Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք ժողովի ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԴՄԱ-ին անդամակցում է 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ որպես Գործադիր կոմիտեի անդամ՝ առաջադրվում է առաջին անգամ:
ԴՄԱ տարեկան համաժողովին մասնակցելու համար Սինգապուրի Հանրապետություն են ժամանել շուրջ 450 մասնակիցներ՝ աշխարհի 80 երկրներից:
Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում նախատեսվում են ՀՀ գլխավոր դատախազի հանդիպումները Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության գլխավոր դատախազի, Շվեդիայի Թագավորության գլխավոր դատախազի, Շվեյցարիայի Համադաշնության գլխավոր դատախազի, Վրաստանի գլխավոր դատախազի և Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի գլխավոր դատախազի հետ:

Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, visited the Republic of Singapore to participate in the Annual Conference of the International Association of Prosecutors
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to the Republic of Singapore to participate in the 30th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP).
Let us remind that Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia was elected as a candidate for a member of Executive Committee of the International Association of Prosecutors during the 59th meeting of the Executive Committee, held in Buenos Aires on April 08, 2025. The member of the Executive Committee shall be elected during the meeting to be held on September 9.
The Executive Committee is IAP’s managing and administrative body. It is composed of President, Vice Presidents and 20 Members.
The Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia became IAP member on January 1, 1999, and is being nominated as a member of the Executive Committee for the first time.
About 450 participants from 80 countries arrived in the Republic of Singapore to participate in IAP Annual Conference.
The Association was established in 1995 and it aimed to support prosecutors worldwide to uphold the rule of law and to fully implement the IAP standards for professional conduct.
In the scope of the working visit paid to the Republic of Singapore, meetings of the Prosecutor General of the Republic of Armenia with the following participants are scheduled: Attorney General of the Kingdom of Saudi Arabia, Prosecutor General of the Kingdom of Sweden, Attorney General of Swiss Confederation, Prosecutor General of Georgia as well as IAP President, Attorney General of the autonomous city of Buenos Aires.