Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1,000,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 400,000,000 դրամ վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Մ.Ղ.-ն, հանդիսանալով ապրանքների ներմուծմամբ և իրացմամբ, մթերքի արտադրությամբ, պարենային ապրանքների մեծածախ և մանրածախ վաճառքով զբաղվող ՍՊ ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 400 միլիոն դրամ հարկ չվճարելու նպատակով՝ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Մասնավորապես՝ Մ.Ղ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2013-2016 թվականներին, առանց կատարված գործարքների վերաբերյալ դուրս գրված հաշիվների, մեկ այլ կազմակերպության հաշվին փոխանցել է ընդհանուր 2 միլիարդ դրամ, որի հետևանքով ընդհանուր 400 միլիոն դրամ շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով՝ նվազեցրել է հարկվող շահույթը և հարկային մարմին ներկայացված՝ 2013, 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի հունիսի 23-ին հսկող դատախազի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):
Նախաքննության փուլում Մ.Ղ.-ն ամբողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված 400 միլիոն դրամ վնասը:
2025 թվականի հունիսի 23-ին դատախազի սեփական նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ ոչ արդարացնող հիմքով:

As a result of application of a prosecutorial act, the damage in the amount of AMD 400,000,000 equivalent to USD 1,000,000 caused to the state was recovered
Under one of the proceedings investigated at the Investigative Committee under the supervision of the Department for Combatting Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office it was found out that M.Gh. being the director and founder of an LL Company engaged in the import and sale of goods, food production, wholesale and retail sale of food products, for the purpose of evading payment of taxes in especially large amounts (AMD 400 million) involved false data in the calculations submitted to the tax authority.
In particular, M.Gh., violating the requirements of part 22 of the Tax Code and RA Law “On Profit Tax” (in the edition in force at the time of formation of legal relations), from 2013-2016, without invoices regarding the transactions made, transferred to the account of another company about 2 billion, as a result whereof involved false data into the annual reports of 2013, 2014, 2015, 2016 submitted to the tax authority and reduced taxable profit in order to pay less profit tax (AMD 400 million).
Taking into consideration the fact that there are sufficient facts proving the commission of the crime on June 23, 2024, the supervising prosecutor, on its own initiative, initiated a public criminal prosecution against M.Gh. under part 2 of article 205 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (maliciously evading payment of taxes on a particularly large-scale).
During the preliminary investigation stage M. Gh. completely restored the damage caused to the state in the amount of AMD 400 million.
On June 23, 2025, the prosecutor, on its own initiative, decided to terminate the public criminal prosecution against M.Gh. on a non-acquittal ground.