3 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ կրտսեր սերժանտի նկատմամբ․ կայացվել է Ազատ գյուղում գտնվող՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասում բռնկված հրդեհի գործով առաջին դատավճիռը
Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2025 թվականի օգոստոսի 21-ին կայացրել է մեղադրական դատավճիռ. մեղադրյալ կրտսեր սերժանտ Ռ.Մ.-ն դատապարտվել է 3 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Ռ․Մ․-ն, ով 2023 թվականի հունվարի 18-ից 19-ն ընկած ժամանակահատվածում ընդգրկված է եղել  վաշտի վերակարգում և որպես վաշտի հերթապահ ծառայություն է իրականացրել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում գտնվող ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի տեղակայման վայրում, մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 543-րդ հոդվածի 3-րդ կետով (ներքին ծառայության կանոնագրքային կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ) նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ:
Հիշեցնենք, որ վաշտի հերթապահ Ռ․Մ․-ն 2023 թվականի հունվարի 19-ին՝ ժամը 00:30-ից 01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, պատասխանատու լինելով ներքին կարգուկանոնի, անձնակազմի, սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և զինամթերքի, շինությունների և ունեցվածքի անվտանգության և պահպանման համար, ինչպես նաև ներքին ծառայության կանոնագրքի պահանջների համաձայն՝ կրելով վառարանը վառելուն հետևելու պարտականություն, անհարկի բացակայել էր կացարանից`  բջջային հեռախոսով խոսելու նպատակով: Բացակայելու պատճառով Ռ․Մ․-ն չի նկատել ու չի փորձել կանխել ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի առերևույթ վտանգավոր գործողությունները, իսկ դրանից հետո ժամանակին չի ձեռնարկել միջոցներ հրդեհի բռնկման սկզբնական փուլում վտանգի ենթակա անձնակազմը, սպառազինությունը և նյութական այլ միջոցները փրկելու համար, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ: Կացարանում գտնվող նույն վաշտի պարտադիր ժամկետային 15 զինծառայողները ժամանակին չեն տարհանվել, հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով չեն կարողացել մարել հրդեհը և կացարանից դուրս գալ չկարողանալով՝ մահացել են, իսկ երեքը՝ ստացել տարբեր աստիճանի այրվածքներ:
Նշենք, որ Ե.Հ.-ի նկատմամբ հարուցված է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ). վարույթը դատաքննության փուլում է:

Imprisonment for 3 years in the case of a junior sergeant; the first verdict was delivered regarding in the case of fire in the military unit N of the Ministry of Defence of the RA, located in Azat village
The First Instance Court of General Jurisdiction of Gegharkunik Region handed down a bill of indictment on August 21, 2025; the accused junior sergeant R. M. was sentenced to 3 years imprisonment.
Military servant, junior sergeant R. M., who was enrolled in the period from 18 to 19 January 2023 for reconfiguration and carried his duty at the location point of the military engineering unit N of the Ministry of Defence of the RA, in Azat village, Gegharkunik Region, was found guilty of committing an offence under Article 543, Part 3 of the Criminal Code (violating manual rules for internal service in the death of a person (people) by negligence.
Let remind that on 19 January 2023 from 00:30 to 01:00, R. M., being responsible for security and protection of internal order, personnel, weapons, military equipment and ammunition, buildings and property, as well as in accordance with the requirements of the internal code of service, having the duty to watch as the furnace is drowned, unnecessarily was absent from the room for the purpose of talking on a mobile phone. Due to his absence, R. M. did not notice and did not try to prevent the possibly dangerous actions of the engineer officer, captain E. A., after which he did not take timely measures to rescue personnel, weapons and other materiel at risk during the initial stage of fire, that by negligence caused the death of a person (people). 15 soldiers of the same company were not evacuated on time due to the lack of adequate fire protection measures and could not extinguish the fires themselves; they died without being able to leave the premises and three were burned to different degrees.
Let’s note that public criminal prosecution was initiated against E. A. under Article 532, Part 4 (Violating the rules for the maintenance of weapons, ammunition, military equipment or other military property, substances, devices or objects that by negligence caused the death of two or more people).