Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը. Երևանում կայացել է Խորհրդի 10-րդ նիստը
Երևանում այսօր կայացել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հոբելյանական՝ 10-րդ նիստը:
Խորհրդի անդամներն են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի հակազդման գործակալության տնօրենն ու Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ֆինանսական հսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ​​ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ, Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործող նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը, Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մակսատ Ասանալիևը, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Աքմալ Բուրխանովը, Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խմառուկը, Անկախ պետությունների համագործակցության գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչ Իգոր Մալաշևիչը, ԱՊՀ անդամ պետությունների ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի ներկայացուցիչ Յուլիա Դենիսովան, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարներին Երևանում, շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պայմաններում հրավերն ընդունելու համար և ընդգծել, որ 7-ամյա դադարից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը հյուրընկալում է Խորհրդի անդամ երկրների պատվիրակություններին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ողջունել է Նիստին մասնակցող պատվիրակություններին և ընդգծել, որ Խորհրդի ձևավորման պահից՝ Խորհրդի անդամներին հաջողվել է ձևավորել կայուն երկխոսություն՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։ Փոխվարչապետի խոսքով՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ԱՊՀ կարևորագույն ոլորտային մարմիններից մեկն է, որն առանցքային դեր ունի իրավակարգի ապահովման ոլորտում՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդման, համատեղ գործողությունների համադրման և համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունների ձևավորման գործում։ «Տասներորդ նիստը հերթական փուլ չէ։ Սա լավ առիթ է գնահատելու ձեռքբերումները, ամփոփելու արդյունքները և սահմանելու հետագա համագործակցության և Խորհրդի գործունեության ուղղությունները», - նշել է հանրապետության փոխվարչապետն ու հավելել, որ Հայաստանը, ստանձնելով Խորհրդի նախագահությունը, արժանապատվորեն կշարունակի հակակոռուպցիոն գործընկերության ամրապնդման ուղին, կապահովի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շարունակական իրականացումը և նշանակալի ներդրում կունենա համատեղ նախաձեռնություններում։
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով ստացված ապօրինի եկամուտների օրինականացման (փողերի լվացման) գործերին,  նշել է, որ դրանցով արդյունավետ ֆինանսական քննությունը վճռորոշ դեր է խաղում հանցավոր սխեմաները բացահայտելու և մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելու հարցում։ «Վերջին տարիներին փողերի լվացման՝ անդրազգային բնույթ կրող երևույթի ծավալները մեծացել են․ ապօրինի ակտիվների օրինականացման, այդ թվում՝ արտերկիր դուրս բերելու դեպքերը բազմապատկվել են, այդ պատճառով մենք ակտիվացրել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված մեր ջանքերը», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և ներկայացրել այդ ուղղությամբ հայկական կողմի կատարած աշխատանքներն ու արդյունքները:
Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից գործարկված՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին, նշելով, որ այսօրվա դրությամբ, հաշվին մուտքագրվել է 52 միլիոն 254 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 20 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար: «Բացի այդ, վերջին 3 տարիների ընթացքում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում, կնքվել է հաշտության 9 համաձայնություն, որոնց արդյունքում պետությանն է վերադարձվել շուրջ 13.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք, իսկ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, նույն ժամանակահատվածում վերականգնվել է 30.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք», - տեղեկացրել է Աննա Վարդապետյանը և ներկայացրել օտարերկրյա գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության և աջակցության արդյունքում բացահայտված հանցավոր սխեմայի մեկ օրինակ՝ նշելով, որ այն մեկն է բազմաթիվ դեպքերից, որը հաստատում է միջազգային իրավական համագործակցության գործիքների կիրառմամբ համապարփակ և հետևողական ֆինանսական քննության արդյունավետությունը՝ փողերի լվացման ամբողջ շղթայի բացահայտման գործընթացում։
Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ​​ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Խորհրդի նիստը Երևանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, ներկայացրել է Խորհրդի վերջին մեկ տարվա գործունեության արդյունքներն ու ձեռքբերումները:
Նիստի արդյունքներով՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, Խորհրդի նախագահը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
Նիստի ընթացքում Աննա Վարդապետյանը Խորհրդի կողմից պարգևատրվել է «Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդին ցուցաբերած ներդրման համար» մեդալով և «Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ նիստ» հոբելյանական մեդալով:
Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ստեղծվել է ԱՊՀ անդամ պետությունների 6 ղեկավարների կողմից 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին ստորագրված՝ «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա, հանդիսանում է ԱՊՀ ճյուղային համագործակցության մարմին և հաշվետու է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդին:

The RA Prosecutor’s Office assumed the presidency of the Anti-Corruption Interstate Council. The 10th session was held in Yerevan
Today Yerevan hosted the jubilee 10th session of the Anti-Corruption Interstate Council.
The members of the Council are: the Prosecutors General of the Republic of Armenia, Russian Federation, Belarus and the Kyrgyz Republic, National Security Committee of the Republic of Kazakhstan, the Director of the Anti-Corruption Agency of Uzbekistan; and the Director of the Agency for State Financial Control and Anti-Corruption of Tajikistan.
The Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, the Director of the Agency for State Financial Control and Anti-Corruption of Tajikistan, the Acting President of the Anti-Corruption Interstate Council Sulaymon Sultanzoda, the Deputy Prosecutor General of the Russian Federation Pyotr Gorodov, the First Deputy of the National Security Committee of the Republic of Kazakhstan Ali Altinbaev, the Prosecutor General of Kyrgyz Republic Maksat Asanaliev, the Director of the Anti-Corruption Agency of Uzbekistan Akmal Burkhanov, the Deputy Prosecutor General of Belarus Sergey Khmaruk, the representative of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States Igor Malashevich, Representative of the Council of Heads of Financial Intelligence Units of the CIS Member States Yulia Denisova and others.
Anna Vardapetyan welcomed the heads of the delegations taking part in the 10th Anti-Corruption Interstate Council in Yerevan, thanked for their finding spare time and accepting her invitation despite the workload and emphasized that after a 7-year break the capital of Armenia is hosting delegations from the member states of the Council.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan welcomed the delegations participating in the Session and emphasized that started from the formation of the Council, the members of the Council have managed to establish a stable dialogue based on mutual respect. According to the Deputy Prime Minister, the Interstate Anti-Corruption Council is one of the most important sectoral bodies of the CIS, which plays a key role in ensuring law and order, strengthening cooperation between the CIS member states, coordinating joint actions and forming priority areas of cooperation. “The tenth session is not another stage. This is a good opportunity to assess the achievements, summarize the outcomes and define the areas of further cooperation and activities of the Council,” the Deputy Prime Minister of the Republic noted and added that Armenia, assuming the presidency of the Council, will continue with dignity the path of strengthening anti-corruption partnership, ensure the on-going implementation of previously reached agreements and will have a significant investment in the joint initiatives.
Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan touched upon the cases of legalization of illegal incomes received in the result of corruption crimes (money laundering), noting that effective financial investigation plays a crucial role in revealing criminal schemes and criminals to justice. "In recent years, the volume of money laundering, a phenomenon of transnational nature, has increased. Cases of legalization of illicit assets, including their transfer abroad, have multiplied, that’s why we have intensified our efforts to combat corruption," the Prosecutor General of the Republic of Armenia emphasized and presented the actions and outcomes carried out by the Armenian side in this direction.
Anna Vardapetyan referred to the Unified Account for Recovered Funds, launched on December 5, 2024, noting that as of today, an amount exceeding AMD 20 billion, equivalent to 52 million 254 thousand US dollars, has been deposited into the account. “In addition, over the past 3 years, within the framework of the powers to confiscate property of illegal origin, 9 reconciliation agreements have been signed, as a result of which property equivalent to about 13.5 million US dollars has been returned to the state, In the framework of the powers to protect state and community interests, property equivalent to 30.6 million US dollars has been recovered during the same period,” Anna Vardapetyan informed and presented an example of a criminal scheme revealed as a result of effective cooperation and assistance with foreign partners.
The Chairman of the Agency for State Financial Control and Anti-Corruption of Tajikistan, Sulaymon Sultonzoda, thanked the Prosecutor General of the Republic of Armenia for organizing the Council session in Yerevan at a high level, and presented the outcomes and achievements of the Council's activities over the past year.
Following the session, the Chairmanship of the Interstate Anti-Corruption Council was assumed by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, and the Chair became the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan.
During the session, Anna Vardapetyan was awarded with the medal for Contribution to the Interstate Anti-Corruption Council and the jubilee medal 10th Session of the Interstate Anti-Corruption Council.
Let us remind you that he Anti-Corruption Interstate Council was established on the basis of the Agreement on the formation of the Interstate Anti-Corruption Council dated October 25, 2013, signed by the heads of six CIS member states. It functions as a sectoral cooperation body of the CIS and reports to the Council of Heads of State of the CIS.