Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք ժողովի ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԴՄԱ-ին անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ առաջադրվում է առաջին անգամ:
ԴՄԱ տարեկան համաժողովին մասնակցելու համար Սինգապուրի Հանրապետություն են ժամանել շուրջ 450 մասնակիցներ՝ աշխարհի 80 երկրներից:
Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում նախատեսվում են ՀՀ գլխավոր դատախազի հանդիպումները Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության գլխավոր դատախազի, Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազի, Շվեյցարիայի Համադաշնության գլխավոր դատախազի, Վրաստանի գլխավոր դատախազի և Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի գլխավոր դատախազի հետ:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян отправилась в Республику Сингапур для участия в ежегодной конференции Международной ассоциации прокуроров
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян находится с рабочим визитом в Республике Сингапур для участия в 30-й ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров (МАП):
Напомним, что генеральный прокурор РА Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров 8 апреля 2025 года на 59-м заседании Исполнительного комитета, состоявшемся в Буэнос-Айресе.
Исполнительный комитет является руководящим и административным органом МАП. в его состав входят президент, вице-президенты и 20 членов:
Генеральная прокуратура РА является членом МАП с 1 января 1999 года, а в качестве члена Исполнительного комитета выдвигается впервые.
Для участия в ежегодной конференции МАП в Республику Сингапур прибыли около 450 участников из 80 стран мира.
Ассоциация была основана в 1995 году и направлена на поддержку прокуроров по всему миру в продвижении верховенства права и обеспечении полного соблюдения стандартов МАП в отношении профессионального поведения.
В ходе рабочего визита в Республику Сингапур запланированы встречи генерального прокурора РА с генеральным прокурором Королевства Саудовская Аравия, генеральным прокурором Королевства Швеция, генеральным прокурором Швейцарской Конфедерации, генеральным прокурором Грузии и президентом Международной ассоциации прокуроров, генеральным прокурором автономного города Буэнос-Айрес.