Մերձավանում 2025 թվականի փետրվարի 5-ին տեղի ունեցած սպանության գործն ամիսներ առաջ է հանձնվել դատարան
Ի պատասխան զանգվածային լրատվության միջոցներում տարածված այն քննադատությունների, թե Փարաքար համայնքի Մերձավան բնակավայրում 2025 թվականի փետրվարի 5-ին կատարված սպանության դեպքով «լրիվ, օբյեկտիվ և համակողմանի քննություն չի իրականացվել կամ քննությունը դանդաղ է ընթացել», տեղեկացնում ենք, որ Քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննված քրեական վարույթի նյութերը՝ 15 մեղադրյալների վերաբերյալ, դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնված են դատարան:
Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննված թիվ 57118925 քրեական վարույթով՝ ծանրացնող հանգամանքներով խուլիգանության, ծանրացնող հանգամանքներով ֆիզիկական ներգործության, մի խումբ անձանց կողմից մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք կամ առողջությանն այլ վնաս պատճառելու համար մեղադրանք է ներկայացված Արսեն Նորիկի Մարդոյանին, Գառնիկ Սամվելի Մաթևոսյանին, Գեորգի Ավետիքի Մանուկյանին, Տիգրան Քաջիկի Մանուկյանին, Մարտիկ Վալենտինի Բաղդասարյանին, Վահրամ Կոստանի Նահապետյանին, Անդրանիկ Ռազմիկի Բրուզյանին, Արսեն Կոստանի Նահապետյանին, Արտյոմ Արթուրի Հակոբյանին, Սևակ Սուրենի Գալստյանին, Պայքար Լևոնի Գրիգորյանին, Վլադիմիր Արմենի Խդրյանին, Մարզպետ Արմենի Գալստյանին և Արթուր Արմենի Գալստյանին:
Արսեն Մարդոյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է մասնակի, խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Մեղադրյալ Գառնիկ Մաթևոսյանի, Գեորգի Մանուկյանի և Տիգրան Մանուկյանի նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը: Մարտիկ Բաղդասարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է մասնակի, խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Վահրամ Նահապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է մասնակի, խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Անդրանիկ Բրուզյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է, սակայն բողոքարկման արդյունքում Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է առաջին ատյանի դատական ակտը, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը: Արսեն Նահապետյանի նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը: Արտյոմ Հակոբյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է մասնակի, խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը: Սևակ Գալստյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է, սակայն խափանման միջոցի ժամկետի երկարաձգման հարցի քննարկման ժամանակ այն բավարարվել է մասնակի. ընտրվել է վարչական հսկողություն և 3 միլիոն դրամ գրավը: Մարզպետ Գալստյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է, սակայն խափանման միջոցի ժամկետի երկարաձգման հարցի քննարկման ժամանակ այն բավարարել է մասնակի՝ ընտրելով տնային կալանքը և 3 միլիոն դրամ գրավը: Արթուր Գալստյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը դատարանը բավարարել է մասնակի և խափանման միջոց է ընտրել տնային կալանքը, խափանման միջոցի ժամկետի երկարաձգման հարցի քննարկման ժամանակ այն բավարարվել է մասնակի՝ ընտրելով վարչական հսկողություն և բացակայելու արգելք խափանման միջոցները:
2025 թվականի ապրիլի 29-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան՝ ըստ էության քննելու:
2025 թվականի մայիսի 27-ին մեղադրյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու, փոխելու կամ դրա ժամկետը երկարաձգելու հարցը քննության առնելիս դատարանը մեղադրյալ Պայքար Լևոնի Գրիգորյանի նկատմամբ կիրառված կալանավորումը փոխել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով և նրա նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն է կիրառել տնային կալանքը՝ 3 ամիս ժամկետով, գրավը՝ 10.500.000 դրամի չափով և բացակայելու արգելքը:
Նույն օրվա մեկ այլ որոշմամբ դատարանը մեղադրյալ Վլադիմիր Արմենի Խդրյանի նկատմամբ կիրառված կալանավորումը փոխել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով և նրա նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն է կիրառել տնային կալանքը՝ 3 ամիս ժամկետով, գրավը՝ 1.500.000 դրամի չափով և բացակայելու արգելքը:
Նույն օրվա մեկ այլ որոշմամբ դատարանը մեղադրյալներ Մարտիկ Վալենտինի Բաղդասարյանի, Մարզպետ Արմենի Գալստյանի, Արսեն Նորիկի Մարդոյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը երկրարաձգել է 3 ամիս ժամկետով, իսկ բացակայելու արգելքը թողել է անփոփոխ:
Նշված որոշումները Դատախազությունում ստացվել են 2025 թվականի հունիսի 4-ին: Պայքար Լևոնի Գրիգորյանի և Վլադիմիր Արմենի Խդրյանի վերաբերյալ որոշումները բողոքարկվել են Վերաքննիչ քրեական դատարան. բողոքները մերժվել են:
Թիվ 57118925 քրեական վարույթից անջատված մեկ այլ քրեական վարույթի՝ ըստ մեղադրանքի Արմեն Արամի Ղազարյանի Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանությունը), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով, 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նախաքննությունն ավարտվել է, և 2025 թվականի հունիսի 9-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասութան առաջին ատյանի քրեական դատարան: Արմեն Արամի Ղազարյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ը:

Дело об убийстве в Мердзаване 5 февраля 2025 года передано в суд несколько месяцев назад
В ответ на распространенную в средствах массовой информации критику о том, что «полное, объективное и всестороннее расследование по делу об убийстве, совершенном в населенном пункте Мердзаван общины Паракар 5 февраля 2025 года, не было проведено или расследование продвигалось медленно», сообщаем, что материалы уголовного производства, расследованного в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета, в отношении 15 обвиняемых, с утвержденным прокурором обвинительным заключением, переданы в суд.
По уголовному производству номер 57118925, расследуемому в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета, обвинение в хулиганстве при отягчающих обстоятельствах, физическом воздействии при отягчающих обстоятельствах, нанесении группой лиц телесных повреждений или иного вреда здоровью другому лицу предъявлено Арсену Нориковичу Мардояну, Гарнику Самвеловичу Матевосяну, Георгию Аветиковичу Манукяну, Тиграну Каджиковичу Манукяну, Мартику Валентиновичу Багдасаряну, Ваграму Костановичу Наапетяну, Андранику Размиковичу Брузяну, Арсену Костановичу Наапетяну, Артему Артуровичу Акопяну, Севаку Суреновичу Галстяну, Пайкару Левоновичу Григоряну, Владимиру Арменовичу Хдряну, Марзпету Арменовичу Галстяну и Артуру Арменовичу Галстяну.
В суд было представлено ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении Арсена Мардояна, которое было удовлетворено частично, в качестве меры пресечения был избран домашний арест. В отношении обвиняемых Гарника Матевосяна, Георгия Манукяна и Тиграна Манукяна избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие. В отношении Мартика Багдасаряна в суд было представлено ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено частично, в качестве меры пресечения был избран домашний арест. В отношении Ваграма Наапетяна в суд было представлено ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено частично, в качестве меры пресечения был избран домашний арест. В суд было представлено ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении Андраника Брузяна, которое было удовлетворено, однако в результате обжалования Апелляционный уголовный суд отменил судебный акт первой инстанции, органом, осуществляющим производство, была избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие. В отношении Арсена Наапетяна была избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие. В отношении Артема Акопяна в суд было представлено ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено частично, в качестве меры пресечения был избран домашний арест. В суд было подано ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении Севака Галстяна, которое было удовлетворено, однако во время рассмотрения вопроса о продлении срока меры пресечения оно было удовлетворено частично: был применен административный надзор и залог в размере 3 млн драм. В суд было подано ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении Марзпета Галстяна, которое было удовлетворено, однако во время рассмотрения вопроса о продлении срока меры пресечения оно было удовлетворено частично, избрав домашний арест и залог в размере 3 млн драм. В суд было подано ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении Артура Галстяна, которое суд удовлетворил частично и избрал меру пресечения в виде домашнего ареста, в ходе рассмотрения вопроса о продлении срока меры пресечения он был удовлетворен частично, избрав меры пресечения в виде административного надзора и запрета на отсутствие.
Утвержденным 29 апреля 2025 года обвинительным заключением уголовное дело было направлено в Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции марза Армавир для рассмотрения по существу.
При рассмотрении вопроса об отмене, изменении или продлении срока меры пресечения в виде заключения под стражу, примененной к обвиняемому 27 мая 2025 года, суд заменил заключение под стражу, примененное к обвиняемому Пайкару Левоновичу Григоряну, альтернативной мерой пресечения и применил к нему в качестве комбинации альтернативных мер пресечения домашний арест сроком на 3 месяца, залог в размере 1.500.000 драм и запрет на отсутствие.
Другим постановлением того же дня суд изменил заключение под стражу, примененное к обвиняемому Владимиру Арменовичу Хдряну, на альтернативную меру пресечения и применил к нему в качестве альтернативной меры пресечения домашний арест сроком на 3 месяца, залог в размере 1.500.000 драм и запрет на отсутствие.
Другим постановлением того же дня суд продлил домашний арест, примененный в отношении обвиняемых Мартика Валентиновича Багдасаряна, Марзпета Арменовича Галстяна, Арсена Нориковича Мардояна, на 3 месяца, а запрет на отсутствие оставил без изменений.
Указанные постановления были получены в Прокуратуре 4 июня 2025 года. Постановления в отношении Пайкара Левоновича Григоряна и Владимира Арменовича Хдряна были обжалованы в Апелляционном уголовном суде, жалобы были отклонены.
Предварительное следствие по другому уголовному производству, выделенному из уголовного производства номер 57118925, в отношении Армена Арамовича Казаряна по пункту 7 части 2 статьи 155 (убийство способом, опасным для жизни других лиц), по пункту 7 части 2 статьи 44-155, по части 3 статьи 297 и по части 1 статьи 335 Уголовного кодекса завершено, и с утвержденным 9 июня 2025 года обвинительным заключением направлено в Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции марза Армавир. Срок заключения под стражу в отношении Армена Арамовича Казаряна продлен до 25 декабря 2025 года.