Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում` վերականգնվել է պետությանը պատճառված` 650,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Ա.Թ.-ն, հանդիսանալով կոմերցիոն և պաշտպանիչ տպագրությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, տիրապետելով 2014-2016 թվականների ընթացքում ընկերության համախառն եկամտի և հարկվող շահույթի իրական տվյալներին, առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելու նպատակով, հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Մասնավորապես՝ Ա.Թ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2014-2016 թվականներին Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող կազմակերպության հետ կնքել է ընդհանուր՝ 2 միլիարդ 560 միլիոն 765 հազար դրամի ծառայությունների մատուցման կեղծ, ձևական պայմանագրեր: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով, անհիմն նվազեցրել է հարկվող շահույթը, և, հարկային մարմին ներկայացված՝ 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում, ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի օգոստոսի 23-ին դատախազի կողմից, սեփական նախաձեռնությամբ, Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (օրենքով սահմանված հաշվետվությունը, հաշվարկը, հայտարարագիրը կամ հարկման հիմք հանդիսացող՝ հարկը, տուրքը, պարտադիր այլ վճարը հաշվարկելու կամ վճարելու պարտավորություն առաջացնող պարտադիր այլ փաստաթուղթը օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում չներկայացնելը):
Դատախազի կողմից վերոնշյալ որոշումները կայացնելուց հետո, Ա.Թ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում՝ նախաքննությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 650 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 250 միլիոն դրամի վնասը:
2025 թվականի հուլիսի 28-ին հսկող դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ դադարեցրել է Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը՝ ոչ արդարացնող հիմքով:

В результате применения прокурорского акта был возмещён ущерб государству в размере, эквивалентном 650 000 долларов США
В одном из уголовных производств, находящихся под контролем Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом, было установлено, что А.Т., будучи директором компании, занимающейся коммерческой и защитной полиграфией, обладая реальными данными о валовом доходе и налогооблагаемой прибыли компании за период 2014–2016 годы, с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере включил искажённые данные в отчёты, представленные в налоговые органы.
В частности, А.Т., нарушая требования Закона «О налоге на прибыль» и главы 22 Налогового кодекса (в редакции, действовавшей на момент возникновения правоотношений), в 2014–2016 годы заключил с организацией, фактически принадлежащей бывшему Чрезвычайному и Полномочному послу Республики Армения при Святом Престоле М.М., фиктивные, формальные договоры на оказание услуг на общую сумму 2 миллиарда 560 миллионов 765 тысяч драм. В результате вышеуказанных действий с целью уклонения от уплаты налога на прибыль в особо крупном размере необоснованно уменьшил налогооблагаемую прибыль и включил искажённые данные в годовые расчёты за 2014, 2015 и 2016 годы, представленные в налоговые органы.
Учитывая наличие в уголовном производстве достаточных доказательств совершения преступления, 23 августа 2024 года прокурор по собственной инициативе возбудил в отношении А.Т. публичное уголовное преследование по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (ненадлежащее представление в установленные законом сроки и порядке обязательного отчёта, расчёта, декларации или иного обязательного документа, являющегося основанием для расчёта или уплаты налога, сбора, обязательного платежа).
После принятия прокурором вышеуказанных решений А.Т. было предъявлено обвинение. В результате предварительного расследования был возмещён ущерб государству в размере 250 миллионов драм, эквивалентных 650 тысячам долларов США.
28 июля 2025 года надзирающий прокурор по собственной инициативе прекратил возбужденное в отношении А.Т. публичное уголовное преследование по нереабилитирующему основанию.