Ապօրինի գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 608 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաշտության համաձայնություն է կնքվել Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ: Դատարանի կողմից հաստատված Հաշտության հիմքը  2024 թվականի հունվարի 22-ին Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից Գլխավոր դատախազություն ներկայացված՝ գործի քննությունը հաշտությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմումն էր, որով վերջիններս պատրաստակամություն էին հայտնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը փոխանցել շուրջ 608 միլիոն դրամ:

Oколо 608 млн драм, эквивалентных 1,5 млн долларов США, конфисковано у бывшего губернатора Тавушской области Овика Абовяна в пользу Республики Армения в рамках функции по конфискации незаконного имущества
Ранее Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках функции по конфискации имущества незаконного происхождения 15 февраля 2024 года было заключено соглашение о примирении с бывшим губернатором Тавушской области Овиком Абовяном и аффилированных с ним лиц. Основанием для примирения, утвержденного судом, послужило поданное 22 января 2024 года в Генеральную прокуратуру заявление о мирном окончании расследования дела Овика Абовяна и аффилированных с ним лиц, в котором они выразили готовность передать в собственность Республики Армения около 608 млн драм.