Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ ևս մեկ չկառուցապատված հողամաս կվերադարձվի համայնքին. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հերթական հայցը
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 16 հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Վերոնշյալ հայցադիմումներից մեկով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դադարեցվել է Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Թատերական փողոցի թիվ 18/5 հասցեում գտնվող՝ 19.8 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող վերոնշյալ հողամասը կվերադարձվի Իջևան համայնքին:
Նշենք, որ վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից 4-ի բավարարման և օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում, ներկայում Իջևան համայնքին են վերադարձվել՝

Another land plot located at Ijevan City Park shall be returned to the community: the court awarded another claim of the Prosecutor General’s Office
The Prosecutor General’s Office informed that the Department of State Interests Protection submitted 16 statements of claim to the Anti-Corruption court on the compulsory termination of site development right over the land plots located at Ijevan City Park, Tavush region and return of those land plots to Ijevan community.
In the scope of the civil case initiated on the basis of the abovementioned statement of claim, the Anti-Corruption court awarded the claim of the Prosecutor General’s Office by its decision dated August 13, 2025. The site development right of the natural person over the land plot with the surface of 19.8 m2, located at 18/5 Taterakan Str., Ijevan community, Tavush region was terminated.
After the entry of the decision into legal force, the abovementioned land plot located at the territory of Ijevan City Park shall be returned to Ijevan community.
We would like to mention that due to the fact that 4 statements of claim from the abovementioned 16 have been awarded and entered into legal force, the following have been returned to Ijevan community: