Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ ևս մեկ չկառուցապատված հողամաս կվերադարձվի համայնքին. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հերթական հայցը
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 16 հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Վերոնշյալ հայցադիմումներից մեկով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դադարեցվել է Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Թատերական փողոցի թիվ 18/5 հասցեում գտնվող՝ 19.8 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող վերոնշյալ հողամասը կվերադարձվի Իջևան համայնքին:
Նշենք, որ վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից 4-ի բավարարման և օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում, ներկայում Իջևան համայնքին են վերադարձվել՝

Еще один незастроенный участок на территории городского парка Иджевана будет возвращен общине. Суд удовлетворил очередной иск Генеральной прокуратуры
Генеральная прокуратура сообщила, что Управление по защите государственных интересов подало 16 исков в Антикоррупционный суд с исковыми требованиями о принудительном прекращении прав на застройку земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван Тавушской области, и возвращении земельных участков общине Иджеван.
В рамках гражданского дела, возбужденного по одному из вышеупомянутых исков, решением Антикоррупционного суда от 13 августа 2025 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. Приостановлено право физического лица на застройку земельного участка площадью 19,8 кв. м, расположенного по адресу улица Татеракан 18/5 общины Иджеван Тавушской области.
После вступления решения в законную силу вышеуказанный земельный участок, расположенный на территории городского парка общины Иджеван, будет возвращен общине Иджеван.
Отметим, что в результате удовлетворения и вступления в законную силу 4 из 16 вышеуказанных исковых заявлений в настоящее время общине Иджеван возвращены: