Արարատի մարզի Գոռավան բնակավայրի նախկին ղեկավարը ձևական աճուրդ-վաճառքների միջոցով իր, իր ընտանիքի և մերձավորների անվամբ գրանցել է 543 հա հողատարածքների սեփականության և վարձակալության իրավունքներ
Արարատի մարզի Գոռավան բնակավայրի նախկին ղեկավարը 33 դեպքերով կազմակերպել և անցկացրել է Գոռավանում գտնվող հողատարածքների ձևական աճուրդ-վաճառքներ և մրցույթներ՝ իր, իր ընտանիքի անդամների և մերձավորների անվամբ գրանցելով նույն բնակավայրում գտնվող 543 հա հողատարածքների սեփականության և վարձակալության իրավունքները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Ա.Բ.-ն, 2006 թվականի հոկտեմբերի 1-ից 2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ը զբաղեցնելով Արարատի մարզի Գոռավան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը՝
- 33 դեպքերով կազմակերպել և անցկացրել է Գոռավան բնակավայրում գտնվող հողատարածքների ձևական աճուրդ-վաճառքներ և մրցույթներ՝ իր, իր ընտանիքի անդամների և մերձավորների անվամբ գրանցելով նույն բնակավայրում գտնվող 543 հա հողատարածքների սեփականության և վարձակալության իրավունքները:
- 2 դրվագով կատարել է փողերի լվացում՝ օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված 3.5 հա և 0.37 հա հողատարածքները:
- Գույքահարկի վճարման հարթակում ներառելով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ՝ փաստացի չի վճարել իրեն պատկանող ավտոմեքենաների գույքահարկը՝ Գոռավան բնակավայրին պատճառելով շուրջ 1 միլիոն դրամի գույքային վնաս:
- Հափշտակել է իրեն վստահված՝ Գոռավանի համայնքապետարանի կարիքների բավարարման նպատակով հատկացված՝ ՍՊ ընկերության անվամբ լրացված՝ 1 միլիոն 129 հազար դրամի չափով սեղմված գազ լիցքավորելու համար նախատեսված կտրոնները:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ խաբեության եղանակով գույքային վնաս պատճառելը), 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ խոշոր չափերով յուրացում կատարելը), 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) (33 դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ փողերի լվացում կատարելը) (2 դրվագ):
Դատախազը 2025 թվականի մայիսի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել նաև Ա.Բ.-ի որդու նկատմամբ՝ Արարատի մարզի Գոռավան բնակավայրի նախկին ղեկավարին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելու համար (23 դրվագ):
Դատախազը 2025 թվականի հունիսի 10-ին Գոռավան համայնքի նախկին ղեկավարի որդու վերաբերյալ քրեական վարույթի մասն անջատել և հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Бывший глава населенного пункта Гораван Араратской области оформил права собственности и аренды на 543 га земли на свое имя, членов своей семьи и родственников посредством формальных аукционов и торгов земельными участками
Бывший глава населенного пункта Гораван Араратской области организовал и провел 33 формальных аукционов и торгов земельными участками, оформив права собственности и аренды 543 га в том же населенном пункте на себя, членов своей семьи и родственников.
В рамках возбужденного Антикоррупционным комитетом уголовного производства установлено, что А.Б., занимая должность главы населенного пункта Гораван Араратской области с 1 октября 2006 года по 17 декабря 2021 года,
• организовал и провел 33 формальных аукционов и торгов земельными участками в населенном пункте Гораван, оформив права собственности и аренды 543 га земли в этом же населенном пункте на себя, членов своей семьи и родственников.
• совершил отмывание денег по двум эпизодам: узаконил 3,5 га и 0,37 га земли, приобретенных преступным путем.
Разместив ложную информацию на платформе уплаты налога на имущество, он фактически не уплатил налог на имущество за принадлежащие ему автомобили, в результате чего населенному пункту Гораван был нанесен имущественный ущерб на сумму около 1 миллиона драм.
• Похитил талоны на заправку сжатым газом на сумму 1 миллион 129 тысяч драм, оформленные на имя ООО, которые были ему доверены для удовлетворения нужд муниципалитета Гораван.
23 декабря 2024 года прокурором было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении А.Б. по пункту 3 части 2 статьи 184,  (причинение имущественного ущерба путем мошенничества с использованием служебного положения), пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 (присвоение в крупном размере с использованием служебного положения), части 1 статьи 308  (злоупотребление должностными полномочиями) (33 эпизода) и пункта 3 части 3 статьи 190  (легализация (отмывание) денежных средств, полученных преступным путем, с использованием служебного положения) (2 эпизода).
30 мая 2025 года прокурором также возбуждено публичное уголовное преследование в отношении сына А.Б. по факту оказания помощи бывшему главе населенного пункта Гораван Араратской области в злоупотреблении должностными полномочиями (23 эпизода).
10 июня 2025 года прокурор выделил уголовное производство в отношении сына бывшего главы общины Гораван и направил его в Антикоррупционный суд с утвержденным обвинительным заключением.