Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ շուրջ 2,686,000 ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ
2025 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ 2 միլիոն 686 հազար դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 44 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, «բնակավայրերի» նպատակային նշանակության 17 հազար 730 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մայիսի 8-ի վճռով բավարարվել էր: Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցապահանջով խնդրել էր դատարանին անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի ապրիլի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիման վրա անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

Восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок, прилегающую к Ереванской телебашне, стоимостью 2,686,000 долларов США
20 июня 2025 года восстановлено право собственности Республики Армения на территорию, прилегающую к телебашне на улице Г. Овсепяна в городе Ереване, земельный участок площадью 17 тыс. 730 кв. м «жилого» назначения, кадастровой стоимостью 1 млрд 44 млн драм, что эквивалентно 2 млн 686 тыс. долларов США.
Напомним, что очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворен решением Антикоррупционного суда от 8 мая 2025 года. Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры обратилось в суд с просьбой признать недействительным договор купли-продажи, заключенный между мэром Еревана и физическим лицом 13 апреля 2005 года, и государственную регистрацию права собственности на недвижимое имущество, произведенную на его основании.