Ավշար համայնքի նախկին ղեկավարը համայնքին պատճառած 261 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի վնասը վերականգնել է
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի նոյեմբերի 26-ին տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում, դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա՝ Ավշար համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Գ.-ի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ հափշտակված՝ 78 միլիոն 259 հազար դրամ արժողությամբ 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են Արարատ համայնքին:
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 55,5 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 115 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված՝ 0.37602 հա մակերեսով հողատարածքը և 1211.74 քմ մակերեսով պահեստները.
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ 759 հազար դրամ արժեքով 0.0622 հա մակերեսով հողատարածքը.
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 22 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 445 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված 0.966 հա մակերեսով հողատարածքը և 416.6 քմ մակերեսով նախկին կոլտնտեսության շենքը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Ավշար համայնքից հափշտակված գույքերի օգտագործումից ստացված եկամուտը կազմել է 43 միլիոն 623 հազար դրամ, իսկ համայնքի ղեկավարի բնակելի տան և հարակից շինությունների ու դրանցով ծանրաբեռնված հողատարածքների ձեռքբերման, կառուցման և գրանցման գործընթացում համայնքին պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 56 միլիոն 376 հազար դրամ:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ հսկող դատախազը 2025 թվականի մայիսի 29-ին քրեական հետապնդումներ է հարուցել Ավշար համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Գ.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, պաշտոնական կեղծիք, փողերի լվացում և իշխանական դիրքի չարաշահմամբ վատնում կատարելու համար, իսկ համայնքի նախկին ղեկավարի վարորդ Պ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Ս.Գ.-ի վերոնշյալ գործողություններին օժանդակելու համար:
Նախաքննության ընթացքում համայնքի նախկին ղեկավարն ամբողջությամբ վերականգնել է համայնքին պատճառած՝ շուրջ 261 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 100 միլիոն դրամ վնասը:

Бывший глава общины Авшар возместил ущерб в размере, эквивалентном 261 тысяче долларов США, причинённый общине: Генеральная прокуратура
26 ноября 2024 года Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете, на основании ходатайства, поданного прокурором, общине Арарат возвращены 3 объекта недвижимости общей стоимостью 78 миллионов 259 тысяч драмов, похищенные бывшим главой общины Авшар С.Г. с использованием своих должностных и служебных полномочий.
К ним относятся:
• Земельный участок площадью 0.37602 га и складские помещения общей площадью 1211.74 кв.м, расположенные на улице О. Шираза, стоимостью около 55.5 миллиона драмов, которые были сданы в аренду с арендной платой в размере 115 тысяч драмов в месяц;
• Земельный участок площадью 0.0622 га, расположенный на улице О. Шираза, стоимостью 759 тысяч драмов;
• Земельный участок площадью 0.966 га и здание бывшего колхоза площадью 416.6 кв.м, также расположенные на улице О. Шираза, стоимостью около 22 миллионов драмов, сданные в аренду с арендной платой 445 тысяч драмов в месяц.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что доход, полученный от использования похищенного у общины Авшар имущества, составил 43 миллиона 623 тысячи драмов, а общий ущерб, причинённый общине в процессе приобретения, строительства и регистрации жилого дома бывшего главы общины и прилегающих построек с обременёнными земельными участками, составил 56 миллионов 376 тысяч драмов.
На основании фактических данных, приобретенных в рамках уголовного производства, 29 мая 2025 года прокурор, осуществляющий надзор, возбудил уголовное преследование в отношении бывшего главы общины Авшар С.Г. за злоупотребление должностным положением, служебный подлог, отмывание денег и растраты, совершённые с использованием служебного положения. Также было возбуждено уголовное преследование в отношении бывшего водителя главы общины П.М. за содействие вышеуказанным действиям С.Г.
В ходе предварительного следствия бывший глава общины полностью возместил причинённый общине ущерб в размере 100 миллионов драмов, что эквивалентно примерно 261 тысяче долларов США.