Կոտայքի մարզում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») տարածքում օտարված հողամասի նկատմամբ
Կոտայքի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 1 միլիոն 255 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 483 միլիոն 500 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 1 անշարժ գույք:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձան հանդիսացող տարածքում օտարված՝ 0.10519 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ (հողամասի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնելու աշխատանքներն ընթացքի մեջ են):

In Kotayk region, based on the written motion of the prosecutor the ownership right of Garni community was restored over the alienated land plot located at the territory of “Basalt Organ” (“Symphony of stones”)
During the first quarter of 2025, damage in the amount of AMD 483 million 500 thousand equivalent to USD 1 million 255 thousand caused to the state and community was recovered under the criminal proceedings in Kotayk region. 1 immovable property was returned to the community based on the written motion of the prosecutor in the scope of the power of protection of the state (community) interests.
In particular, in the scope of the power of protection of the state (community) interests, based on the written motion submitted due to the examination conducted by the Prosecutor’s Office of Kotayk region, the ownership right of Garni community was restored over the land plot with the surface of 0.10519 ha located at the territory of “Basalt organ” (“Symphony of stones”) natural monument (the works aimed at the restoration of the ownership right of the Republic of Armenia over the land plot is pending).