Մանկապարտեզի մասնաշենքը վերադարձվել է Դիլիջան համայնքին
Տավուշի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությամբ, պարզվել է, որ 2013 թվականի հուլիսի 10-ին Դիլիջան համայնքի և «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, համաձայն որի՝ Դիլիջան համայնքի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի՝ 1163,3 քմ մակերեսով մանկապարտեզի մասնաշենքը՝ 286,5 քմ մակերեսով տարածքը, անհատույց օգտագործման իրավունքով, տրամադրվել է «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ին՝ «Պատանի երկրապահ» ակումբի մասնաճյուղ ստեղծելու նպատակով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացված՝ մանկապարտեզի մասնաշենքն ավելի քան 12 տարի նպատակային նշանակությամբ չի օգտագործվել, ներկայում ևս չի օգտագործվում:
Տավուշի մարզի դատախազության կողմից դեպքի վերաբերյալ ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա՝ Քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական անփութություն):
Նախաքննության ընթացքում, Տավուշի մարզի դատախազության և Տավուշի մարզային քննչական վարչության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող մանկապարտեզի մասնաշենքի՝ 286,5 քմ մակերեսով տարածքի նկատմամբ դադարել է «Երկրապահ կամավորականների միություն» ՀԿ-ի անհատույց օգտագործման իրավունքը. մանկապարտեզի մասնաշենքը վերադարձվել է Դիլիջան համայնքին:

Здание детского сада было возвращено общине Дилижан
В ходе расследования, проведенного Прокуратурой Тавушской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов, выяснилось, что 10 июля 2013 года между общиной Дилижан и Общественной организацией «Союз добровольцев Еркрапа» был заключен договор, согласно которому площадь 286,5 кв.м здания детского сада площадью 1163,3 кв.м, расположенного по адресу: община Дилижан, улица Орджоникидзе, 63/2, была предоставлена Общественной организации «Союз добровольцев Еркрапа» на право безвозмездного пользования с целью создания филиала клуба Общественная организация «Молодой Еркрапа».
В результате исследования выяснилось, что здание детского сада, предоставленное на праве безвозмездного пользования, более 12 лет не использовалось по целевому назначению, не используется и в настоящее время.
На основании сообщения о преступлении, представленного Прокуратурой Тавушской области в связи с инцидентом, в Тавушском областном следственном управлении Следственного комитета было возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 446 Уголовного кодекса (служебная халатность).
В ходе предварительного следствия, в результате мероприятий, предпринятых Прокуратурой Тавушской области и Тавушским областным следственным управлением, право на безвозмездное пользование Общественной организации «Союз добровольцев Еркрапа» было прекращено в отношении территории площадью 286,5 кв.м детского сада, расположенного по адресу: Тавушская область, община Дилижан, улица Орджоникидзе, 63/2, здание детского сада возвращено общине Дилижан.