Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրում հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ Կատարինա Յոհանսոն Վելինին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ Կատարինա Յոհանսոն Վելինին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա կայանալիք ժողովի ընթացքում:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Կատարինա Վելինին՝ ԴՄԱ համաժողովի շրջանակում երկկողմ հանդիպման հրավերն ընդունելու, համագործակցության առաջնահերթություններն ուղենշելու և քրեական արդարադատության մարտահրավերները համագործակցված դիմակայելու հանձնառության համար։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել քրեական գործերով Հայաստանի և Շվեդիայի միջև միջազգային-իրավական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին և Եվրաջասթի շրջանակում փոխգործակցության խորացման հեռանկարներին:

Anna Vardapetyan, Prosecutor General, met with Katarina Johansson Welin, Prosecutor General of Kingdom of Sweden in Singapore
In the scope of the working visit paid to the Republic of Singapore, on September 8, 2025, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia met with Katarina Johansson Welin, Prosecutor General of the Kingdom of Sweden.
Let us remind that Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to the Republic of Singapore to participate in the 30th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP). Anna Vardapetyan was elected as a candidate for a member of Executive Committee of the International Association of Prosecutors during the 59th meeting of the Executive Committee, held in Buenos Aires on April 08, 2025. The member of the Executive Committee shall be elected during the meeting.
Anna Vardapetyan thanked Katarina Welin for accepting the invitation of bilateral meeting in the scope of IAP Conference as well as for defining priorities of cooperation and the commitment to collaboratively confront the challenges of criminal justice.
During the meeting, the participants also referred to the opportunities of development of international-legal cooperation between Armenia and Sweden in the scope of criminal cases as well as prospects for deepening cooperation within the framework of Eurojust.