Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը նոր պետ ունի. կադրային բարեփոխումներ` Աննա Վարդապետյանի հրամաններով
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի հունիս-հուլիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Կորյուն Սերոբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատելով Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
• Հռիփսիմե Ասատրյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
• Նիկոլայ Բարսեղյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Արման Բաղդասարյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Գորիկ Հովակիմյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Անդրանիկ Ալեքյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Սաշիկ Ավետիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Ռազմիկ Արսենյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Նարեկ Մհերյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Գևորգ Խաչատրյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Եսայի Աբովյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Աննա Մկրտչյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Հովհաննես Բաղյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Արևիկ Մարտիրոսյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Ահարոն Սաֆարյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Տիգրան Մուրադյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Հրաչյա Նազարյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Հայկ Մարտիրոսյանը նշանակվել է Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Էմիլ Զոհրաբյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Հովհաննես Սաֆարյանը փոխադրվել է Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:

У Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры новый руководитель; кадровые реформы по приказу Анны Вардапетян
Приказами генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в июне-июле 2025 года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений.
• Корюн Серобян назначен начальником Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, освободившись от должности заместителя начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете РА Генеральной прокуратуры
• Рипсиме Асатрян назначена заместителем начальника Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры
• Николай Барсегян назначен заместителем начальника Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре, освободившись от должности старшего прокурора того же управления.
• Арман Багдасарян назначен на должность заместителя начальника Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры, освободившись от должности прокурора административного района Малатия-Себастия города Еревана.
• Заместитель начальника Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Горик Овакимян переведен на должность заместителя начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА.
• Старший прокурор Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Цовак Мнацаканян переведен на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА.
• Андраник Алекян назначен на должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА, освободившись от должности прокурора прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш
• Сашик Аветисян назначен на должность старшего прокурора Управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры, освободившись от должности прокурора того же управления.
• Размик Арсенян назначен заместителем прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освободившись от должности старшего прокурора прокуратуры тех же административных районов.
• Нарек Мгерян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
• Геворг Хачатрян назначен на должность прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Ереван.
• Есаи Абовян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана, освободившись от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
• Прокурор прокуратуры Ширакской области Анна Мкртчян переведена на должность прокурора административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
• Оганнес Багян назначен заместителем прокурора Котайкской области, освободившись от должности старшего прокурора прокуратуры Котайкской области.
• Аревик Мартиросян назначена на должность старшего прокурора прокуратуры Армавирской области, освободившись от должности прокурора прокуратуры Армавирской области.
• Аарон Сафарян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры Араратской области, освободившись от должности прокурора прокуратуры Араратской области.
• Тигран Мурадян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры Араратской области, освободившись от должности прокурора прокуратуры Араратской области.
• Грачья Назарян назначен на должность прокурора прокуратуры Араратской области.
• Айк Мартиросян назначен на должность заместителя военного прокурора Ширакского гарнизона, свободившись от должности прокурора военной прокуратуры Ширакского гарнизона.
• Эмиль Зограбян назначен на должность старшего прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона, освободившись от должности прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
• Прокурор военной прокуратуры Ереванского гарнизона Оганнес Сафарян переведен на должность прокурора военной прокуратуры Ширакского гарнизона.