Ապօրինի գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 608 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաշտության համաձայնություն է կնքվել Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ: Դատարանի կողմից հաստատված Հաշտության հիմքը  2024 թվականի հունվարի 22-ին Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից Գլխավոր դատախազություն ներկայացված՝ գործի քննությունը հաշտությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմումն էր, որով վերջիններս պատրաստակամություն էին հայտնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը փոխանցել շուրջ 608 միլիոն դրամ:

AMD about 608 million, USD equivalent to 1.5 million, was confiscated from the former Head of Tavush Region Hovik Abovyan in favor of the Republic of Armenia within the scope of the function of illegal property confiscation
The Prosecutor General’s Office had previously announced that, within the scope of the function of confiscating property of illegal origin, a settlement agreement was reached on February 15, 2024, with the former Head of Tavush Region Hovik Abovyan and affiliated persons. The court-approved settlement was based on an application submitted on January 22, 2024, by Hovik Abovyan and affiliated persons to the Prosecutor General’s Office, in which they expressed their willingness to resolve the case through a settlement by transferring approximately AMD 608 million to the ownership of the Republic of Armenia.
As of September 26, 2025, the entire amount — AMD approximately 608 million— has been fully paid into the state budget.