«Եթե ասել ես, որ գալու ես, ուրեմն պետք է գաս. պետք է գաս, որովհետև քեզ սպասում են». Գլխավոր դատախազը Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը մասնակցել է համաժողովի
««Ճախրուկներից» հետևյալն եմ սովորել. եթե խոստացել ես, որ գալու ես, ուրեմն պետք է գաս, նույնիսկ եթե լինեն տարբեր խոչընդոտներ». Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը մասնակցել է «Ճախրուկ» հասարակական կազմակերպության կողմից կազմակերպված համաժողովին և խոսել ներառականության, «Ճախրուկների» հետ տարիներ առաջ ձեռք բերած բարեկամության, խոստումները պահելու անհրաժեշտության մասին:
«Ես այսօր այստեղ նստած եմ որպես մարդ, ով տարիներ առաջ երջանիկ հնարավորություն է ունեցել գալ Խարբերդի մասնագիտացված մանկատուն և ծանոթանալ այսօր մեզ իրենց արվեստով հիացնող սաների, նրանց ուսուցիչների հետ: Մի կարևոր դաս ու փորձառություն ունեմ, որ «Ճախրուկներն» ինձ 2019 թվականին սովորեցրին: Սոֆիան, ով այսօր ելույթ էր ունենում, ինչ հարցրեց. «Ե՞րբ ես նորից գալու»: Մենք սովոր ենք բալիկներին անպատասխանատու ասել՝ վաղը ու չգալ: Եթե ասել ես, որ գալու ես, ուրեմն պետք է գաս, նույնիսկ, եթե լինեն խոչընդոտող տարբեր հանգամանքներ, դու պետք է գաս, որովհետև քեզ սպասում են: Այդ պատճառով է, որ այսօր, չնայած ի պաշտոնե ունեցած բազմաթիվ մարտահրավերների, մասնակցում եմ այս համաժողովին»,- եզրափակել է Աննա Վարդապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը գործող՝ «Ճախրուկ» մշակութային կենտրոնը հիմնել են կամավորներ Աննա և Անահիտ Մխիթարյանն ու ստեղծել «Ճախրուկ» էթնո երաժշտախումբը, որտեղ նվագում և երգում են մանկատան՝ հատուկ կարիքներ ունեցող սաները։

«Если ты сказал, что придёшь, значит, ты должен прийти — должен прийти, потому что тебя ждут». Генеральный прокурор приняла участие в конференции в Харбердском специализированном детском доме
«Вот чему я научилась у «Чахруковцев: если пообещал, что придёшь, значит, должен прийти — даже если возникнут разные препятствия». Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 26 сентября 2025 года приняла участие в конференции, организованной общественной организацией «Чахрук» в специализированном детском доме Харберд. В своём выступлении она говорила о важности инклюзивности, о дружбе, завязавшейся с «Чахруковцами» несколько лет назад, и о необходимости держать обещания.
«Сегодня я сижу здесь как человек, который несколько лет назад имел счастливую возможность приехать в специализированный детский дом в Харберде и познакомиться с воспитанниками, которые сегодня восхищают нас своим искусством, и с их педагогами. Есть один важный урок и опыт, который «Чахруковцы» дали мне ещё в 2019 году. София, которая сегодня выступала, тогда спросила: “Когда ты снова придешь?” Мы, взрослые, часто безответственно говорим детям — “завтра”, а потом не приходим. Но если ты сказал, что придёшь, значит, должен прийти — даже если возникнут разные препятствия, ты должен прийти, потому что тебя ждут. Именно поэтому, несмотря на множество профессиональных вызовов, я сегодня здесь и участвую в этой конференции», — заключила Анна Вардапетян.
Напомним, что действующий в Харбердском специализированном детском доме культурный центр «Чахрук» был основан волонтёрами Анной и Анаит Мхитарян, которые также создали этномузыкальный ансамбль «Чахрук», в котором поют и играют на музыкальных инструментах воспитанники детского дома с особыми потребностями.