Դատախազական ներգործության արդյունքում` վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 390,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 150,000,000 դրամ վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ երկաթեղենի, ներկերի, թերթապակու, ջրմուղի ու ջեռուցման սարքավորանքի և շինանյութի մանրածախ ու մեծածախ վաճառքի գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման ընթացքում, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 500 միլիոն 721 հազար դրամ հարկեր չվճարելու նպատակով, խախտել է Հարկային օրենսգրքի մի շարք հոդվածների պահանջները:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2025 թվականի հուլիսի 22-ին, դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ընկերության տնօրենի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
2025 թվականի օգոստոսի 12-ին, դատախազական ներգործության արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 390 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 150 միլիոն դրամ վնասը:

В результате прокурорского вмешательства был восстановлен ущерб, причиненный государству, в размере 150,000,000 драм, эквивалентных 390,000 долларов США
В одном из уголовных производств, находящихся под контролем Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом, было установлено, что директор предприятия, занимающийся розничной и оптовой торговлей скобяными изделиями, красками, листовым стеклом, сантехническим и отопительным оборудованием, строительными материалами, при осуществлении предпринимательской деятельности нарушил требования ряда статей Налогового кодекса с целью уклонения от уплаты налога в особо крупном размере – 500 млн 721 тыс. драм.
Учитывая, что в материалах уголовного производства имеются достаточные сведения, свидетельствующие о совершении преступления, 22 июля 2025 года прокурором в отношении директора Общества возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов в особо крупном размере).
12 августа 2025 года в результате прокурорского вмешательства восстановлен ущерб, причиненный государству, в размере 150 млн драм, эквивалентных 390 тыс. долларов США.