Ավշար համայնքի նախկին ղեկավարը համայնքին պատճառած 261 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի վնասը վերականգնել է
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի նոյեմբերի 26-ին տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում, դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա՝ Ավշար համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Գ.-ի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ հափշտակված՝ 78 միլիոն 259 հազար դրամ արժողությամբ 3 անշարժ գույքերը վերադարձվել են Արարատ համայնքին:
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 55,5 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 115 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված՝ 0.37602 հա մակերեսով հողատարածքը և 1211.74 քմ մակերեսով պահեստները.
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ 759 հազար դրամ արժեքով 0.0622 հա մակերեսով հողատարածքը.
- Հ. Շիրազի փողոցում գտնվող՝ շուրջ 22 միլիոն դրամ արժեքով և ամսական 445 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ հանձնված 0.966 հա մակերեսով հողատարածքը և 416.6 քմ մակերեսով նախկին կոլտնտեսության շենքը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Ավշար համայնքից հափշտակված գույքերի օգտագործումից ստացված եկամուտը կազմել է 43 միլիոն 623 հազար դրամ, իսկ համայնքի ղեկավարի բնակելի տան և հարակից շինությունների ու դրանցով ծանրաբեռնված հողատարածքների ձեռքբերման, կառուցման և գրանցման գործընթացում համայնքին պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 56 միլիոն 376 հազար դրամ:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ հսկող դատախազը 2025 թվականի մայիսի 29-ին քրեական հետապնդումներ է հարուցել Ավշար համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Գ.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, պաշտոնական կեղծիք, փողերի լվացում և իշխանական դիրքի չարաշահմամբ վատնում կատարելու համար, իսկ համայնքի նախկին ղեկավարի վարորդ Պ.Մ.-ի նկատմամբ՝ Ս.Գ.-ի վերոնշյալ գործողություններին օժանդակելու համար:
Նախաքննության ընթացքում համայնքի նախկին ղեկավարն ամբողջությամբ վերականգնել է համայնքին պատճառած՝ շուրջ 261 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 100 միլիոն դրամ վնասը:

The former Head of the Avshar community has restored the damage caused to the community in the amount equivalent to USD 261,000: Prosecutor General’s Office
On November 26, 2024, the Prosecutor General’s Office reported that within the framework of the criminal proceedings investigated by the Anti-Corruption Committee, and based on a motion submitted by the prosecutor, three real estate properties — misappropriated by S.G., the former Head of the Avshar community, through the abuse of official and service powers — with a total value of AMD 78,259,000, were returned to the Ararat community.
These properties include:
- A land plot of 0.37602 hectares and storage buildings with a total area of 1,211.74 square meters located on H. Shirazi Street, with a value of about AMD 55.5 million, and previously leased with a monthly rent of AMD 115,000;
- A land plot of 0.0622 hectares on H. Shirazi Street, with a value of AMD 759,000;
- A land plot of 0.966 hectares and a former collective farm building with a total area of 416.6 square meters, also located on H. Shirazi Street, with a value of about AMD 22 million, and previously leased with a monthly rent of AMD 445,000.
It was also found during the preliminary investigation that the income received from the use of the property embezzled from the Avshar community amounted to AMD 43,623,000, and the total damage caused to the community during the acquisition, construction, and registration of the residential house of the former Head of the community and adjacent buildings with the overburdened land plots amounted to AMD 56,376,000.
Based on the factual data obtained during the criminal proceedings, on May 29, 2025, the supervising prosecutor initiated criminal prosecution against S.G., the former Head of the Avshar community, for abuse of official position, official forgery, money laundering, and embezzlement committed through the abuse of official position. Criminal prosecution was also initiated against P.M., the former driver of the community Head, for assisting S.G. in the above-mentioned actions.
During the preliminary investigation, the former Head of the community fully restored the damage caused to the community— AMD 100 million, equivalent to about USD 261,000.