Արագածոտնի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, Աշտարակ համայնքին է վերադարձվել 4 հա մակերեսով «հատուկ պահպանվող տարածք»
Արագածոտնի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված՝ շուրջ 30 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 11 միլիոն 670 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորությունների շրջանակում՝ Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցադիմումի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 31 միլիոն 680 հազար դրամ արժողությամբ 1 անշարժ գույք։
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հունվարի 13-ի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 31 միլիոն 680 հազար դրամ է: Հիշեցնենք, որ Դատախազությունը պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցով պահանջել էր անվավեր ճանաչել Օրգով համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից օրենքի խախտմամբ իր որդուն 4 հա մակերեսով հողամասն օտարելու վերաբերյալ՝ 2005 թվականի ապրիլի 25-ի աճուրդը: Հայցի բավարարման արդյունքում՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության հողամասը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:

В Арагацотнской области в первой половине 2025 года общине Аштарак возвращена «особо охраняемая территория» площадью 4 га
В Арагацотнской области за первое полугодие 2025 года в уголовном порядке взыскано ущерба государству и общине на сумму 11 млн 670 тыс. драм, что эквивалентно около 30 тыс. долларов США, а также по иску, поданному в Антикоррупционный суд в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов, общине возвращено 1 недвижимое имущество стоимостью 31 млн 680 тыс. драм.
В частности, в результате вступления в законную силу решения Антикоррупционного суда от 13 января 2025 года восстановлены права собственности Республики Армения на земельный участок площадью 4 га, отнесенный к «особо охраняемой территории» в населенном пункте Оргов общины Аштарак Арагацотнской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 31 млн 680 тыс. драм.
Напомним, что Прокуратура в иске о защите государственных (общинных) интересов потребовала признать недействительным аукцион от 25 апреля 2005 года по факту незаконного отчуждения земельного участка площадью 4 га бывшим главой общины Оргов своему сыну. В результате удовлетворения иска земельный участок, отнесенный к «особо охраняемой территории», был возвращен Республике Армения.