Մանկապարտեզի մասնաշենքը վերադարձվել է Դիլիջան համայնքին
Տավուշի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությամբ, պարզվել է, որ 2013 թվականի հուլիսի 10-ին Դիլիջան համայնքի և «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, համաձայն որի՝ Դիլիջան համայնքի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի՝ 1163,3 քմ մակերեսով մանկապարտեզի մասնաշենքը՝ 286,5 քմ մակերեսով տարածքը, անհատույց օգտագործման իրավունքով, տրամադրվել է «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ին՝ «Պատանի երկրապահ» ակումբի մասնաճյուղ ստեղծելու նպատակով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացված՝ մանկապարտեզի մասնաշենքն ավելի քան 12 տարի նպատակային նշանակությամբ չի օգտագործվել, ներկայում ևս չի օգտագործվում:
Տավուշի մարզի դատախազության կողմից դեպքի վերաբերյալ ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա՝ Քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական անփութություն):
Նախաքննության ընթացքում, Տավուշի մարզի դատախազության և Տավուշի մարզային քննչական վարչության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող մանկապարտեզի մասնաշենքի՝ 286,5 քմ մակերեսով տարածքի նկատմամբ դադարել է «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ի անհատույց օգտագործման իրավունքը. մանկապարտեզի մասնաշենքը վերադարձվել է Դիլիջան համայնքին:

An examination conducted by the Prosecutor’s Office of Tavush Region, within the scope of protecting state (community) interests, revealed that on July 10, 2013, a contract had been signed between the Dilijan community and the “Yerkrapah Volunteer Union” NGO. According to the agreement, a section of the kindergarten building—286.5 sq.m.  out of a total 1,163.3 sq.m. located at 63/2 Orjonikidze Street, Dilijan—was granted to the NGO for free use, for the purpose of establishing a branch of the “Young Yerkrapah” club.
The examination found out that the allocated property had not been used for its intended purpose for over 12 years and remained unused up to this day.
Based on a crime report submitted by the Prosecutor’s Office of Tavush Region, criminal proceedings were initiated by the Tavush Regional Investigation Department of the Investigative Committee under part 1 of Article 446 of the Criminal Code (official negligence).
During the preliminary investigation, as a result of joint actions taken by the Prosecutor’s Office of Tavush region and the Regional Investigation Department of Tavush, the right of free use granted to the “Yerkrapah Volunteer Union” NGO over the 286.5 sq.m. section of the kindergarten building located at 63/2 Ordzhonikidze Street in the Dilijan community of Tavush region was terminated. The property has now been returned to the Dilijan community.