Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Լիտվայի գլխավոր դատախազին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Լիտվայի գլխավոր դատախազը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է լիտվացի գործընկերոջը և ընդգծել՝ ուրախ է, որ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությունը կրկին Հայաստանում է և կրկին առիթը՝ ՀՀ դատախազության կողմից անցկացվող համաժողովին մասնակցելն է:
Հայաստանի և Լիտվայի դատախազությունների միջև ձևավորված ջերմ գործընկերային հարաբերությունները նպաստում են երկու երկրներում դատախազական գործառույթների հետ կապված հարցերի արագ և արդյունավետ լուծմանը:

Генеральный прокурор Армении приняла генерального прокурора Литвы
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня в резиденции Прокуратуры в Дилижане приняла делегацию во главе с генеральным прокурором Литовской Республики Нидой Грунскиене.
Генеральный прокурор Литвы прибыла в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Анна Вардапетян поприветствовала литовскую коллегу и подчеркнула, что рада видеть делегацию под руководством Ниды Грунскиене вновь в Армении и вновь по случаю участия в конференции, организованной Прокуратурой Армении.
Сформировавшиеся тёплые партнёрские отношения между прокуратурами Армении и Литвы способствуют быстрому и эффективному решению вопросов, связанных с прокурорской деятельностью в обеих странах.
В ходе встречи генеральные прокуроры двух стран обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.