Խաղատանը զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության ևս 2 մասնակցի վերաբերյալ գործը դատախազը հանձնել է դատարան
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հունվարի 24-ին տեղեկացրել էր, որ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան են հանձնվել Ծաղկաձոր քաղաքում գործող խաղատանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և բացահայտ հափշտակության մասնակիցներ՝ Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցներ Մ.Ս.-ի, Գ.Դ.-ի և Դ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթից անջատված նյութերը:
Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր 2025 թվականի հունվարի 13-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելը), ինչպես նաև 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցանք կատարող անձին աջակցելը):
Դատախազը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 4-ին, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ն.Ծ.-ի անվտանգության ևս երկու աշխատակցի՝ Ա.Ա.-ի և Ա.Մ.-ի, նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով և 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական վարույթից Ա.Ա.-ի վերաբերյալ անջատված մասը՝ դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2025 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հանձնվել է Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

The Prosecutor has submitted to court the case concerning two more participants in the incident of armed hooliganism at the casino
On January 24, 2025, the Prosecutor General’s Office reported that files separated from the criminal proceedings concerning M.S., G.D., and D.M. — security guards of N.T. — who participated in an act of armed hooliganism and burglary committed on October 26, 2024, at a casino in Tsaghkadzor, had been submitted to the Court of General Jurisdiction of Kotayk Region.
Public criminal prosecution against the security guards of N.T. was initiated on January 13, 2025, under points 1 and 2 of part 2 of Article 253 (burglary committed by a group of persons acting in conspiracy, destroying means intended for the protection or preservation of property), as well as under point 1 of part 2 of Article 474 (supporting a person having committed a criminal offence by a group of persons acting in conspiracy) of the Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceedings conducted by the Investigative Committee, on September 4, 2025, the prosecutor initiated public criminal prosecution against two more security guards of N.T. — A.A. and A.M. — under points 1 and 2 of part 2 of Article 253 and point 1 part 2 of Article 474 of the Criminal Code.
The part of the criminal proceedings concerning A.A. and separated from the main criminal proceedings was submitted to the Court of General Jurisdiction of Kotayk Region, on October 31, 2025, along with the indicment approved by the prosecutor.