Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Լիտվայի գլխավոր դատախազին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Լիտվայի գլխավոր դատախազը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է լիտվացի գործընկերոջը և ընդգծել՝ ուրախ է, որ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությունը կրկին Հայաստանում է և կրկին առիթը՝ ՀՀ դատախազության կողմից անցկացվող համաժողովին մասնակցելն է:
Հայաստանի և Լիտվայի դատախազությունների միջև ձևավորված ջերմ գործընկերային հարաբերությունները նպաստում են երկու երկրներում դատախազական գործառույթների հետ կապված հարցերի արագ և արդյունավետ լուծմանը:

The Prosecutor General of Armenia received the Prosecutor General of Lithuania
Prosecutor General Anna Vardapetyan today received the delegation headed by Prosecutor General of the Republic of Lithuania Nida Grunskiene at the Prosecutor's Office residence in Dilijan.
The Prosecutor General of Lithuania has arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
Anna Vardapetyan welcomed her Lithuanian colleague and emphasized that she was glad that the delegation headed by Nida Grunskiene was again in Armenia on the occasion of participating in the conference organized by the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia.
The warm partnership relations formed between the Prosecutor's Offices of Armenia and Lithuania contribute to the rapid and effective solution of issues related to prosecutorial functions in both countries.
During the meeting, the Prosecutors General of the two countries discussed a number of issues of mutual interest.