Սյունիքի մարզի դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցը դատարանը բավարարել է. Մեղրի համայնքին կվերադարձվի 0.8 հա մակերեսով հողամաս
Սյունիքի մարզի դատախազությունը 2025 թվականի ապրիլի 18-ին պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան` 2014 թվականի հուլիսի 4-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Մասնավորապես՝ Դատախազությունը հայցել էր անվավեր ճանաչել 2014 թվականի հուլիսի 4-ի աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր ճանաչել Սյունիքի մարզի Ալվանք բնակավայրի ղեկավարի 2014 թվականի հուլիսի 4-ի թիվ 19-Ա որոշումը, Ալվանք բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2014 թվականի հուլիսի 9-ին կնքված՝ համայնքային հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը և 2017 թվականի մարտի 21-ին ֆիզիկական երկու անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին բավարարել է Սյունիքի մարզի դատախազության հայցը: Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքին կվերադարձվի Ալվանք բնակավայրում գտնվող՝ 0.8 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Մեղրի համայնքի Ալվանք բնակավայրի՝ 8․5 հա մակերեսով 10 հողամասերի վերաբերյալ աճուրդների ձևական լինելու փաստը հաստատվել էր Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված քրեական գործով կայացված դատավճռով:
Դատավճռի հիման վրա՝ դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 17-ին, ապրիլի 18-ին և ապրիլի 23-ին վերոնշյալ հողամասերի աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով հինգ հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան, որոնք ընդունվել են Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ, կիրառվել են հայցի ապահովման միջոցներ։

The court has granted the claim of the Prosecutor’s Office of Syunik Region for the protection of state interests: a land plot with an area of 0.8 hectares will be returned to the Meghri community
On April 18, 2025, the Prosecutor’s Office of Syunik Province filed a claim with the Anti-Corruption Court for the protection of state (community) interests in order to declare invalid the auction held on July 4, 2014, and to apply the consequences of the invalidity.
In particular, the Prosecutor's Office requested to declare the auction of July 4, 2014 invalid and, as a consequence of the invalidity, to declare invalid the decision No. 19-A, dated on July 4, 2014 by the Head of the Alvank settlement of Syunik region, the contract for the sale of a communal land plot signed on July 9, 2014 between the Alvank settlement and an individual, and the state registration of the right of ownership in the names of two individuals on March 21, 2017.
On October 3, 2025, the Anti-Corruption Court granted the claim submitted by the Prosecutor’s Office of Syunik Province. Once the verdict enters into legal force, a 0.8-hectare land plot located in the Alvank settlement will be returned to the Meghri community of Syunik Province.
It should be recalled that the auctions for 10 land plots, totaling 8.5 hectares in the Alvank settlement of the Meghri community, were found to be merely formal, as confirmed by a verdict in a criminal case examined by the Court of First Instance of General Jurisdiction of Syunik Province.
Based on that verdict, the Prosecutor submitted five claims to the Anti-Corruption Court on April 17, 18 and 23, 2025, requesting that the aforementioned land auctions be declared invalid and that the legal consequences of the invalidity be applied. The Anti-Corruption Court accepted the claims for proceedings and imposed interim measures to secure them.