Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Լեհաստանի դատախազության պատվիրակությանը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության դատախազության պատվիրակությանը։
Լեհաստանի պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև գործում է դեռևս 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Վարշավայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Լեհաստանի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 85%-ը կատարելու համար:
Լեհաստանի պատվիրակությունը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

Генеральный прокурор Армении приняла делегацию прокуратуры Польши
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня в резиденции Прокуратуры в Дилижане приняла делегацию прокуратуры Республики Польша.
Делегация Польши прибыла в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Генеральный прокурор отметила, что между Арменией и Польшей действует «Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Польша о сотрудничестве в борьбе с преступностью», подписанный 6 сентября 2004 года в Варшаве.
В этом контексте Анна Вардепетян выразила благодарность компетентным органам Польши за выполнение около 85% запросов о правовой помощи по уголовным делам, направленных за последние 4 года.
Делегация Польши поблагодарила за приглашение и тёплый приём, подчеркнув важность углубления сотрудничества и отношений с Арменией.