Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ 1,677,000 ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ
2025 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 1 միլիոն 677 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 653 միլիոն 600 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, «անտառային» նպատակային նշանակության 17 հազար 200 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մայիսի 8-ի վճռով բավարարվել էր: Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցապահանջով խնդրել էր դատարանին անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկակական անձի միջև 2005 թվականի հուլիսի 29-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիման վրա անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

The ownership right of the Republic of Armenia was restored over the land plot worth USD 1,677,000 adjacent to the TV tower of Yerevan city
On June 20, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was restored over the land plot with the surface of 17 thousand 200 m2 with the cadastral value of AMD 653 million 600 thousand equivalent to USD 1 million 677 thousand approximated to the market value of the mentioned land plot which is located at G. Hovsepyan Str., Yerevan city, adjacent to the TV tower of Yerevan city.
Let us remind that another statement of claim submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor’s Office was awarded by the decision of the Anti-Corruption court dated May 8, 2025. The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office requested with the statement of claim to declare invalid the sale and purchase agreement concluded between the Mayor of Yerevan city and natural person on July 29, 2005 as well as the state registration of the ownership right over the mentioned immovable property.