2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին, պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում, ՀՀ-ին է վերադարձվել շուրջ 10 միլիոն 276 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի 280 հազար 338 քմ մակերեսով անշարժ գույք, 2 մանկապարտեզ և 1 մարզադաշտ. Աննա Վարդապետյան
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա որոշմամբ, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացվեց Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Շիրազի փողոցի ձախակողմյան հատվածում գտնվող՝ 735 քմ մակերեսով, «բնակավայրերի» նպատակային նշանակության հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 18 միլիոն 293 հազար դրամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հիշեցրել է, որ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնվել է 2025 թվականի օգոստոսի 5-ին` Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից բավարարվելու արդյունքում: «Հայցապահանջով խնդրել էինք դատարանին անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2003 թվականի փետրվարի 1-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ», - նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում, միայն պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել է շուրջ 10 միլիոն 276 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 3 միլիարդ 933 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 280 հազար 338 քմ մակերեսով անշարժ գույքի, 2 մանկապարտեզի և 1 մարզադաշտի տարածք, բռնագանձվել է 654 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 249 միլիոն դրամ:
Աննա Վարդապետյանը նաև տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչ օրս (գործարկման օրվանից սկսած)՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է 52 միլիոն 254 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 20 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար:

During the period January-September 2025, within the framework of the protection of state interests, immovable property with 280 thousand 338 square meters area, 2 kindergartens and 1 stadium with the value equal to 10 million 276 thousand USD, wa...
In the result of the decision made by the Government of the Republic of Armenia today, the land plot of "residential" purpose with an area of ​​735 square meters located on the left side of Shiraz Street in Ajapnyak Administrative District of Yerevan City was allocated to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. The cadastral value, approximated to the market value, is AMD 18 million 293 thousand.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan stated that on August 5, 2025 the ownership right of the Republic of Armenia to the property was recovered as the Anti-Corruption Court granted the claim of the State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office. "We had requested the court to declare the purchase and sale agreement signed between the Mayor of Yerevan and an individual on February 1, 2003 invalid and to apply the consequences of invalidity," the Prosecutor General of the Republic noted, adding that during January-September 2025, only within the framework of the authority to protect state and community interests, an immovable property with a cadastral value of 280 thousand 338 square meters of about 10 million 276 thousand US dollars, equivalent to AMD 3 billion 933 million, 2 kindergartens and 1 stadium, and AMD 249 million, equivalent to 654 thousand US dollars were confiscated and returned to the Republic of Armenia.
Anna Vardapetyan also informed that from December 5, 2024 to present (since the launching date), an amount exceeding AMD 20 billion, equivalent to 52 million 254 thousand US dollars, has been deposited into the Unified Account of Recovered Funds.