Գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի հուլիս, օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Հայկ Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
• Վահան Հարությունյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Իսրայելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Կիմ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Արիստակես Բարսեղյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Հայկ Մովսեսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Գարեգին Իսախանյանը փոխադրվել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Արսեն Կոստանյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Արտաշես Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Տաթևիկ Մարտիրոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Հայկ Ավետյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Էլեն Անանյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Խալուհի Մովսիսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Նարեկ Թոփուզյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Դավիթ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Վահե Գասպարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Ռազմիկ Մինասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արտյոմ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Լիանա Քոչարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Նարեկ Աբրահամյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Օֆելյա Սիրեկանյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ Արա Դավթյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Վարդան Արսենյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Նորայր Հարությունյանը նշանակվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Դավիթ Խաչատրյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արամ Խաչատրյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Սևադա Սարգսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ Նշան Մաթևոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի տեղակալ Վահե Ռաֆայելյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազ Գևորգ Խալաթյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
• Լոռու կայազորի զինվորական դատախազ Արման Ապրեսյանը փոխադրվել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:

Приказами генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян за июль, август и сентябрь 2025 года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений.
- Айк Оганнисян назначен начальником Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры, освободившись от должности заместителя начальника того же управления.
- Ваган Арутюнян назначен заместителем начальника Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры, освободившись от должности прокурора того же управления.
- Старший прокурор Прокуратуры города Еревана Карен Исраелян переведен на должность прокурора Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры.
- Прокурор Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Ким Арутюнян освобожден от занимаемой должности.
- Старший прокурор Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры Аристакес Барсегян переведен на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
- Прокурор Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры Айк Мовсесян переведен на должность прокурора Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
- Старший прокурор Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратур Гарегин Исаханян переведен на должность заместителя военного прокурора Капанского гарнизона.
- Арсен Костанян назначен прокурором Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА, освободившись от должности прокурора Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Прокурор Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры Арташес Арутюнян освобожден от занимаемой должности.
- Прокурор Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры Татевик Мартиросян освобождена от занимаемой должности.
- Айк Аветян назначен старшим прокурором Прокуратуры города Еревана, освободившись от должности прокурора той же прокуратуры.
- Элен Ананян назначена старшим прокурором Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
- Халуи Мовсисян назначена старшим прокурором Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
- Старший прокурор Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана Нарек Топузян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен города Еревана.
- Давид Бадалян назначен прокурором Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Ваге Гаспарян назначен прокурором Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Размик Минасян назначен прокурором Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Артем Бадалян назначен старшим прокурором Прокуратуры административного района Шенгавит города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры того же административного района.
- Лиана Кочарян назначена старшим прокурором Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
- Прокурор Прокуратуры Ширакской области Нарек Абраамян переведен на должность прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
- Прокурор прокуратуры Лорийской области Офеля Сиреканян переведена на должность прокурора Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Прокурор прокуратуры административного района Малатия-Себастия города Еревана Ара Давтян переведен на должность прокурора Прокуратуры Араратской области.
- Старший прокурор прокуратуры Котайкской области Вардан Арсенян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
- Норайр Арутюнян назначен прокурором Арагацотнской области.
- Давит Хачатрян назначен прокурором Тавушской области.
- Старший прокурор Прокуратуры Армавирской области Арам Хачатрян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры Ширакской области.
- Прокурор прокуратуры Гегаркуникской области Севада Саргссян освобожден от занимаемой должности.
- Прокурор Прокуратуры Армавирской области Ншан Матевосян освобожден от занимаемой должности.
- Заместитель военного прокурора Республики Армения Ваге Рафаелян освобожден от занимаемой должности.
- Начальник отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры Аршак Мартиросян переведен на должность военного прокурора Ереванского гарнизона.
- Военный прокурор Ереванского гарнизона Геворг Халатян переведен на должность военного прокурора Лорийского гарнизона.
- Военный прокурор Лорийского гарнизона Арман Апресян переведен на должность военного прокурора Капанского гарнизона.