Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրում հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ Կատարինա Յոհանսոն Վելինին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ Կատարինա Յոհանսոն Վելինին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա կայանալիք ժողովի ընթացքում:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Կատարինա Վելինին՝ ԴՄԱ համաժողովի շրջանակում երկկողմ հանդիպման հրավերն ընդունելու, համագործակցության առաջնահերթություններն ուղենշելու և քրեական արդարադատության մարտահրավերները համագործակցված դիմակայելու հանձնառության համար։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել քրեական գործերով Հայաստանի և Շվեդիայի միջև միջազգային-իրավական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին և Եվրաջասթի շրջանակում փոխգործակցության խորացման հեռանկարներին:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян встретилась в Сингапуре с генеральным прокурором Королевства Швеция Катариной Йоханссон Велин
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Республику Сингапур 8 сентября 2025 года встретилась с генеральным прокурором Королевства Швеция Катариной Йоханссон Веллин.
Напомним, что генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян с рабочим визитом посетила Республику Сингапур для участия в 30-й ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров (МАП). Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета на 59-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров, состоявшемся 8 апреля 2025 года в Буэнос-Айресе. Выборы члена Исполнительного комитета состоятся на предстоящем заседании.
Анна Вардапетян поблагодарила Катарину Веллин за принятие приглашения на двустороннюю встречу в рамках конференции МАП, определение приоритетов сотрудничества и приверженность совместному противостоянию вызовам уголовного правосудия.
В ходе встречи, в частности, были затронуты возможности развития международно-правового сотрудничества между Арменией и Швецией по уголовным делам и перспективы углубления взаимодействия в рамках Евроюста.