Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ ևս երկու չկառուցապատված հողամաս կվերադարձվեն համայնքին. Գլխավոր դատախազության հերթական հայցերը բավարարվել են դատարանի կողմից
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 16 հայցադիմում է  ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Վերոնշյալ հայցադիմումներից երկուսով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում՝  Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 29-ի վճիռներով ՀՀ գլխավոր դատախազության հայցերը բավարարվել են. դադարեցվել են Իջևան համայնքի Վալանսի փողոց թիվ 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0․0605 հա մակերեսով հողամասի և Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.00198 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական երկու անձի կառուցապատման իրավունքը:
Հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ վճիռներն օրիանական ուժի մեջ մտնելուց հետո, դիմումներ կներկայացվեն Կադաստրի կոմիտե՝ նշված երկու հողամասերի նկատմամբ քաղաքացիների կառուցապատման իրավունքների դադարեցումները գրանցելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից 4-ի բավարարման և օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում, ներկայում Իջևան համայնքին են վերադարձվել՝

Еще два незастроенных участка на территории городского парка Иджеван будут возвращены общине. Очередные иски Генеральной прокуратуры были удовлетворены судом
Генеральная прокуратура сообщила, что Управление по защите государственных интересов подало 16 исков в Антикоррупционный суд с исковыми требованиями о принудительном прекращении прав на застройку земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван Тавушской области, и возвращении земельных участков общине Иджеван.
В рамках гражданского дела, возбужденного по двум из вышеупомянутых исков, решениями Антикоррупционного суда от 29 августа 2025 года иски Генеральной прокуратуры РА были удовлетворены. Приостановлено право на застройку земельного участка площадью 0.0605 га, расположенного по адресу улица Валанси, 1/29, общины Иджеван, и земельного участка площадью 0.00198 га, расположенного по адресу улица Анкахутян, 1/62:
После того, как вышеуказанные решения Антикоррупционного суда вступят в законную силу, в Комитет кадастра будут поданы заявления о регистрации прекращения прав граждан на застройку указанных двух земельных участков.
Отметим, что в результате удовлетворения и вступления в законную силу 4 из 16 вышеуказанных исковых заявлений в настоящее время общине Иджеван возвращены: