Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Ռուզաննա Խուդավերդյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Համլետ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Լիաննա Հակոբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Վանանդ Ասատրյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Հայկուհի Ղարիբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Կարեն Սուքիասյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գևորգ Գևորգյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գուրգեն Մադոյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Էդուարդ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Արմավիրի մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Սևակ Պողոսյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին:
- Արագածոտնի մարզի դատախազ Գևորգ Սարգսյանը փոխադրվել է Տավուշի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալ Նիկոլայ Բարսեղյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Անդրանիկ Վարդանյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Վահե Գրիգորյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Լոռու մարզի դատախազի տեղակալ Զորի Բաբայանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազ Գևորգ Խալաթյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի պետ Վիգեն Հարությունյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
- Էդուարդ Վերմիշյանը նշանակվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի դատախազ Էդուարդ Պողոսյանը փոխադրվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին:
- Հայկուհի Մարտիկյանը նշանակվել է ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:

Кадровые изменения в Прокуратуре приказами Генерального прокурора
Приказами Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в августе–сентябре 2025 года в Прокуратуре произошли кадровые изменения.
• Рузанна Худавердян, прокурор Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, освобождена от занимаемой должности.
• Гамлет Арутюнян, прокурор того же Управления, также освобожден от занимаемой должности.
• Лианна Акопян освобождена от должности прокурора Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры и назначена на должность старшего прокурора того же управления.
• Вананд Асатрян освобождён от должности прокурора Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры и назначен на должность старшего прокурора этого же управления.
• Айкуи Гарибян освобождена от должности прокурора Управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры и назначена на должность старшего прокурора этого же управления.
• Карен Сукиасян освобожден от должности старшего прокурора Прокуратуры города Еревана и назначен на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры.
• Геворг Геворгян, прокурор административных районов Ачапняк и Давташен города Еревана, освобожден от занимаемой должности.
• Гурген Мадоян, прокурор административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, переведен на должность прокурора Ачапняк и Давташен.
• Эдуард Ованнисян, заместитель прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, переведен на должность заместителя прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен.
• Ваган Саргсян, прокурор Армавирской области, освобожден от занимаемой должности.
• Севак Погосян, прокурор административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, переведен на должность прокурора Армавирской области.
• Армен Мурадян, прокурор Тавушской области, переведен на должность прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
• Геворг Саргсян, прокурор Арагацотнской области, переведен на должность прокурора Тавушской области.
• Николай Барсегян, заместитель начальника управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре, переведен на должность прокурора Арагацотнской области.
• Андраник Варданян, заместитель прокурора Кентрон и Норк-Мараш, переведен на должность заместителя прокурора Армавирской области.
• Вагэ Григорян освобожден от должности старшего прокурора Прокуратуры Тавушской области и назначен заместителем прокурора той же области.
• Зори Бабаян, заместитель военного прокурора Лорийского гарнизона, освобожден от занимаемой должности.
• Геворг Халатян, военный прокурор Лорийского гарнизона, освобожден от занимаемой должности.
• Виген Арутюнян, начальник Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры, переведен на должность военного прокурора Лорийского гарнизона.
• Эдуард Вермишян освобожден от должности старшего прокурора Военной прокуратуры Лорийского гарнизона и назначен на должность заместителя военного прокурора того же гарнизона.
• Эдуард Погосян, прокурор Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры, переведен на должность прокурора Отдела по надзору за расследованием особо важних дел против службы Центральной военной прокуратуры.
• Айкуи Мартикян освобождена от должности прокурора Военной прокуратуры Ереванского гарнизона и назначена прокурором Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры.