Խաղատանը զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության ևս 2 մասնակցի վերաբերյալ գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հունվարի 24-ին տեղեկացրել էր, որ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան են հանձնվել Ծաղկաձոր քաղաքում գործող խաղատանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և բացահայտ հափշտակության մասնակիցներ՝ Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցներ Մ.Ս.-ի, Գ.Դ.-ի և Դ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթից անջատված նյութերը:
Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր 2025 թվականի հունվարի 13-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելը), ինչպես նաև 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցանք կատարող անձին աջակցելը):
Դատախազը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 4-ին, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ն.Ծ.-ի անվտանգության ևս երկու աշխատակցի՝ Ա.Ա.-ի և Ա.Մ.-ի, նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով և 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական վարույթից Ա.Ա.-ի վերաբերյալ անջատված մասը՝ դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2025 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հանձնվել է Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Прокурор передал в суд дело еще двух участников хулиганских действий, совершенных в казино с применением оружия
24 января 2025 года Генеральная прокуратура сообщила, что в суд общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области были переданы материалы, выделенные из уголовного производства в отношении М.С., Г.Д. и Д.М. — сотрудников службы безопасности Н.Ц., участников хулиганства и открытого хищения с применением оружия, совершенных 26 октября 2024 года в казино, действующем в городе Цахкадзор.
Публичное уголовное преследование в отношении сотрудников службы безопасности Н.Ц. было возбуждено 13 января 2025 года по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 253 Уголовного кодекса (грабеж, совершенный группой лиц по предварительному сговору с повреждением средства, предназначенного для охраны имущества), а также по пункту 1 части 2 статьи 474 (пособничество лицу, совершающему преступление, группой лиц по предварительному сговору).
В ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследуемому в Следственном комитете, 4 сентября 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении еще двух сотрудников службы безопасности Н.Ц. — А.А. и А.М. — по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 253 и пункту 1 части 2 статьи 474 Уголовного кодекса.
Выделенная из уголовного производства часть в отношении А.А. с утвержденным прокурором обвинительным заключением 31 октября 2025 года была передана в суд общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области.