Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում գտնվող՝ «հատուկ» նպատակային նշանակության 3 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ
2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Նավուր բնակավայրի 2-րդ փողոցում գտնվող՝ 112 պահակատուն հասցեի «հատուկ» նպատակային նշանակության 3 հա մակերեսով հողատարածքի և 16.6 քմ մակերեսով շինության նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 4 միլիոն 580 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել վերոնշյալ անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Անշարժ գույքերը պետությանը վերադարձնելու վերաբերյալ կողմերի միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը Վարչական դատարանի կողմից հաստատվել էր 2025 թվականի հունիսի 19-ին:

Восстановлена право собственности Республики Армения на земельный участок «особого» целевого назначения площадью 3 га, расположенного в общине Берд Тавушской области
29 октября 2025 года были восстановлены права собственности Республики Армения на земельный участок «особого» целевого назначения площадью 3 га и строения площадью 16.6 кв. м, расположенного по адресу: Тавушская область, община Берд, населенный пункт Навур, 2-я улица, Паакатун 112. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 4 млн 580 тыс. драм.
Напомним, что параллельно с уголовным делом, возбужденным Следственным комитетом, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на вышеуказанное недвижимое имущество на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении».
Мировое соглашение между сторонами о возврате недвижимого имущества государству утверждено Административным судом 19 июня 2025 года.