Դատախազությունն ու Մատենադարանը մեկնարկել են «Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի»-ն՝ համաշխարհային հիշողության շտեմարանում. արդի իրավունքի միջնադարյան ակունքները» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովը
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը, «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ, այսօր մեկնարկել է ««Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն՝ համաշխարհային հիշողության շտեմարանում. արդի իրավունքի միջնադարյան ակունքները» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովը:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի ապրիլի 10-ին, Մատենադարանի հայտով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում, անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ, 12-րդ դարի փիլիսոփա, աստվածաբան, իրավագետ, եկեղեցական և հասարակական-քաղաքական գործիչ Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն ընդգրկվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում:
Միջազգային գիտաժողովին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, գործադիր և դատական իշխանությունների ներկայացուցիչները, Կալիֆոռնիայի համալսարանի Նարեկացու անվան հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Պիտեր Քաուին, Սոֆիայի համալսարանի դասախոս Իգոր Դոֆման-Լազարևը, Մատենադարանի գիտաշխատողները, ՀՀ դատախազության ղեկավար կազմը, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական հանրույթի ներկայացուցիչները, այլք:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ Մխիթար Գոշին նվիրված այս միջոցառումը չունի իր նախադեպը. «Ի դեմս ՀՀ դատախազության և Մեսրոպ Մաշտոցի անվ. Մատենադարանի՝ հատվել են հայագիտական-միջնադարագիտական և իրավագիտական հետաքրքրություններն ու մասնագիտական նպատակները: Ավելին՝ մեկտեղվել են հայոց միջնադարի ամենանշանավոր մտածողներից մեկի՝ Մխիթար Գոշի գլուխգործոցի՝ «Գիրք Դատաստանի» աշխատության միջազգայնացմանն ուղղված ջանքերը: Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի»-ն ստեղծվել է անկախ պետականության վերականգնման ու ինքնիշխանության տեսլականով։ Սա սոսկ իրավական նորմերի ժողովածու չէ, այլ՝ քաղաքակրթական հայտ, որ հստակ գիտակցում էր ինքը՝ Գոշը: «Դատաստանագրքով» նա նվաճում էր հայոց արժանի տեղը մեծ քաղաքակրթությունների շարքում: Ավելին, անկախ պետականության ու ինքնիշխանության հնարավորությունը Գոշը չէր տարանջատում օրենքի գերակայության գաղափարից, մի բան, որ իր հնչեղությունը նույն ուժգնությամբ պահպանում է մինչ օրս: Փայլուն գիտակցելով արտաքին աշխարհի կամ, ինչպես հիմա կասենք, աշխարհաքաղաքական գործոնների ազդեցությունն անկախ պետականության վրա՝ նա պակաս կարևորություն չէր տալիս ներքին համերաշխությանը, միայն ու միայն սեփական կարողություններին ապավինելու գիտակցությանը: Մարդկային բնության և համակեցության գաղտնիքների խորագիտությունը, համակողմանի իմացությունն ու ինքնակրթության անսպառ մղումը, հավասարակշիռ, սթափ, կրոնադավանաբանական ծայրահեղացումներից զերծ միտքը նրան դարձրել են լայն իմաստով միջազգային արժեք: Պատահական չէ, որ «Դատաստանագիրքը» թարգմանվել է մի շարք լեզուներով՝ լատիներեն, լեհերեն, ղփչաղերեն, վրացերեն ու ռուսերեն: Եվ պատահական չէ, որ «Դատաստանագիրքը» զարմանալի կենսունակությամբ շարունակում է գրավել մարդկային արժանապատվության, հավասարության և արդարության գաղափարների ջահակիր կառույցներին ու անհատներին, որի վավերացումը եղավ այն, որ, Մատենադարանի ներկայացրած հայտով, 2025 թվականի ապրիլի 10-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ Գոշի «Դատաստանագիրքն» ընդգրկվեց Աշխարհի հիշողության միջազգային շտեմարանում»:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել է ներկաներին միջազգային գիտաժողովի շրջանակում և նշել, որ երկխոսության նպատակը միայն Գոշի մեծարումը չէ: «Մենք վստահ ենք, որ այսօրվա գիտաժողովին հաջորդող արձագանքները նպաստելու են, որ Գոշի ժառանգությունը համաշխարհային հիշողության շտեմարանում արձանագրվի որպես կենսունակ և արդի հուշարձան:
Մխիթար Գոշը մեր ժողովրդի համար ամենադժվար օրերին քաջություն ունեցավ ժառանգել մեզ «Գիրք Դատաստանի»-ն՝ որպես ժողովրդի ինքնակարգավորման և ինքնապահպանման կարևոր միջոց։ Այսօր մեր առաքելությունն ավելի համեստ է, բայց ոչ պակաս կարևոր՝ սովորել նրանից, նրա իմաստնությունը փոխակերպել և մեկնաբանել ժամանակակից իրավական լեզվով:
Այսօր մասնագիտական հանրույթին ենք ներկայացնում Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի» աշխատության վերահրատարակված անգլերեն թարգմանությունը, որը մշակվել և հրատարակվել է Մատենադարանի և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։
12-րդ դարի իրավական այս գլուխգործոցը Գոշը մեկնարկում է՝ ներկայացնելով այն կազմելու 12 պատճառները, որոնք խարսխված են մի ուղերձի վրա. «Եթե մարդկային առաքինությունն անթերի լիներ, գրավոր օրենքները մեզ պետք չէին լինի, բայց քանի որ մենք մարդիկ ենք՝ մեր բոլոր անկատարություններով, այն մեզ հարկավոր է»։ Նա իրավունքը ներկայացնում է որպես գործիք, որը մարդուն դրդում է լինել կայուն, երբ մարդկային խիղճը տատանվում է։
«Գիրք Դատաստանի»-ն ինքնատիպ իրավական ճարտարապետություն է. կոդիֆիկացնում է հասարակական հարաբերությունների գրեթե բոլոր բնագավառները` պետական կառավարման ոլորտից մինչև քաղաքացիաիրավական, ամուսնաընտանեկան, քրեաիրավական և դատարանակազմության հարցեր:
Այս գիտաժողովի շրջանակում ցանկանում եմ կրկնել «Գիրք Դատաստանի»-ում տեղ գտած՝ ինձ համար շատ կարևոր մի միտք, որի մասին պատիվ եմ ունեցել նշելու նաև վերջերս Սինգապուրում կայացած Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովում՝ իմ ելույթի շրջանակում: «Գիրք Դատաստանի»-ում Գոշը շեշտում է, որ «Արդարությունը ծաղկում է այն ժամանակ, երբ դատողները չեն գործում միայնակ, այլ խորհրդակցում են այլոց իմաստության հետ. բազմաթիվ աչքեր ճշմարտությունն ավելի պարզ են տեսնում, քան՝ մեկը»»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու մաղթել արդյունավետ քննարկում:
Գիտաժողովի շրջանակում տեսաուղերձով իր ողջույնի խոսքն է ներկայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հաղորդակցության և տեղեկատվության գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թավֆիկ Ջելասը:
Գիտաժողովի բացման արարողությանը հաջորդել է «Գիրք Դատաստանի» ձեռագրի ցուցադրությունը՝ բերված Զմմառի Պատրիարքական Կղերի Միաբանությունից՝ Միաբանության Մայրավանքի ՓոխՄեծավոր, Մատենադարանի և Թանգարանի տնօրեն հայր Նարեկ Վարդապետ Լուիսյանի աջակցությամբ: Նշենք, որ ձեռագիրն առաջիկա օրերին ներկայացված է լինելու Մատենադարանում:

Прокуратура совместно с Матенадараном стартовали международную двухдневную конференцию под названием ««Судебник» Мхитара Гоша в реестре «Памяти мира»: средневековые истоки современного права»
Прокуратура Республики Армения совместно с Научно-исследовательским институтом древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца сегодня стартовали международную двухдневную конференцию под названием ««Судебник» Мхитара Гоша в реестре «Памяти мира»: средневековые истоки современного права».
Напомним, 10 апреля 2025 года по заявке Матенадарана на 221-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО единогласным решением государств-членов «Судебник» философа, теолога, правоведа, церковного и общественно-политического деятеля XII века Мхитара Гоша была включена в Международный реестр «Память мира».
В международной конференции приняли участие председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, защитник прав человека РА Анаит Манасян, председатель Антикоррупционного комитета Артур Наапетян, директор Матенадарана Ара Хзмалян, генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Буттиджич, представители исполнительной и судебной властей, профессор кафедры арменоведения имени Нарекаци Калифорнийского университета Питер Коуи, преподаватель Софийского университета Игорь Дорфман-Лазарев, научные сотрудники Матенадарана, руководство Прокуратуры РА, представители международных организаций, научного сообщества и другие.
В своей приветственной речи директор Матенадарана Ара Хзмалян отметил, что мероприятие, посвященное Мхитару Гошу, не имеет прецедентов. «В лице Прокуратуры Республики Армения и Матенадарана имени Месропа Маштоца пересеклись интересы и профессиональные цели арменоведения, медиевистики и права. Более того, были предприняты усилия по интернационализации «Судебника» - шедевра одного из величайших мыслителей армянского Средневековья Мхитара Гоша. «Судебник» Мхитара Гоша был создан с видением восстановления независимой государственности и суверенитета. Это не просто сборник правовых норм, а цивилизационное заявление, которое сам Гош четко осознавал. С «Судебником» Армения заняла достойное место среди великих цивилизаций. Более того, Гош не отделял возможность независимой государственности и суверенитета от идеи верховенства закона, которая и по сей день сохраняет свою актуальность с той же силой. Блестяще осознавая влияние внешнего мира, или, как мы бы сейчас сказали, геополитических факторов, на независимую государственность, он не меньшее значение придавал и внутренней солидарности, осознанию опоры исключительно на собственные силы. Глубина познания тайн человеческой природы и мироустройства, всестороннее знание и неиссякаемое стремление к самообразованию, уравновешенный, трезвый ум, свободный от религиозного и сектантского экстремизма, сделали его международной ценностью в широком смысле. Неслучайно «Судебник» был переведен на ряд языков - латинский, польский, кыпчакский, грузинский и русский. И неслучайно, что «Судебник» продолжает с удивительной жизненной силой привлекать к себе организации и отдельных лиц, несущих факел идей человеческого достоинства, равенства и справедливости, подтверждением чему служит тот факт, что по заявке, поданной Матенадараном, 10 апреля 2025 года на 221-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО «Судебник» Гоша единогласным решением государств-членов была включена в международный реестр «Память мира»», - отметил Ара Хзмалян.
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян приветствовала присутствующих на международной конференции и отметила, что цель диалога не только в прославлении Гоша. «Мы уверены, что отклики, полученные после сегодняшней конференции, будут способствовать тому, что наследие Гоша будет занесено в реестр глобальной памяти как яркий и современный памятник».
В самые трудные для нашего народа дни Мхитар Гош проявил мужество, завещав нам «Судебник» как важное средство саморегуляции и самосохранения народа. Сегодня наша миссия скромнее, но не менее важна: учиться у него, трансформировать и интерпретировать его мудрость на современном юридическом языке.
Сегодня мы представляем профессиональному сообществу переизданный английский перевод «Судебника» Мхитара Гоша, подготовленный и изданный совместно с Матенадараном и благотворительным фондом «Кайц».
Гош начинает этот юридический шедевр XII века с представления 12 причин его создания, которые сводятся к следующему посылу: «Если бы человеческая добродетель была совершенной, нам не нужны были бы писаные законы, но поскольку мы люди, со всеми нашими несовершенствами, они нам необходимы». Он представляет закон как инструмент, побуждающий человека проявлять стойкость, когда человеческая совесть колеблется.
«Судебник» – уникальная правовая архитектура: она кодифицирует практически все сферы общественных отношений - от сферы государственного управления до гражданских, брачных, семейных, уголовных и судебных вопросов.
В рамках этой конференции я хотела бы повторить очень важную для меня мысль, содержащуюся в «Судебнике», которую я также имела честь упомянуть в своем выступлении на недавней ежегодной конференции Международной ассоциации прокуроров в Сингапуре. В «Судебнике» Гош подчеркивает, что правосудие процветает, когда судьи действуют не в одиночку, а советуются с мудростью других: «Многие глаза видят истину яснее, чем один», – подчеркнула Генеральный прокурор Республики и пожелала продуктивной дискуссии.
В рамках конференции с приветственным словом в видеообращении выступил заместитель Генерального директора ЮНЕСКО по коммуникации и информации Тофик Джеласи.
После церемонии открытия конференции состоялась выставка рукописи «Судебника», привезенной из Патриаршей Конгрегации Бзоммара при поддержке отца Нарека Вардапета Луисяна, заместителя настоятеля Главного Монастыря Конгрегации, директора Матенадарана и Музея. Отметим, что рукопись будет представлена в Матенадаране в ближайшие дни.