Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող երեք հողամասերը համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ Դատախազության հայցերը դատարանի կողմից բավարարվել են
Վերոնշյալ հայցադիմումներից ևս երեքով հարուցված քաղաքացիական գործերի շրջանակներում Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից 2025 թվականի հունիսի 12-ին կայացվել են Գլխավոր դատախազության հիմնական պահանջն ամբողջությամբ բավարարելու մասին վճիռներ: Վճիռներով դադարեցվել են՝
- Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Թատերական փողոցի թիվ 18/7 հասցեում գտնվող՝ 350.1 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը,
- Թատերական փողոցի թիվ 18/6 հասցեում գտնվող՝ 322.1 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը,
- Վալանսի փողոցի 1/27 հասցեում գտնվող՝ 360.1 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռներն օրինական ուժի մեջ կմտնեն հրապարակման պահից մեկ ամիս անց:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից մեկով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում, պատասխանողի կողմից 2025 թվականի ապրիլի 18-ին դիմում էր ներկայացվել Կադաստրի կոմիտե՝ խնդրելով դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/54 հասցեում գտնվող՝ 436.8 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը:
Կադաստրի կոմիտեում նույն օրը կատարվել էր Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/54 հասցեում գտնվող՝ 436.8 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցման դադարեցումը. հողամասը վերադարձվել էր համայնքին:
Վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից ևս մեկով հարուցված քաղաքացիական գործի շրջանակներում, 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 10 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1500 քմ մակերեսով (0,15 հա) հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին: Կողմը ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք:

Иски Прокуратуры о возврате трёх земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван, были удовлетворены судом
Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры было подано 16 исковых заявлений в Антикоррупционный суд с требованием принудительно прекратить права застройки на земельные участки, расположенные на территории городского парка общины Иджеван в Тавушской области, и вернуть указанные участки в собственность общины Иджеван.
В рамках трёх гражданских дел, возбужденных по вышеуказанным искам, Антикоррупционный суд 12 июня 2025 года вынес вердикт об удовлетворении основных требований Генеральной прокуратуры в полном объёме. Согласно вердикту суда, были прекращены права застройки физических лиц на следующие земельные участки:
- земельный участок площадью 350,1 кв.м, расположенный по адресу: Татевакан (Театральная) улица, дом 18/7, община Иджеван, Тавушская область,
- земельный участок площадью 322,1 кв.м по адресу: Татевакан улица, дом 18/6,
- земельный участок площадью 360,1 кв.м по адресу: улица Валанси, дом 1/27.
Вердикты вступят в законную силу через месяц после их опубликования.
Напомним, что в рамках одного из гражданских дел, возбужденного по вышеуказанным 16 искам, ответчик 18 апреля 2025 года подал заявление в Кадастровый комитет с просьбой прекратить право застройки на земельный участок площадью 436,8 кв.м, расположенный по адресу: г. Иджеван, ул. Независимости, 1/54, Тавушская область.
В тот же день в Кадастровом комитете было произведено прекращение государственной регистрации права застройки физического лица на данный участок. Земельный участок был возвращён общине.
В рамках ещё одного гражданского дела, возбужденного по одному из вышеуказанных 16 исков, 25 ноября 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и прекратил право застройки физических лиц на земельный участок площадью 1500 кв.м (0,15 га), расположенный на территории городского парка города Иджеван по адресу: ул. Независимости, 1/41, Тавушская область. Кадастровая стоимость участка приближалась к рыночной цене в размере около 10 миллионов драмов. Земельный участок был возвращён общине.