Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում` վերականգնվել է պետությանը պատճառված` 650,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Ա.Թ.-ն, հանդիսանալով կոմերցիոն և պաշտպանիչ տպագրությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, տիրապետելով 2014-2016 թվականների ընթացքում ընկերության համախառն եկամտի և հարկվող շահույթի իրական տվյալներին, առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելու նպատակով, հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Մասնավորապես՝ Ա.Թ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2014-2016 թվականներին Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող կազմակերպության հետ կնքել է ընդհանուր՝ 2 միլիարդ 560 միլիոն 765 հազար դրամի ծառայությունների մատուցման կեղծ, ձևական պայմանագրեր: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով, անհիմն նվազեցրել է հարկվող շահույթը, և, հարկային մարմին ներկայացված՝ 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում, ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի օգոստոսի 23-ին դատախազի կողմից, սեփական նախաձեռնությամբ, Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (օրենքով սահմանված հաշվետվությունը, հաշվարկը, հայտարարագիրը կամ հարկման հիմք հանդիսացող՝ հարկը, տուրքը, պարտադիր այլ վճարը հաշվարկելու կամ վճարելու պարտավորություն առաջացնող պարտադիր այլ փաստաթուղթը օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում չներկայացնելը):
Դատախազի կողմից վերոնշյալ որոշումները կայացնելուց հետո, Ա.Թ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում՝ նախաքննությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 650 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 250 միլիոն դրամի վնասը:
2025 թվականի հուլիսի 28-ին հսկող դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ դադարեցրել է Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը՝ ոչ արդարացնող հիմքով:

The damage caused to the state in the amount of AMD 650,000 was restored as a result of the application of prosecutorial act
Under a criminal proceeding pending in the Investigation Committee and supervised by the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, it was revealed that A.T., being the Director of a company engaged in commercial and security printing, and having access to the actual data on the Company's gross income and taxable profit for the years 2014–2016, included distorted information in the reports submitted to the tax authority with the intent to evade payment of taxes in particularly large amounts.
In particular, A.T., in violation of the requirements of the Law “On profit tax” and Chapter 22 of the Tax Code (as in force at the time of the legal relationship), concluded false and formal service contracts worth AMD 2,560,765,000 during the years 2014–2016 with an organization that was in fact owned by M.M., the former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Holy See. As a result of these actions, with the intent to evade payment of profit tax in particularly large amounts, he unjustifiably reduced the taxable profit and included distorted data in the annual tax calculations submitted to the tax authority for the years 2014, 2015, and 2016.
Taking into account that sufficient evidence existed within the criminal proceedings confirming the commission of the crime, on August 23, 2024, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.T. under part 2 of Article 205 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (failure to submit, in the manner and within the timeframes prescribed by law, a legally required report, calculation, declaration, or any other mandatory document that serves as a basis for calculating or paying a tax, duty, or other compulsory payment.)
Following the prosecutor’s decisions, charges were brought against A.T. As a result, the preliminary investigation recovered damages caused to the state in the amount of AMD 250 million, equivalent to USD 650,000.
On July 28, 2025, the supervising prosecutor terminated the public criminal prosecution initiated against A.T. due to lack of justifying grounds.