Ներպետական ջանքերը բավարար չեն պայքարելու անդրազգային հանցավորության դեմ. Աննա Վարդապետյանը ելույթ է ունեցել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր՝ Սինգապուրի Հանրապետությունում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) տարեկան համաժողովի ընթացքում, հանդես է եկել «Քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունը. հաղորդակցության ուժը, հայաստանյան հեռանկարը» թեմայով ելույթով:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահությանը՝ թեմատիկ նիստի շրջանակներում կարևոր հարցի վերաբերյալ ելույթ ունենալու հնարավորության համար և ընդգծել, որ կիբերհանցագործությունների, թրաֆիքինգի, անդրսահմանային կոռուպցիայի և ապօրինի ծագման գույքի դեմ պայքարում իրավապահ կառույցների համագործակցությունն առանցքային նշանակություն ունի: Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է օպերատիվ և վստահության վրա հիմնված հաղորդակցության կարևորությունը:
«Միջնադարյան պատմության ականավոր գործիչ, 12-րդ դարի նշանավոր հայ մտածող, իրավագետ, աստվածաբան Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի» աշխատությունում, որը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում, անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ ընդգրկվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում, ընդգծվում են այն արժեքները, որոնք հանդիսանում են Հայաստանի իրավական ավանդույթի ձևավորման հիմքը։ Գոշը շեշտում է, որ արդարությունը ծաղկում է, երբ դատողները չեն գործում միայնակ, այլ խորհրդակցում են այլոց իմաստնության հետ. բազմաթիվ աչքեր ճշմարտությունն ավելի պարզ են տեսնում, քան՝ մեկը։ Վստահ եմ՝ դահլիճում ներկա գտնվողները կհամաձայնեն ինձ հետ, որ ներպետական ջանքերը բավարար չեն պայքարելու մի շարք անդրազգային հանցագործությունների դեմ։ Մենք պետք է ավելի նախաձեռնող լինենք, ավելի համագործակցված՝ ընդհանուր հակառակորդի՝ հանցավորության դեմ պայքարում»,- շեշտել է ՀՀ գլխավոր դատախազը։
Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև օտարերկրյա պետությունների հետ քրեական գործերով համագործակցության բազմակողմ կամ երկկողմ համաձայնագրերին, ոչ ֆորմալ հաղորդակցության ձևերին, ինչպես նաև դատախազների շարունակական կրթության կարևորությանը:
«Մերօրյա աշխարհում արդարադատության համակարգն առերեսվում է աննախադեպ մարտահրավերների: Տեխնոլոգիական առաջընթացի արդյունքում փոխվել է ոչ միայն հանցագործության բնույթը, այլ նաև դրա կատարման արագությունը՝ էականորեն բարդացնելով իրավապահների աշխատանքը: Նշված պայմաններում արդյունավետ հաղորդակցությունն ու ժամանակին նոր գիտելիքների հասանելիությունն այն հենասյուներն են, որոնց վրա մենք՝ որպես դատախազներ, կարող ենք հիմնվել: Այս հենասյուները միասին հզոր հիմք են ստեղծում արագ ու համակարգված գործելու համար: Եկե՛ք այս հարթակն օգտագործենք ոչ միայն մարտահրավերներն ընդգծելու, այլ նաև հաղորդակցության ուժի գիտակցմամբ համագործակցության ուղիներ ստեղծելու համար»,- եզրափակել է Աննա Վարդապետյանը:
Նշենք, որ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին մասնակցելու համար Սինգապուրի Հանրապետություն են ժամանել շուրջ 450 մասնակիցներ՝ աշխարհի 80 երկրներից:
Հիշեցնենք, որ Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա այսօր կայանալիք Գլխավոր ժողովի ընթացքում:

Внутригосударственных усилий недостаточно для борьбы с транснациональной преступностью. Анна Вардапетян выступила на ежегодном форуме Международной ассоциации прокуроров
Сегодня генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в ходе ежегодного форума Международной ассоциации прокуроров (МАП), состоявшегося в Республике Сингапур, выступила с докладом на тему «Международно-правовое сотрудничество по уголовным делам: сила коммуникации, перспективы Армении». Анна Вардапетян поблагодарила председательство МАП за возможность выступить по важному вопросу в рамках тематического заседания и подчеркнула, что сотрудничество правоохранительных структур в борьбе с киберпреступностью, трафикингом, трансграничной коррупцией и имуществом незаконного происхождения имеет ключевое значение.
«В работе выдающегося деятеля средневековой истории, известного армянского мыслителя 12-го века, юриста, теолога Мхитара Гоша «Судебник», которая 10 апреля 2025 года, на 221-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО, единогласным решением стран-членов включена в международный реестр Памяти мира, подчеркиваются ценности, которые являются основой формирования правовой традиции Армении. Гош подчеркивает, что справедливость процветает, когда те, кто судит, действуют не в одиночку, а советуются с мудростью других: многие глаза видят истину яснее, чем один. Уверена, что присутствующие в зале согласятся со мной в том, что внутригосударственных усилий недостаточно для борьбы с рядом транснациональных преступлений. Мы должны быть более инициативными, более скооперированными в борьбе с общим противником-преступностью», - подчеркнула генеральный прокурор РА.
В своем выступлении Анна Вардапетян также коснулась многосторонних или двусторонних соглашений о сотрудничестве с иностранными государствами по уголовным делам, форм неформального общения, а также важности непрерывного образования прокуроров.
«В современном мире система правосудия сталкивается с беспрецедентными вызовами. В результате технического прогресса изменился не только характер преступления, но и скорость его совершения, что значительно усложнило работу правоохранительных органов. В указанных условиях эффективное общение и своевременный доступ к новым знаниям- это столпы, на которые мы, как прокуроры, можем опираться. Вместе эти столпы создают мощную основу для быстрых и скоординированных действий. Давайте использовать эту платформу не только для того, чтобы подчеркнуть вызовы, но также и для создания путей сотрудничества с осознанием силы коммуникации», - заключила Анна Вардапетян.
Отметим, что для участия в ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров в Республику Сингапур прибыли около 450 участников из 80 стран мира.
Напомним, что Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров 8 апреля 2025 года на 59-м заседании Исполнительного комитета, состоявшемся в Буэнос-Айресе.