հողատարածքի, 35.2 քմ մակերեսով հյուրանոցի, 10.9 քմ մակերեսով պահակատան, 41.2 քմ մակերեսով գրասենյակի, 182.8 քմ մակերեսով արհեստանոցի, 14.7 քմ և 198.9 քմ մակերեսով պահեստների, ինչպես նաև Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող՝ 0.0376 հա հողամասի նկատմամբ: Գույքերի ընդհանուր շուկայական արժեքը, ըստ փորձագետի գնահատման, 4 միլիոն 286 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 639 միլիոն 650 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 և Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:

The ownership rght of the Republic of Armenia has been restored over real estate in Yerevan, amounting to USD 4 million 286 thousand: Prosecutor General’s Office
On November 3, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was restored over a land plot of approximately 2.8 hectares located at 59 Ghapantsyan Street, Yerevan, together with a 35.2 sq. m hotel, a 10.9 sq. m guard post, a 41.2 sq. m office, a 182.8 sq. m workshop, 14.7 sq. m and 198.9 sq. m storage facilities, as well as a 0.0376-hectare land plot located at 59/11 Ghapantsyan Street. According to an expert valuation, the total market value of these properties amounts to the AMD 1,639,650,000 equivalent to USD 4,286,000.
It should be recalled that, in parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Administrative Court, for declaring invalid the state registration of ownership rights registered under the name of the “DOSAAF OF ARMENIA” All-Armenian Patriotic NGO over the real estate located at 59 Ghapantsyan Street and 59/11 Ghapantsyan Street, Yerevan.