Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1,000,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 400,000,000 դրամ վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Մ.Ղ.-ն, հանդիսանալով ապրանքների ներմուծմամբ և իրացմամբ, մթերքի արտադրությամբ, պարենային ապրանքների մեծածախ և մանրածախ վաճառքով զբաղվող ՍՊ ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 400 միլիոն դրամ հարկ չվճարելու նպատակով՝ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Մասնավորապես՝ Մ.Ղ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2013-2016 թվականներին, առանց կատարված գործարքների վերաբերյալ դուրս գրված հաշիվների, մեկ այլ կազմակերպության հաշվին փոխանցել է ընդհանուր 2 միլիարդ դրամ, որի հետևանքով ընդհանուր 400 միլիոն դրամ շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով՝ նվազեցրել է հարկվող շահույթը և հարկային մարմին ներկայացված՝ 2013, 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի հունիսի 23-ին հսկող դատախազի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):
Նախաքննության փուլում Մ.Ղ.-ն ամբողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված 400 միլիոն դրամ վնասը:
2025 թվականի հունիսի 23-ին դատախազի սեփական նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ ոչ արդարացնող հիմքով:

В результате применения прокурорского акта был восстановлен ущерб, причиненный государству в размере 400 000 000 драм, что эквивалентно 1 000 000 долларов США
В одном из уголовных производств, находящихся в производстве Следственного комитета под контролем Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры, было установлено, что М.Г., являясь основателем и директором ООО, занимающегося импортом, производством продуктов питания и оптово-розничной торговлей, преднамеренно включал искаженные данные в налоговые расчеты с целью уклонения от уплаты налогов на сумму 400 миллионов драм.
В частности, М.Г., нарушая требования Закона РА «О налоге на прибыль» и главы 22 Налогового кодекса (в редакции, действовавшей на момент совершения сделок), в период с 2013-2016 годы перечислил на счет другой организации в общей сложности 2 млрд. драм, не выставив счетов-фактур по совершенным операциям, в результате чего, с целью уклонения от уплаты налога на прибыль в общей сумме 400 млн. драм, занизил налогооблагаемую прибыль и включил искаженные данные в годовые расчеты, представленные в налоговый орган за 2013, 2014, 2015 и 2016 годы.
Учитывая, что в материалах уголовного производства имелись достаточные доказательства, подтверждающие совершение преступления, надзирающий прокурор 23 июня 2024 года по собственной инициативе возбудил публичное уголовное преследование в отношении М.Г. по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (злостное уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере).
В результате предварительного расследования М.Г. в полном объеме возместил государству ущерб в размере 400 млн. драм.
23 июня 2025 года по собственной инициативе прокурора вынесено постановление о прекращении публичного уголовного преследования в отношении М.Г. по нереабилитирующему основанию.