Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ ևս երկու չկառուցապատված հողամաս կվերադարձվեն համայնքին. Գլխավոր դատախազության հերթական հայցերը բավարարվել են դատարանի կողմից
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 16 հայցադիմում է  ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Վերոնշյալ հայցադիմումներից երկուսով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում՝  Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 29-ի վճիռներով ՀՀ գլխավոր դատախազության հայցերը բավարարվել են. դադարեցվել են Իջևան համայնքի Վալանսի փողոց թիվ 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0․0605 հա մակերեսով հողամասի և Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.00198 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական երկու անձի կառուցապատման իրավունքը:
Հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ վճիռներն օրիանական ուժի մեջ մտնելուց հետո, դիմումներ կներկայացվեն Կադաստրի կոմիտե՝ նշված երկու հողամասերի նկատմամբ քաղաքացիների կառուցապատման իրավունքների դադարեցումները գրանցելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից 4-ի բավարարման և օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում, ներկայում Իջևան համայնքին են վերադարձվել՝

Another two land plots located at Ijevan City Park shall be returned to the community: the court awarded the claims of the Prosecutor General’s Office
The Prosecutor General’s Office informed that the Department of State Interests Protection submitted 16 statements of claim to the Anti-Corruption court on the compulsory termination of site development right over the land plots located at Ijevan City Park, Tavush region and return of those land plots to Ijevan community.
In the scope of the civil case initiated on the basis of the abovementioned two statements of claim, the Anti-Corruption court awarded the claims of the Prosecutor General’s Office by its decision dated August 29, 2025. The site development right of two natural persons over the land plot with the surface of 0.0605 ha, located at 1/29 Valans Str. and the land plot with the surface of 0.00198 ha located at 1/62 Ankakhutyun Str., Ijevan community were terminated.
After the entry of the abovementioned decisions of the Anti-Corruption court into legal force, applications shall be submitted to the Cadaster Committee on the registration of the termination of site development rights of the citizens over the mentioned two land plots.
We would like to mention that due to the fact that 4 statements of claim from the abovementioned 16 have been awarded and entered into legal force, the following have been returned to Ijevan community: