Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Լեհաստանի դատախազության պատվիրակությանը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության դատախազության պատվիրակությանը։
Լեհաստանի պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև գործում է դեռևս 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Վարշավայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Լեհաստանի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 85%-ը կատարելու համար:
Լեհաստանի պատվիրակությունը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

The Prosecutor General of Armenia received the delegation of the Prosecutor's Office of Poland
Prosecutor General Anna Vardapetyan today received the delegation of the Prosecutor's Office of Poland at the Prosecutor's Office residence located in Dilijan.
The Polish delegation has arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
The Prosecutor General noted that the Agreement "On Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Poland in the Fight against Crime", signed in Warsaw on September 6, 2004, is still in force between Armenia and Poland.
In this context, Anna Vardapetyan expressed her gratitude for fulfilling about 85% of requests for legal assistance in criminal proceedings addressed to the competent authorities of Poland over the past 4 years.
The Polish delegation expressed gratitude for the invitation and warm welcome and emphasized the importance of strengthening cooperation and relations with Armenia.