Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը. Երևանում կայացել է Խորհրդի 10-րդ նիստը
Երևանում այսօր կայացել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հոբելյանական՝ 10-րդ նիստը:
Խորհրդի անդամներն են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի հակազդման գործակալության տնօրենն ու Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ֆինանսական հսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ​​ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ, Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործող նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը, Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մակսատ Ասանալիևը, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Աքմալ Բուրխանովը, Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խմառուկը, Անկախ պետությունների համագործակցության գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչ Իգոր Մալաշևիչը, ԱՊՀ անդամ պետությունների ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի ներկայացուցիչ Յուլիա Դենիսովան, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարներին Երևանում, շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պայմաններում հրավերն ընդունելու համար և ընդգծել, որ 7-ամյա դադարից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը հյուրընկալում է Խորհրդի անդամ երկրների պատվիրակություններին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ողջունել է Նիստին մասնակցող պատվիրակություններին և ընդգծել, որ Խորհրդի ձևավորման պահից՝ Խորհրդի անդամներին հաջողվել է ձևավորել կայուն երկխոսություն՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։ Փոխվարչապետի խոսքով՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ԱՊՀ կարևորագույն ոլորտային մարմիններից մեկն է, որն առանցքային դեր ունի իրավակարգի ապահովման ոլորտում՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդման, համատեղ գործողությունների համադրման և համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունների ձևավորման գործում։ «Տասներորդ նիստը հերթական փուլ չէ։ Սա լավ առիթ է գնահատելու ձեռքբերումները, ամփոփելու արդյունքները և սահմանելու հետագա համագործակցության և Խորհրդի գործունեության ուղղությունները», - նշել է հանրապետության փոխվարչապետն ու հավելել, որ Հայաստանը, ստանձնելով Խորհրդի նախագահությունը, արժանապատվորեն կշարունակի հակակոռուպցիոն գործընկերության ամրապնդման ուղին, կապահովի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շարունակական իրականացումը և նշանակալի ներդրում կունենա համատեղ նախաձեռնություններում։
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով ստացված ապօրինի եկամուտների օրինականացման (փողերի լվացման) գործերին,  նշել է, որ դրանցով արդյունավետ ֆինանսական քննությունը վճռորոշ դեր է խաղում հանցավոր սխեմաները բացահայտելու և մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելու հարցում։ «Վերջին տարիներին փողերի լվացման՝ անդրազգային բնույթ կրող երևույթի ծավալները մեծացել են․ ապօրինի ակտիվների օրինականացման, այդ թվում՝ արտերկիր դուրս բերելու դեպքերը բազմապատկվել են, այդ պատճառով մենք ակտիվացրել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված մեր ջանքերը», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և ներկայացրել այդ ուղղությամբ հայկական կողմի կատարած աշխատանքներն ու արդյունքները:
Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից գործարկված՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին, նշելով, որ այսօրվա դրությամբ, հաշվին մուտքագրվել է 52 միլիոն 254 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 20 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար: «Բացի այդ, վերջին 3 տարիների ընթացքում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում, կնքվել է հաշտության 9 համաձայնություն, որոնց արդյունքում պետությանն է վերադարձվել շուրջ 13.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք, իսկ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, նույն ժամանակահատվածում վերականգնվել է 30.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք», - տեղեկացրել է Աննա Վարդապետյանը և ներկայացրել օտարերկրյա գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության և աջակցության արդյունքում բացահայտված հանցավոր սխեմայի մեկ օրինակ՝ նշելով, որ այն մեկն է բազմաթիվ դեպքերից, որը հաստատում է միջազգային իրավական համագործակցության գործիքների կիրառմամբ համապարփակ և հետևողական ֆինանսական քննության արդյունավետությունը՝ փողերի լվացման ամբողջ շղթայի բացահայտման գործընթացում։
Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ​​ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Խորհրդի նիստը Երևանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, ներկայացրել է Խորհրդի վերջին մեկ տարվա գործունեության արդյունքներն ու ձեռքբերումները:
Նիստի արդյունքներով՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, Խորհրդի նախագահը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
Նիստի ընթացքում Աննա Վարդապետյանը Խորհրդի կողմից պարգևատրվել է «Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդին ցուցաբերած ներդրման համար» մեդալով և «Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ նիստ» հոբելյանական մեդալով:
Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ստեղծվել է ԱՊՀ անդամ պետությունների 6 ղեկավարների կողմից 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին ստորագրված՝ «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա, հանդիսանում է ԱՊՀ ճյուղային համագործակցության մարմին և հաշվետու է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդին:

Председательство в Межгосударственном совете по противодействию коррупции приняла на себя Генеральная прокуратура РА. В Ереване состоялось 10-е заседание Совета
Сегодня в Ереване состоялось 10-е юбилейное заседание Межгосударственного совета по противодействию коррупции.
Членами Совета являются генеральные прокуроры Республики Армения, Российской Федерации, Республики Беларусь и Кыргызской Республики, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, директор Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан и директор Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан.
В заседании приняли участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, директор Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан, действующий председатель Межгосударственного совета Сулаймон Султонзода, заместитель Генерального прокурора Российской Федерации Пётр Городов, первый заместитель директорa Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Али Алтынбаев, Генеральный прокурор Кыргызской Республики Максат Асаналиев, директор Агентства по борьбе с коррупцией Республики Узбекистан Акмал Бурханов, заместитель Генерального прокурора Республики Беларусь Сергей Хмарук, представитель Исполнительного комитета СНГ Игорь Малашевич, представитель Совета руководителей подразделений финансовой разведки государств – участников СНГ Юлия Денисова, а также другие официальные лица.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поприветствовала руководителей делегаций, участвующих в 10-м заседании Межгосударственного совета по противодействию коррупции, и выразила благодарность за принятие приглашения несмотря на напряжённый рабочий график. Она подчеркнула, что после семилетнего перерыва столица Армении вновь принимает делегации стран — членов Совета.
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян также поприветствовал участников заседания, отметив, что с момента создания Совета его членам удалось выстроить устойчивый диалог, основанный на взаимоуважении. По словам вице-премьера, Межгосударственный совет по противодействию коррупции является одним из важнейших отраслевых органов СНГ, играющим ключевую роль в обеспечении правопорядка, укреплении сотрудничества между государствами — участниками СНГ, координации совместных действий и формировании приоритетных направлений взаимодействия. «Десятое заседание — это не просто очередной этап. Это отличная возможность оценить достигнутое, подвести итоги и определить дальнейшие направления сотрудничества и деятельности Совета», — отметил Мгер Григорян. Он добавил, что, приняв на себя председательство в Совете, Армения будет достойно продолжит путь укрепления антикоррупционного партнерства, обеспечит реализацию ранее достигнутых договорённостей и внесёт весомый вклад в совместные инициативы.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян затронула вопросы расследования дел по легализации (отмыванию) незаконно полученных доходов в результате коррупционных преступлений, отметив, что эффективное финансовое расследование по таким делам играет решающую роль в раскрытии преступных схем и привлечении виновных к ответственности. «В последние годы масштабы транснационального отмывания денег увеличились: случаи легализации незаконных активов, в том числе вывоз их за границу, возросли многократно, поэтому мы активизировали наши усилия в борьбе с коррупцией», — подчеркнула Генеральный прокурор РА и представила работу и результаты, проводимые армянской стороной в этом направлении.
Анна Вардапетян также рассказала о Едином счёте восстановленных средств, запущенном 5 декабря 2024 года, отметив, что на сегодняшний день на счёт поступило более 20 миллиардов драм, что эквивалентно 52 миллионам 254 тысячам долларов США. «Кроме того, за последние 3 года в рамках полномочий по изъятию имущества незаконного происхождения были заключены 9 соглашений о примирении, в результате чего государству возвращено имущество на сумму около 13,5 миллиона долларов США, а в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов за тот же период восстановлено имущество на сумму, эквивалентную 30,6 миллионам долларов США», — сообщила Анна Вардапетян и привела один из примеров раскрытой в результате эффективного сотрудничества и поддержки с иностранными партнёрами преступной схемы, отметив, что это один из многих случаев, подтверждающих эффективность комплексного и последовательного финансового расследования с применением инструментов международного правового сотрудничества в процессе выявления всей цепочки отмывания денег.
Председатель Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан Сулеймон Султанзода выразил благодарность Генеральному прокурору РА за высококачественную организацию заседания Совета в Ереване, а также представил итоги и достижения деятельности Совета за последний год.
По результатам заседания председательство в Межгосударственном совете по противодействию коррупции приняла Генеральная прокуратура Республики Армения, а председателем Совета избрана Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян.
В ходе заседания Анна Вардапетян была награждена медалью «За вклад в деятельность Межгосударственного совета по противодействию коррупции» и юбилейной медалью «10-е заседание Межгосударственного совета по противодействию коррупции».
Напомним, что Межгосударственный совет по противодействию коррупции был создан на основании Соглашения о создании Межгосударственного совета по противодействию коррупции, подписанного 25 октября 2013 года руководителями шести государств — членов СНГ. Совет является отраслевым органом сотрудничества СНГ и подотчётен Совету руководителей государств СНГ.