Սյունիքի մարզի դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցը դատարանը բավարարել է. Մեղրի համայնքին կվերադարձվի 0.8 հա մակերեսով հողամաս
Սյունիքի մարզի դատախազությունը 2025 թվականի ապրիլի 18-ին պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան` 2014 թվականի հուլիսի 4-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Մասնավորապես՝ Դատախազությունը հայցել էր անվավեր ճանաչել 2014 թվականի հուլիսի 4-ի աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր ճանաչել Սյունիքի մարզի Ալվանք բնակավայրի ղեկավարի 2014 թվականի հուլիսի 4-ի թիվ 19-Ա որոշումը, Ալվանք բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2014 թվականի հուլիսի 9-ին կնքված՝ համայնքային հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը և 2017 թվականի մարտի 21-ին ֆիզիկական երկու անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին բավարարել է Սյունիքի մարզի դատախազության հայցը: Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքին կվերադարձվի Ալվանք բնակավայրում գտնվող՝ 0.8 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Մեղրի համայնքի Ալվանք բնակավայրի՝ 8․5 հա մակերեսով 10 հողամասերի վերաբերյալ աճուրդների ձևական լինելու փաստը հաստատվել էր Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված քրեական գործով կայացված դատավճռով:
Դատավճռի հիման վրա՝ դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 17-ին, ապրիլի 18-ին և ապրիլի 23-ին վերոնշյալ հողամասերի աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով հինգ հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան, որոնք ընդունվել են Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ, կիրառվել են հայցի ապահովման միջոցներ։

Иск прокуратуры Сюникской области в защиту государственных интересов удовлетворён: земельный участок площадью 0,8 га будет возвращён общине Мегри
18 апреля 2025 года прокуратура Сюникской области подала в Антикоррупционный суд иск в защиту государственных (общинных) интересов с требованием признать недействительным аукцион от 4 июля 2014 года, а также применить последствия недействительности.
В частности, прокуратура просила признать недействительными аукцион от 4 июля 2014 года и, как следствие, признать недействительными решение № 19-А от 4 июля 2014 года главы населённого пункта Алванк Сюникской области, договор купли-продажи земельного участка коммунальной собственности, заключённый 9 июля 2014 года между населённым пунктом Алванк и физическим лицом, и государственную регистрацию права собственности на него на имя двух физических лиц 21 марта 2017 года.
3 октября 2025 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск прокуратуры Сюникской области. После вступления решения в законную силу земельный участок площадью 0,8 га, расположенный в населённом пункте Алванк, будет возвращён общине Мегри Сюникской области.
Напомним, что факт формальности торгов по 10 земельным участкам общей площадью 8,5 га в населённом пункте Алванк общины Мегри был подтверждён приговором по уголовному делу, рассмотренному судом первой инстанции общей юрисдикции Сюникской области.
На основании приговора 17, 18 и 23 апреля 2025 года прокурором было подано пять исков в Антикоррупционный суд с требованием признать аукционы по продаже вышеуказанных земельных участков недействительными и применить последствия недействительности, которые были приняты к производству Антикоррупционным судом, и к ним применены меры обеспечения иска.